Przeksięgowanie niektórych dotychczasowych przedmiotów nietrwałych na konto środków trwałych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-82.1319

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 września 1952 r.
w sprawie przeksięgowania niektórych dotychczasowych przedmiotów nietrwałych na konto środków trwałych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, pos. 185) zarządza się, co następuje:
1.
Przedsiębiorstwa (zakłady) państwowe, działające na zasadach rozrachunku gospodarczego, dokonają na podstawie spisu inwentarza na dzień 31 grudnia 1952 r. przeksięgowania na konta środków trwałych wszystkich tych przedmiotów, które w myśl przepisów § 6 instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 163 z dnia 20 maja 1952 r. w sprawie zasad i ramowego trybu sporządzania rocznych planów inwestycyjnych, podpadają pod pojęcie nakładów inwestycyjnych, a które zgodnie z dotychczasowymi przepisami były zakupywane ze środków obrotowych (eksploatacyjnych).
2.
W szczególności będą to przedmioty wyposażeń o wartości pierwotnej powyżej zł 300 do 900. Nie mogą jednak być przeksięgowane na konta środków trwałych, bez względu na wartość pierwotną tych przedmiotów:
a)
przedmioty, których okres użytkowania nie przekracza 1 roku,
b)
narzędzia i przyrządy specjalne, których wykazy ustalają właściwe resorty w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i Ministerstwem Finansów,
c)
odzież specjalna, obuwie specjalne i pościel, bez względu na wartość i okres zużycia.
Wymienione w § 1 przedmioty podlegają przeksięgowaniu na środki trwałe według swej pierwotnej wartości. Jednocześnie wartość dokonanego umorzenia tych przedmiotów; należy przeksięgować na konto umorzenia środków trwałych.
Przeksięgowania, o których mowa w §§ 1 i 2, przeprowadzić należy zgodnie z obowiązującymi przepisami (w korespondencji z kontem funduszu statutowego).
Zatwierdzony w planach na 1952 r. normatyw środków obrotowych na dzień 31 grudnia 1952 r. ulega zmniejszeniu o kwotę równą pierwotnej wartości przedmiotów przeksięgowanych na konto środków trwałych, pomniejszoną o wartość ich umorzeń do dnia 31 grudnia 1952 r. (§ 2).
W projektach planów na 1953 r. należy uwzględnić przewidywaną kwotę, podlegającą przeksięgowaniu z przedmiotów nietrwałych na środki trwałe oraz zmniejszenie normatywów środków obrotowych na dzień 31 grudnia 1952 r. Wynikające z tego tytułu zmiany należy wyodrębnić w odpowiednich wzorach projektu planu.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.