Prawa i obowiązki oraz kwalifikacje osób prowadzących zajęcia praktyczne z uczniami szkół zawodowych i młodocianymi pracownikami.

Monitor Polski

M.P.1988.22.202

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 1990 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 18 lipca 1988 r.
w sprawie praw i obowiązków oraz kwalifikacji osób prowadzących zajęcia praktyczne z uczniami szkół zawodowych i młodocianymi pracownikami.

Na podstawie § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu oraz ponoszenia kosztów kształcenia przez zakłady pracy zatrudniające absolwentów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 52, poz. 268) zarządza się, co następuje:
Osoby wymienione w § 8, 9 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu oraz ponoszenia kosztów kształcenia przez zakłady pracy zatrudniające absolwentów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 52, poz. 268), prowadzące zajęcia praktyczne z uczniami szkół zawodowych i młodocianymi pracownikami, zwanymi dalej "uczniami" i "młodocianymi", są zobowiązane do:
1)
prowadzenia tych zajęć zgodnie z programem nauczania i zasadami dydaktyki, z uwzględnieniem zmian zachodzących w technice, technologii i organizacji wytwarzania bądź działalności usługowej,
2)
kształtowania odpowiednich postaw społeczno-moralnych uczniów i młodocianych oraz wdrożenia ich do pracy zgodnej z obowiązującymi normami jakości i wydajności,
3)
udzielania uczniom i młodocianym stosownego instruktażu w zakresie wynikającym z programu nauczania,
4)
udzielania zindywidualizowanej pomocy niepełnosprawnym uczniom i młodocianym w przyswajaniu przez nich wiedzy i nabywaniu umiejętności wchodzących w zakres praktycznej nauki zawodu,
5)
zapoznania uczniów i młodocianych z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz zapewnienia ścisłego ich przestrzegania,
6)
prowadzenia dokumentacji technicznej i pedagogicznej zajęć oraz dokonywania okresowych ocen uczniów i młodocianych na zasadach określonych odrębnymi przepisami,
7)
uczestniczenia w posiedzeniach rady pedagogicznej szkoły w sprawach dotyczących nauczania i wychowania uczniów i młodocianych, z którymi prowadzą zajęcia praktyczne.
1.
Osoby prowadzące zajęcia praktyczne mogą odmówić ich prowadzenia, jeżeli nie zostały zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pracy albo jeżeli rodzaj zajęć obejmowałby prace niezgodne z programem nauczania.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, osoba odmawiająca prowadzenia zajęć składa na piśmie odpowiednie oświadczenie wraz z uzasadnieniem i przedstawia kierownikowi zakładu pracy (warsztatu) oraz dyrektorowi szkoły.
 
1.
Z zastrzeżeniem ust. 6 i 7 osoby nie będące nauczycielami mogą prowadzić zajęcia praktyczne, jeżeli posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne, odbyły przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odznaczają się właściwą postawą ideowo-moralną, dającą rękojmię należytego wypełniania powierzonych im obowiązków.
2.
Kwalifikacje zawodowe do prowadzenia zajęć praktycznych posiadają osoby legitymujące się wykształceniem średnim, wyższym lub równoważnym zawodowym w zakresie nauczanego zawodu lub specjalności oraz co najmniej dwuletnim stażem pracy w tym zawodzie lub specjalności.
3.
Kwalifikacje zawodowe do prowadzenia zajęć praktycznych w rzemieślniczych zakładach pracy posiadają osoby legitymujące się:
1)
wykształceniem wyższym lub średnim w zakresie nauczanego zawodu oraz co najmniej dwuletnim stażem pracy w zawodzie, którego będą nauczać, albo
2)
tytułem mistrza w rzemiośle lub
3)
tytułem mistrza w zawodzie.
4.
W uzasadnionych przypadkach zajęcia praktyczne mogą prowadzić osoby posiadające inne kwalifikacje niż określone w ust. 3. Decyzje w tych sprawach podejmuje kurator oświaty i wychowania na wniosek właściwej organizacji rzemieślniczej.
5.
Kwalifikacje pedagogiczne do prowadzenia zajęć praktycznych posiadają osoby, które ukończyły studia wyższe z przygotowaniem pedagogicznym, inny zakład kształcący nauczycieli albo odpowiedni kurs pedagogiczny.
6.
Przepisy ust. 2, 3 i 5 nie dotyczą osób, które przed wejściem w życie zarządzenia prowadziły zajęcia praktyczne, a ich kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne w myśl dotychczasowych przepisów uznane były za wystarczające.
7.
W uzasadnionych przypadkach prowadzenie zajęć praktycznych może być powierzone osobom nie posiadającym kwalifikacji pedagogicznych, pod warunkiem że kwalifikacje te uzyskają w ciągu 1 roku od daty zatrudnienia.
Kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne wymagane od nauczycieli prowadzących zajęcia praktyczne określają odrębne przepisy.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 10 maja 1990 r. (M.P.90.20.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 maja 1990 r.