§ 6. - Premiowanie pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych.

Monitor Polski

M.P.1964.32.139

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1964 r.
§  6.
1.
Suma funduszów premiowych za poszczególne zadania ulega zmniejszeniu w razie niespełnienia określonych warunków premiowania.
2.
Ustala się następujące powszechnie obowiązujące warunki premiowania:
1)
nie przekroczenie planowanego funduszu płac oraz
2)
nie pogorszenie planowanego syntetycznego wyniku ekonomicznego, przy czym dla budowy albo pomocniczej i usługowej jednostki produkcyjnej jest to warunek nie pogorszenia planowanego wyniku danej jednostki produkcyjnej, a dla zarządu i kierownictwa przedsiębiorstwa jest to warunek nie pogorszenia planowanego wyniku przedsiębiorstwa jako całości.
3.
Ustala się następujące zasady zmniejszania funduszu premiowego z tytułu niewykonania powszechnie obowiązujących warunków wypłaty premii:
1)
przy przekroczeniu planowanego funduszu płac:
a)
w jednostce produkcyjnej przedsiębiorstwa zmniejsza się wypracowany fundusz "Ą" tej jednostki, a w razie nie pokrycia przekroczenia tym zmniejszeniem i nie wygospodarowania przekroczenia do końca roku kalendarzowego zmniejsza się z kolei wypracowany fundusz "B" tej jednostki - za każdym razem w wysokości obliczonej według zasad ustalonych pod lit. c),
b)
w skali całego przedsiębiorstwa w razie nie pokrycia przekroczeń odpowiednimi zmniejszeniami wypracowanych funduszów premiowych jednostek produkcyjnych (lit. a) zmniejsza się wypracowany fundusz "A" pracowników zarządu i kierownictwa przedsiębiorstwa, a w razie nie pokrycia przekroczenia tym zmniejszeniem i nie wygospodarowania przekroczenia do końca roku kalendarzowego zmniejsza się z kolei wypracowany fundusz "B" pracowników kierownictwa przedsiębiorstwa - za każdym razem w wysokości obliczonej według zasad ustalonych pod lit. c),
c)
za przekroczenie planowanego funduszu płac wypracowany fundusz premiowy zmniejsza się o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o 50% przysługujących premii kierownikom budów (jednostek równorzędnych), w których nastąpiło przekroczenie funduszu płac. Jeżeli kwota wstrzymanej wymienionym pracownikom premii nie pokrywka kwoty przekroczenia funduszu płac, dyrektor przedsiębiorstwa obowiązany jest wstrzymać premię pozostałym pracownikom tych jednostek, nie więcej jednak niż 30% przypadającej im premii.

Jeżeli przekroczenie funduszu płac nastąpiło w skali przedsiębiorstwa, dyrektor zjednoczenia wstrzymuje wypłatę premii w stosunku do pracowników kierownictwa przedsiębiorstwa w wysokości nie pokrytego przekroczenia funduszu płac, nie więcej jednak niż 50% przysługujących im premii. Jeżeli wymienione zmniejszenie premii nie pokrywa kwoty przekroczenia, wówczas dyrektor przedsiębiorstwa powinien zmniejszyć premie pozostałym pracownikom zarządu przedsiębiorstwa o różnice nie pokrytego przekroczenia, nie więcej jednak niż o 30% przysługujących im premii.

2)
W razie pogorszenia planowanego syntetycznego wyniku ekonomicznego wypracowany fundusz premiowy zmniejsza się według następującej tabeli, określającej minimalny procent potrącenia funduszu za pogorszenie wyniku:
% pogorszenia wyniku% potrącenia z funduszu premiowego za każde 0,1% pogorszenia wyniku
Fundusz "A"Fundusz "B"
a) pracownicy budów i inni według § 2 ust. 1 pkt 1:
do 0,5% 0,5 1,0
ponad 0,5 do 1,0% 1,0 2,0
ponad 1,0 do 1,5% 1,5 7,0
ponad 1,5 do 2,0% 3,010,0
ponad 2,0 do 2,5% 4,0-
ponad 2,5%10,0-
b) pozostali pracownicy:
do 0,5% 1,0 3,0
ponad 0,5 do 1,0% 2,0 7,0
ponad 1,0 do 1,5% 7,010,0
ponad 1,5%10,0-
3)
Zasady wspólne dla pkt 1 i 2:
a)
w razie równoczesnego pogorszenia planowanego syntetycznego wyniku ekonomicznego i przekroczenia planowanego funduszu płac zmniejsza się fundusz premiowy w wysokości wynikającej z przekroczenia większego,
b)
przekroczenie funduszu płac ustala się zgodnie z obowiązującymi przepisami o bankowej kontroli funduszu płac; pogorszenie planowanego syntetycznego wyniku ekonomicznego ustala się zgodnie z obowiązującymi przepisami o sporządzaniu bilansów,
c)
w razie odrobienia - w rachunku narastającym w ciągu roku kalendarzowego - przekroczenia funduszu płac lub pogorszenia planowanego syntetycznego wyniku ekonomicznego premię nie wypłaconą z tego tytułu przywraca się.
4.
Właściwi ministrowie oraz dyrektorzy zjednoczeń ustalają dodatkowe warunki wypłaty premii, m.in. za zadania, o których mowa w § 3 ust. 3; warunki te mogą stanowić pozytywną lub negatywną zasadę premiowania, tj. mogą stanowić podstawę lub warunek wypłaty premii, z tym że zadania określone jako podstawa wypłaty premii nie mogą być dla tej samej jednostki organizacyjnej ustalone jako warunek wypłaty premii.

Premiowanie pracowników kierownictwa przedsiębiorstwa z funduszów "A" i "B".