Powszechna Kasa Oszczędności.

Monitor Polski

M.P.1950.A-119.1470

Akt utracił moc
Wersja od: 7 listopada 1950 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 listopada 1950 r.
w sprawie Powszechnej Kasy Oszczędności.

Wprowadzenie wysokowartościowej i trwałej waluty, określonej w złocie, stwarza nowe i pomyślne warunki dla wzrostu indywidualnych oszczędności i wymaga szybkiej rozbudowy instytucji, których zadaniem jest stworzenie najdogodniejszych warunków dla pracujących w lokowaniu oszczędności w gotówce.
Zaufanie i szacunek dla nowego pieniądza stanowią przy wzrastających zarobkach i dochodach ludności podstawę dla szerokiego, masowego posługiwania się książeczkami oszczędnościowymi jako najwygodniejszą formą planowego, rozsądnego oszczędzania.

Jednak dotychczasowa organizacja, przepisy i formy działalności Powszechnej Kasy Oszczędności nie odpowiadają rosnącym już od pierwszych dni po wymianie zgłoszeniom i życzeniom ludności pracującej.

W związku z tym Rada Ministrów postanawia:

1)
Powszechna Kasa Oszczędności jako centralna instytucja oszczędnościowa przystąpi niezwłocznie do rozbudowy szerokiej sieci placówek w celu ułatwienia pracującym dogodnego dostępu do placówek PKO. Stworzona będzie w najkrótszym czasie możność wpłacania pieniędzy na książeczki oszczędnościowe i podejmowania z nich pieniędzy nie tylko w oddziałach i ekspozyturach PKO oraz zastępstwach PKO w innych bankach i urzędach pocztowych, ale także w większych zakładach pracy (fabrykach, kopalniach, urzędach, jednostkach wojskowych itd.), w dużych punktach obrotu towarowego, na dworcach kolejowych oraz w innych punktach masowego przepływu ludności.
2)
Placówki te ułatwią najszerszym warstwom ludności korzystanie również z innych usług PKO jak inkaso spłat ratalnych od świata pracy, rozprowadzanie znaczków składkowych masowych organizacji społecznych, dokonywanie z książeczek oszczędnościowych wszelkiego rodzaju opłat, jak komorne, opłaty za elektryczność, gaz, radio itp.
3)
W zakresie organizacji oszczędności na wsi działać będą zarówno odrębne placówki PKO jak i gminne kasy spółdzielcze, które na podstawie umowy z PKO będą przyjmować i wypłacać wkłady oszczędnościowe.
4)
Powszechna Kasa Oszczędności wprowadzi w najkrótszym czasie jak najdalej idące uproszczenia sposobu posługiwania się książeczką oszczędnościową przez ułatwienie manipulacji, związanych z wpłacaniem i podejmowaniem kwot pieniężnych.
5)
Powszechna Kasa Oszczędności wprowadzi następujące zmiany w systemie dotąd stosowanych książeczek oszczędnościowych:
a)
dla wkładów podejmowanych za okazaniem książeczki podnosi się oprocentowanie (w stosunku rocznym) z 1 do 3%,
b)
dla wkładów podejmowanych za wypowiedzeniem w skali od miesiąca do roku podnosi się granicę oprocentowania (w stosunku rocznym) z 3 do 5%.
6)
Powszechna Kasa Oszczędności wprowadzi nowe rodzaje książeczek:
a)
książeczki oszczędnościowe premiowe, nieoprocentowane, wygrywające premie w okresowych losowaniach. Losowania odbywać się będą 2 razy do roku. Książeczki te o wkładach miesięcznych, dostosowanych do możliwości rozmaitych grup zarobkowych, wygrywać będą premie do 200% średniej wkładów,
b)
książeczki oszczędnościowe celowe, oprocentowane tak jak zwykłe z przeznaczeniem oszczędności na kupno przedmiotów wymagających większego wydatku oraz na budowę domków jednorodzinnych.
7)
Posiadaczom książeczek oszczędnościowych zapewnione zostaje zachowanie pełnej tajemnicy wkładów.
8)
Kierownictwa uspołecznionych przedsiębiorstw przyjdą z pomocą PKO dla umożliwienia jej tworzenia placówek usługowych przy zakładach pracy przez dostarczanie lokali i przez dawanie możności korzystania z pomocy pracowników tych zakładów.