§ 1. - Przestrzeganie dyscypliny ładunkowej przy przewozie towarów koleją.

Monitor Polski

M.P.1963.7.35

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1985 r.
§  1.
1.
Na torach ogólnego użytku stacji kolejowych ustala się następujące podstawowe terminy dla czynności ładunkowych (załadowanie lub wyładowanie):
1)
4 godziny dla wszelkich towarów opakowanych lub w sztukach bez opakowania,
2)
6 godzin dla wszelkich towarów luzem bądź zsypem,
3)
8 godzin dla wszystkich towarów wymienionych w pkt. 1 i 2, w wagonach z granicą obciążenia 52 tony i więcej.
2. 1
Upoważnia się Ministra Komunikacji do skrócenia w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów pozostałych terminów dla czynności ładunkowych, przewidzianych w ust. 12 przepisów wykonawczych do art. 48 dekretu z dnia 24 grudnia 1952 r. o przewozie przesyłek i osób kolejami (Dz. U. z 1953 r. Nr 4, poz. 7), o 15%, z tym że tak skrócone terminy nie mogą być krótsze niż 2 godziny i dłuższe niż 40 godzin.
3.
Na bocznicach kolejowych, bez względu na sposób ewidencji wagonów, skraca się ustalone dla czynności ładunkowych i dozwolonego postoju terminy, nie więcej jednak niż o 15%. Ustalenia nowych skróconych terminów dokona kolej w porozumieniu z użytkownikami bocznic w zależności od technicznego wyposażenia bocznic. Ustalone terminy dla wyładunku towarów przedłuża się o 10 godzin, jeżeli nadeszły one w stanie zamarzniętym, co zostanie stwierdzone protokolarnie przez kolej i użytkownika bocznicy.
4.
Upoważnia się Ministra Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego do skracania o 10% terminów na czynności ładunkowe w portach morskich przewidzianych w przepisach o przewozie przesyłek wagonowych od i do kolejowych stacji portowych.
1 Z dniem 23 sierpnia 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia, porozumienia lub zasięgnięcia opinii Komisji Planowania przy Radzie Ministrów albo jej Przewodniczącego przewidziany w nin. ustępie, zgodnie z § 2 pkt 2 uchwały nr 136 z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie zniesienia przewidzianego w niektórych przepisach obowiązku uzgadniania i porozumienia z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.271).