Przedstawiciele gromadzkiej rady narodowej oraz zebrania wiejskie.

Monitor Polski

M.P.1954.118.1663

Akt utracił moc
Wersja od: 17 grudnia 1954 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA I RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1954 r.
o przedstawicielach gromadzkiej rady narodowej oraz o zebraniach wiejskich.

Rada Państwa i Rada Ministrów uchwalają, co następuje:
Dla wchodzących w skład gromady poszczególnych wsi, liczących co najmniej 15 gospodarstw - gromadzka rada narodowa powołuje przedstawicieli gromadzkiej rady narodowej, zwanych pełnomocnikami. Dla wsi o rozproszonej zabudowie lub wsi, których liczba mieszkańców przekracza 300 może gromadzka rada narodowa powołać 2 lub więcej pełnomocników z przydzieleniem każdemu określonego terenu działania.
Gromadzka rada narodowa powołuje pełnomocników w zasadzie spośród zamieszkałych w danej wsi radnych gromadzkiej rady narodowej.
Pełnomocnik pracuje w myśl wskazań prezydium gromadzkiej rady narodowej i utrzymuje stałą łączność między mieszkańcami wsi a prezydium gromadzkiej rady narodowej.
1.
Pełnomocnik współdziała przy wykonywaniu swych czynności z radnymi, członkami komisji gromadzkiej rady narodowej oraz innymi aktywistami, zamieszkałymi w danej wsi.
2.
Pełnomocnik -
1)
zwołuje zebranie mieszkańców wsi na zlecenie gromadzkiej rady narodowej lub jej prezydium bądź też na żądanie większości mieszkańców wsi, podając do publicznej wiadomości w sposób przyjęty w danej wsi termin i miejsce zebrania wiejskiego oraz sprawy, które na tym zebraniu mają być omawiane,
2)
współdziała w wykonaniu zadań stojących przed gromadzką radą narodową i jej prezydium przy organizowaniu obowiązkowych dostaw oraz czynów społecznych i współzawodnictwa,
3)
przekazuje do gromadzkiej rady narodowej skargi, zażalenia i wnioski ludności,
4)
okazuje pomoc prezydium gromadzkiej rady narodowej w prowadzeniu spraw meldunkowych,
5)
wydaje świadectwa miejsca pochodzenia zwierząt.
1.
Zebranie wiejskie otwiera i przewodniczy na nim pełnomocnik lub inny przedstawiciel gromadzkiej rady narodowej, wyznaczony przez jej prezydium.
2.
Na zebraniu wiejskim rozpatruje się sprawozdania radnych z ich działalności i z działalności rady.
3.
Na zebraniu wiejskim mogą być omawiane sprawy danej wsi, a w szczególności sprawy dotyczące:
1)
poprawy warunków gospodarczych, bytowych i kulturalnych mieszkańców wsi,
2)
rozwoju produkcji rolniczej,
3)
upowszechnienia wiedzy rolniczej,
4)
warunków sanitarnych i porządkowych wsi,
5)
postulatów mieszkańców wsi.
4.
Zebrania wiejskie mogą być poświęcone poprawie warunków gospodarczych i bytowo-kulturalnych wsi w drodze czynów społecznych oraz sprawie wykonania obowiązków wobec Państwa i mobilizowania ludności pracującej do zwalczania wszelkich prób przeciwdziałania zarządzeniom władzy ludowej.
Pełnomocnik bierze udział w naradach pełnomocników, organizowanych przez prezydium gromadzkiej rady narodowej, i obowiązany jest informować prezydium o wykonywaniu zadań zleconych mu przez gromadzką radę narodową i jej prezydium, a także o wnioskach omawianych na zebraniach wiejskich.
Funkcja pełnomocnika jest pracą społeczną i z tytułu wykonywania swoich zadań pełnomocnik nie pobiera wynagrodzenia.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.