Przekazanie Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych powiatowym radom narodowym.

Monitor Polski

M.P.1951.A-21.266

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 5 marca 1951 r.
w sprawie przekazania Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych powiatowym radom narodowym.

Na podstawie §§ 3 i 4 uchwały Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1950 r. - Instrukcja Nr 13 w sprawie zasad i trybu przekazywania radom narodowym niektórych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji spośród podległych dotąd ministrom i innym urzędom centralnym (Monitor Polski Nr A-130, poz. 1623) oraz w wykonaniu uchwały Nr 30 Prezydium Rządu z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie przekazania radom narodowym Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych (Monitor Polski Nr A-8, poz. 126) zarządza się, co następuje:
Przedsiębiorstwa państwowe pn. "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe", utworzone zarządzeniem Ministrów Budownictwa oraz Administracji Publicznej z dnia 30 stycznia 1950 r. (Monitor Polski Nr A-19, poz. 199), które rozpoczęły działalność na podstawie zarządzeń Ministra Budownictwa w sprawie terminu rozpoczęcia działalności i obszaru działania "Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych" (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-21, poz. 222, Nr A-27, poz. 330, Nr A-62, poz. 730, Nr A-92, poz. 1160, Nr A-108, poz. 1360 i Nr A-108, poz. 1361) przekazuje się według stanu na dzień 1 stycznia 1951 r. właściwym terenowo powiatowym radom narodowym.
Przekazanie nastąpi zgodnie z przepisami określonymi w §§ 4-10 uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 5 kwietnia 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów lub ich części między państwowymi jednostkami gospodarczymi (Monitor Polski Nr A-47, poz. 532) w terminie do dnia 15 marca 1951 r.
Stroną przekazującą jest Ministerstwo Budownictwa Miast i Osiedli (Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych), stroną przejmującą - prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
Budowlane Przedsiębiorstwa Powiatowe sporządzą bilanse zamknięcia na dzień 31 grudnia 1950 r. w terminie nieprzekraczalnym do dnia 31 marca 1951 r.
Prezydia powiatowych rad narodowych dostosują organizację przejętych Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych do przepisów dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439) i wydadzą w tym zakresie zarządzenia według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Zarządzenie Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w .................... z dnia .................... 1951 r. w sprawie dostosowania organizacji przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe w ...................." do przepisów dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych.

W celu dostosowania organizacji przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe w ...................." (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-19, poz. 199 oraz Nr A-.........., poz. ..........) do przepisów dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439) ustala się na podstawie art. 27 powołanego dekretu oraz stosownie do uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w .................... z dnia ...................., za zgodą Ministra Budownictwa Miast i Osiedli, następujące brzmienie zarządzenia o utworzeniu przedsiębiorstwa pod nazwą "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe w ....................":
§ 1.
Tworzy się przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe w ...................., zwane dalej "przedsiębiorstwem".
§  2.
Przedsiębiorstwo ma siedzibę w ....................
§  3.
Przedmiotem działania przedsiębiorstwa jest:
a)
prowadzenie robót budowlanych w zakresie wykonawstwa inwestycji o zasięgu lokalnym ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa wiejskiego,
b)
organizowanie własnymi środkami i siłami roboczymi pomocniczej produkcji prefabrykowanych elementów budowlanych dla potrzeb lokalnych ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa wiejskiego,
c)
organizowanie robót i sprawowanie nadzoru technicznego w zakresie budownictwa prowadzonego systemem gospodarczym przez spółdzielnie produkcyjne oraz udzielanie w powyższym zakresie pomocy w postaci maszyn, urządzeń i narzędzi budowlanych,
d)
szkolenie sił roboczych spółdzielni produkcyjnych w zakresie rzemiosła budowlanego w ramach prowadzonych przez nie lub na ich zlecenie robót budowlanych,
e)
wykonywanie innych robót w zakresie budownictwa o zasięgu lokalnym w miarę potrzeb terytorialnych.
§  4.
Przedsiębiorstwo prowadzone jest w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego i rozlicza się z budżetem Państwa poprzez budżet terenowy.
§  5.
Zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwem sprawuje Minister Budownictwa Miast i Osiedli.
§  6.
Nadzór bezpośredni nad przedsiębiorstwem wykonuje Powiatowa Rada Narodowa w .................... za pośrednictwem swych organów, których wytyczne są dla przedsiębiorstwa wiążące.
§  7.
1.
Na czele przedsiębiorstwa stoi dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością przedsiębiorstwa i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza przedsiębiorstwem przy pomocy jednego zastępcy.
§  8.
1.
Do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: dyrektor, jego zastępca (zastępcy) i pełnomocnicy, ustanowieni na podstawie art. 15 ust. 3 powołanego we wstępie dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439). Zastępcy dyrektora i pełnomocnicy działają w granicach swego umocowania.
3.
Czeki, weksle i inne dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami, jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę dla otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów albo towarów, podpisują łącznie: dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i główny (starszy) księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.
§  9.
Na podstawie pełnomocnictwa, określonego w art. 15 ust. 4 dekretu powołanego w § 8, dyrektor przedsiębiorstwa może, w zakresie ustalonym w pełnomocnictwie, samodzielnie składać oświadczenia, dotyczące praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorstwa.
§  10.
Osoby, upoważnione do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych, mogą ustanowić pełnomocników do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych. Pełnomocnicy ci działają łącznie lub oddzielnie w granicach swojego umocowania.
§  11.
Przydziela się przedsiębiorstwu do prowadzenia działalności określonej w § 3 zarządzenia majątek "Budowlanego Przedsiębiorstwa Powiatowego w ...................." według bilansu na dzień 31 grudnia 1950 r.
§  12.
Środki trwałe i obrotowe, niezbędne do wykonywania planowych żądań przedsiębiorstwa, określa jego plan finansowy, zatwierdzony w przepisanym trybie.
§  13.
Organizacja wewnętrzna i finansowa oraz system finansowy przedsiębiorstwa zostaną ustalone w odrębnych przepisach.