Instrukcja Nr 13 w sprawie zasad i trybu przekazywania radom narodowym niektórych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji spośród podległych dotąd ministrom i innym urzędom centralnym.

Monitor Polski

M.P.1950.A-130.1623

Akt utracił moc
Wersja od: 15 grudnia 1950 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 grudnia 1950 r.
INSTRUKCJA Nr 13
w sprawie zasad i trybu przekazywania radom narodowym niektórych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji spośród podległych dotąd ministrom i innym urzędom centralnym.

Na podstawie art. 42 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Przekazanie radom narodowym przedsiębiorstw, zakładów i instytucji, podległych ministrom i innym urzędom centralnym, następuje na podstawie zarządzenia władzy naczelnej, która sprawuje nadzór nad przekazywaną jednostką - po zasięgnięciu opinii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi), właściwej ze względu na miejsce położenia przedsiębiorstwa, zakładu lub instytucji.
Zarządzenia, przewidziane w § 1, władza naczelna wydaje za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
W przypadku, gdy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) wypowie się przeciwko przekazaniu lub za przekazaniem radzie narodowej innego stopnia niż określony przez władzę naczelną, o przekazaniu decyduje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Jeżeli przekazanie jednostki gospodarczej radzie narodowej następuje w wykonaniu uchwały Prezydium Rządu co do przekazania radom narodowym określonej kategorii przedsiębiorstw lub zakładów władza naczelna wydaje decyzję bez uprzedniego uzyskiwania opinii wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
Do czasu ustawowego unormowania trybu przekazywania przedsiębiorstw, zakładów i instytucji między radami narodowymi, przekazanie ich przez radę narodową radzie narodowej innego stopnia następuje na podstawie uchwał prezydiów obu zainteresowanych rad narodowych, za zgodą władzy naczelnej, właściwej ze względu na rodzaj przedsiębiorstwa.
Przekazanie, o którym mowa w niniejszej uchwale, następuje nieodpłatnie.
Sposób przekazania określają przepisy §§ 4-10 uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 5 kwietnia 1950 r. (Monitor Polski Nr A-47, poz. 532) z tym, że zgodę na zaniechanie lub ograniczenie inwentaryzacji wyraża prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
Spory majątkowe, mogące wyniknąć pomiędzy przejmującym a przekazującym na tle przekazania, rozstrzygają państwowe komisje arbitrażowe.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, zainteresowanym ministrom i Prezesowi Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.