§ 2. - Prace przygotowawcze do projektu planu na lata 1971-1975 w zakresie wykorzystania rezerw zdolności produkcyjnych oraz przyśpieszenia realizacji inwestycji kontynuowanych i wcześniejszego uzyskania efektów gospodarczych.

Monitor Polski

M.P.1969.18.153

Akt utracił moc
Wersja od: 8 maja 1969 r.
§  2.
1.
W celu lepszego wykorzystania zdolności produkcyjnych zarówno w istniejących, jak i w nowo oddanych obiektach wszystkie przedsiębiorstwa przemysłu maszynowego oraz przedsiębiorstwa, których listę ustali w ciągu 5 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia właściwy minister lub prezydium WRN, dokonają analizy stanu i stopnia wykorzystania posiadanych zdolności produkcyjnych i ma tej podstawie opracują programy pełnego wykorzystania rezerw zdolności produkcyjnych na lata 1970-1973. W programach tych należy określić rzeczowe oraz finansowe środki z wydzieleniem niezbędnych nakładów inwestycyjnych dla realizacji tych programów.
2.
Przy opracowywaniu zakładowego programu wykorzystania rezerw zdolności produkcyjnych należy szczególną uwagę zwrócić na:
1)
pełne zagospodarowanie powierzchni budynków przemysłowych,
2)
zwiększenie wskaźnika zmianowości,
3)
pełne wykorzystanie czasu pracy na wszystkich stanowiskach produkcyjnych i roboczych,
4)
wydłużanie serii produkcji przez uporządkowanie profilu produkcji i dokonanie wyboru specjalizowanej produkcji,
5)
usuwanie wąskich przekrojów w procesie produkcyjnym, przede wszystkim w drodze uzupełnienia parku maszynowego.
3.
W programie, o którym mowa w ust. 2, powinna być przewidziana następująca kolejność działania:
1)
określenie maksymalnego wzrostu produkcji przez przedsięwzięcia organizacyjno-techniczne, w zasadzie w drodze bezinwestycyjnej,
2)
określenie dalszego maksymalnego wzrostu produkcji przez szybko rentujące się nakłady inwestycyjne na zakup brakujących maszyn i urządzeń produkcyjnych dla usuwania wąskich przekrojów, intensywne szkolenie kadr oraz przez zwiększenie budownictwa mieszkaniowego, związanego z koniecznością uzupełnienia załogi dla podwyższenia współczynnika zmianowości pracy.

Program zakładowy należy uzasadnić rachunkiem ekonomicznym, uwzględniającym efekty lepszego wykorzystania majątku trwałego i powierzchni produkcyjnych, poprawy wydajności i zmianowości pracy, podniesienia produkcji i obniżenia kosztów własnych.