Przelewy na rachunki jednostek budżetowych w Narodowym Banku Polskim sum nadesłanych przekazami pocztowymi.

Monitor Polski

M.P.1952.A-64.993

Akt utracił moc
Wersja od: 30 lipca 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 lipca 1952 r.
w sprawie przelewów na rachunki jednostek budżetowych w Narodowym Banku Polskim sum nadesłanych przekazami pocztowymi.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) oraz w związku z § 15 ust. 1 i 2 oraz § 16 ust. 1 przepisów o rachunkowości budżetowej (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477) zarządza się, co następuje:
Placówki pocztowe powiadamiają jednostki budżetowe o nadejściu przekazów pieniężnych za pomocą odcinków dla odbiorcy, które doręczają jednostkom za pokwitowaniem w książce doręczeń.
Jednostka budżetowa wpisuje do rejestru zawiadomień pocztowych otrzymane odcinki i zaznacza na nich, a w razie braku na nich miejsca – na doklejonych do nich kartkach rodzaj sum (budżetowych, depozytowych środków specjalnych, sum na zlecenie) oraz przy dochodach budżetowych i zwrotach wydatków budżetowych – podziałkę klasyfikacji budżetowej.
W dniu otrzymania odcinków przekazów jednostka budżetowa wystawia na łączne kwoty odcinków osobne polecenia przelewów na każdy rachunek bankowy, podając klasyfikację budżetową według rozdziałów. Na odcinkach D poleceń przelewów w dowolnym miejscu jednostka budżetowa umieszcza odcisk swej pieczątki (stempla). Polecenia przelewów powinny opiewać na przelew z rachunku placówki pocztowej w oddziale Narodowego Banku Polskiego na właściwy rachunek jednostki budżetowej w tymże oddziale. Jako załącznik do polecenia przelewu jednostka budżetowa sporządza na kartce w 2 egzemplarzach spis poszczególnych odcinków przekazów. W spisie tym jednostka podaje tylko numery przekazów, oznaczone przez placówkę pocztową na odcinkach przekazów, kwoty poszczególnych odcinków i ogólną ich sumę, zgodną z sumą wyrażoną na poleceniu przelewu.
Jednostka budżetowa zatrzymuje u siebie odcinki przekazów wraz z jednym egzemplarzem ich spisu, a wystawione polecenia przelewów wraz z drugimi egzemplarzami spisów wręcza w tym samym dniu placówce pocztowej. Polecenia przelewów placówka pocztowa zaopatruje w odcisk swojej pieczęci urzędowej i podpisy.
Jednostka budżetowa znajdująca się poza siedzibą oddziału Narodowego Banku Polskiego wypełnia polecenia przelewów z rachunku urzędu pocztowego (zbiorczego) znajdującego się w siedzibie oddziału Narodowego Banku Polskiego na właściwy własny rachunek w tymże oddziale. Wystawione polecenia przelewów wraz ze spisami odcinków przekazów jednostka budżetowa wręcza placówce pocztowej w swojej siedzibie, która polecenia przelewów przesyła urzędowi pocztowemu (zbiorczemu). Otrzymane polecenia przelewów urząd pocztowy zaopatruje w odcisk swojej pieczęci urzędowej i podpisy.
Kwoty przekazów pocztowych, przelane na właściwe rachunki w Narodowym Banku Polskim, podlegają zarachowaniu w jednostce budżetowej dopiero po otrzymaniu z oddziału Narodowego Banku Polskiego odpowiednich wyciągów z tych rachunków. O zaksięgowaniu wpływów czyni się adnotację w odpowiedniej kolumnie rejestru zawiadomień pocztowych. W razie nieotrzymania któregokolwiek przelewu przy wyciągach bankowych w ciągu 10 dni (licząc od daty wystawienia polecenia przelewu) jednostka budżetowa wnosi do oddziału Narodowego Banku Polskiego pisemną reklamację.
Niedopuszczalne jest przetrzymywanie odcinków przekazów i dokonywanie przelewów kwot, na które one opiewają, w terminach późniejszych niż w dniu otrzymania odcinków. Niedopuszczalne jest również podejmowanie gotówki z przekazów pocztowych prócz sum nadesłanych z rachunków bankowych jednostek budżetowych pod adresem kierowników podległych tej jednostce organów (§ 15 ust. 3 przepisów o rachunkowości budżetowej).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1952 r.