Rozdział 7 - Utrzymanie urządzeń, sprzętu i naczyń w zakładzie. - Przepisy sanitarne dla zakładów żywienia zbiorowego.

Monitor Polski

M.P.1954.A-6.165

Akt utracił moc
Wersja od: 19 stycznia 1954 r.

VII.

Utrzymanie urządzeń, sprzętu i naczyń w zakładzie.

§  29.
Wszystkie urządzenia, sprzęt i naczynia powinny być utrzymywane we wzorowej czystości.
§  30.
Maszyny (do mielenia mięsa, obieraczki do warzyw i ziemniaków, przecieraczki itp.) po skończonej pracy należy codziennie rozebrać, wymyć i osuszyć, a przed użyciem należy je spłukać gorącą wodą.
§  31.
1.
Baseny (wanienki) do moczenia ryb lub mięsa oraz przeznaczone wyłącznie do mycia naczyń mogą być emaliowane, wyłożone płytkami lub w ostateczności betonowe. Po użyciu należy baseny te i wanienki umyć gorącą wodą i w miarę możności osuszyć.
2.
Do mycia naczyń mogą być używane wanienki ocynkowane.
§  32.
Stoły robocze powinny być obite ocynkowaną blachą spajaną na szwach lub mieć blaty wykonane z kamienia sztucznego - lastriko bądź terakoty. Można również używać stołów drewnianych, z tym że deski blatów powinny być ściśle zbite, gładkie, wyheblowane oraz wykonane z twardego drzewa.
§  33.
Do dzielenia i krajania produktów (mięsa, ryb, warzyw itp.) należy używać desek.
§  34.
Obróbka, dzielenie i krajanie produktów surowych i gotowych do spożycia powinny się odbywać oddzielnie na specjalnie do tego celu przeznaczonych deskach. W związku z tym każda deska powinna być odpowiednio oznaczona, np. s.m. (surowe mięso), s.r. (surowa ryba) g.m. (gotowe mięso), g.r. (gotowa ryba), s.w. (surowe warzywa), g.w. (gotowane warzywa).
§  35.
1.
Stoły i deski do dzielenia i krajania produktów, pnie do rąbania mięsa należy po użyciu wymyć gorącą wodą, przy czym pnie w miarę potrzeby należy po wyszorowaniu i osuszeniu posypać solą.
2.
W miarę zużywania się powierzchni pnia, desek i stołów roboczych należy je spiłować lub zheblować.
§  36.
1.
Naczynia kuchenne do gotowania i przechowywania potraw powinny być wykonane z materiałów nieszkodliwych dla zdrowia oraz dających się łatwo zmywać.
2.
Nie mogą zatem być używane naczynia z miedzi i żelaza lub cynku nie pokryte pobiałą lub emalią; nie wolno również używać naczyń ze zniszczoną emalią lub pobiałą.
§  37.
Naczynia cynkowe i cynkowane mogą być używane jedynie do gotowania i przechowywania wody do mycia naczyń, przenoszenia lub przechowywania suchych produktów sypkich (kasza, cukier, mąka).
§  38.
W zakładach mogą być używane następujące rodzaje naczyń stołowych:
1)
aluminiowe, ze stali nierdzewnej, z białego stopu;
2)
porcelanowe i fajansowe;
3)
emaliowane;
4)
szklane.
§  39.
Pobielanie naczyń żelaznych i miedzianych powinno być dokonywane w miarę zużycia się pobiały. Pobiała nie może zawierać więcej niż 1% ołowiu. Nowopobielone naczynia muszą być przed użyciem starannie wymyte i wygotowane.
§  40.
1.
Sposób mycia naczyń stołowych określa zarządzenie Ministrów Zdrowia i Handlu Wewnętrznego z dnia 3 lipca 1953 r. w sprawie zmywania naczyń stołowych w zakładach żywienia zbiorowego (Monitor Polski Nr A-74, poz. 886).
2.
Do mycia łyżek, noży i widelców mają zastosowanie te same przepisy, z tym jednak, że jeżeli zakład nie posiada suszarni, wymyte łyżki, noże, widelce i łyżeczki mogą być wycierane do sucha czystymi ściereczkami.
§  41.
Kotły do gotowania i termosy należy myć gorącą wodą o temperaturze 45-48°C przy pomocy szczotek, a następnie opłukiwać wrzątkiem o temperaturze nie niższej niż 90°C.
§  42.
Beczki, cebry, kadzie i drewniane zbiorniki powinny być po każdym opróżnieniu oczyszczone na sucho z resztek w nich zawartych, wymyte dokładnie ciepłą wodą i wyparzone parą lub wodą, a następnie osuszone.