Prowadzenie przez gminne kasy spółdzielcze czynności zastępczych Powszechnej Kasy Oszczędności.

Monitor Polski

M.P.1952.A-15.178

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1956 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 stycznia 1952 r.
w sprawie prowadzenia przez gminne kasy spółdzielcze czynności zastępczych Powszechnej Kasy Oszczędności.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o reformie bankowej (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 36, poz. 279) i pkt 3 uchwały Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1950 r. w sprawie Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr A-119, poz. 1470) zarządza się, co następuje:
Powszechna Kasa Oszczędności (PKO) zawrze z gminnymi kasami spółdzielczymi (GKS) umowy o prowadzenie czynności zastępczych PKO na warunkach ustalonych w załączniku do niniejszego zarządzenia.
Zawarcie umowy pomiędzy PKO a GKS nastąpi przez podpisanie deklaracji w trzech egzemplarzach o treści następującej:

"Dnia .......... 195.. r. Gminna Kasa Spółdzielcza w .........., reprezentowana przez .........., i Powszechna Kasa Oszczędności, reprezentowana przez ..........,

zawierają na podstawie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 1952 r. w sprawie prowadzenia przez gminne kasy spółdzielcze czynności zastępczych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr A-15, poz. 178) umowę o treści podanej w załączniku do tego zarządzenia".

Jeden egzemplarz podpisanej deklaracji otrzymuje PKO, drugi GKS, a trzeci Bank Rolny.

Wykonanie zarządzenia porucza się Powszechnej Kasie Oszczędności i Bankowi Rolnemu jako centrali gminnych kas spółdzielczych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

UMOWA POMIĘDZY POWSZECHNĄ KASĄ OSZCZĘDNOŚCI, ZWANĄ PONIŻEJ "PKO", A GMINNĄ KASĄ SPÓŁDZIELCZĄ, ZWANĄ W DALSZYM CIĄGU "GKS", O PROWADZENIE CZYNNOŚCI ZASTĘPCZYCH PKO

§ 1.
GKS zobowiązuje się do wykonywania czynności zleconych przez Powszechną Kasę Oszczędności na warunkach przewidzianych niniejszą umową.
§  2.
W terminach określonych w planie pracy, ustalonym pomiędzy PKO a Bankiem Rolnym jako Centralą GKS, Gminna Kasa Spółdzielcza rozpocznie wykonywanie następujących czynności zleconych przez PKO:
a)
wystawianie książeczek oszczędnościowych PKO,
b)
przyjmowanie wpłat na książeczki oszczędnościowe PKO,
c)
dokonywanie wypłat z książeczek oszczędnościowych PKO,
d)
wpisywanie do książeczek oszczędnościowych PKO równowartości bonów oszczędnościowych PKO,
e)
wykonywanie innych czynności związanych z obsługą wkładów oszczędnościowych PKO.

Ponadto PKO może za zgodą Ministra Finansów zlecić GKS wykonywanie innych czynności z zakresu działania PKO, nie objętych niniejszą umową.

§  3.
Czynności wymienione w § 2 GKS wykonywać będzie na podstawie instrukcji PKO uzgodnionych z Bankiem Rolnym z równą starannością jak własne zadania statutowe.
§  4.
GKS opracowywać będzie w oparciu o wytyczne PKO okresowe plany operacyjne obejmujące:
a)
ilość książeczek oszczędnościowych PKO,
b)
sumy wpłat na książeczki oszczędnościowe PKO,
c)
sumy wypłat z książeczek oszczędnościowych PKO.

Po zatwierdzeniu tych planów przez PKO, GKS będzie obowiązana dołożyć wszelkich starań dla ich wykonania.

GKS będzie ściśle przestrzegać przepisów PKO o sprawozdawczości.

§  5.
Rozrachunek PKO z GKS z tytułu przyjmowanych przez GKS wpłat na książeczki oszczędnościowe PKO i wypłat dokonywanych przez GKS z książeczek oszczędnościowych PKO przeprowadzany będzie codziennie za pośrednictwem Banku Rolnego w sposób ustalony pomiędzy PKO i Bankiem Rolnym. Wypłaty i wpłaty powyższe awizowane będą PKO przez GKS codziennie w sposób uregulowany instrukcjami. W przypadku gdy suma wypłat dziennych przekraczać będzie sumę wpłat dziennych w obrocie oszczędnościowym, GKS, do czasu zasadniczego uregulowania tej sprawy, dokonywać będzie wypłat z własnych środków obrotowych.

Przeniesienie salda książeczki wkładkowej GKS na książeczkę oszczędnościową PKO przez likwidację książeczki wkładkowej GKS i wystawienie książeczki oszczędnościowej PKO traktowane będzie w rozrachunku, jak przyjęcie przez GKS wpłaty na książeczkę oszczędnościową PKO.

§  6.
Pracownicy GKS obowiązani są do zachowania tajemnicy, dotyczącej wkładów oszczędnościowych PKO, i do czynnej współpracy z PKO w zakresie upowszechniania i rozwoju obrotu oszczędnościowego PKO.
§  7.
PKO uprawniona jest do sprawowania nadzoru nad prawidłowym dokonywaniem przez GKS obsługi obrotu oszczędnościowego PKO, upowszechnieniem obrotu oszczędnościowego PKO, a także do przeprowadzania instruktażu pracowników GKS w wymienionym zakresie.
§  8.
PKO przysługuje prawo powoływania pracowników GKS, obsługujących obrót oszczędnościowy PKO, na krótkie przeszkolenia fachowe, za uprzednią zgodą właściwego powiatowego oddziału Banku Rolnego. W tym przypadku pracownicy GKS otrzymywać będą od PKO diety i zwrot kosztów podróży.
§  9.
PKO dostarczy GKS szyldy z napisem "PKO - Powszechna Kasa Oszczędności - Zastępstwo", stemple dzienne, instrukcje, książeczki oszczędnościowe, formularze stosowane w obrocie oszczędnościowym oraz materiały informacyjno-propagandowe.
§  10.
GKS ponosi wobec PKO odpowiedzialność za straty materialne, wynikłe na skutek ewentualnych nadużyć i niewłaściwego wykonywania przez pracowników GKS obsługi obrotu oszczędnościowego PKO.
§  11.
Zasady pokrywania wydatków związanych z czynnościami obrotu oszczędnościowego PKO będą ustalone przez Ministerstwo Finansów.
§  12.
GKS zawiadamiać będzie PKO bezzwłocznie o wszelkich zmianach, jakie w czasie trwania umowy zajdą w sieci punktów kasowych GKS.
§  13. 1
(skreślony).
§  14.
Umowa niniejsza obowiązuje strony od dnia podpisania deklaracji i zawarta jest na czas nieoznaczony.

Zmiana bądź uzupełnienie umowy może nastąpić tylko na zarządzenie Ministra Finansów.

§  15.
Umowa niniejsza wolna jest od podatku od nabycia praw majątkowych w myśl art. 2 dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o podatku od nabycia praw majątkowych (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 9, poz. 74).
1 Załącznik § 13 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 października 1956 r. (M.P.56.100.1159) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 grudnia 1956 r.