Prace przygotowawcze do projektu planu na lata 1971-1975 w zakresie wykorzystania rezerw zdolności produkcyjnych oraz przyśpieszenia realizacji inwestycji kontynuowanych i wcześniejszego uzyskania efektów gospodarczych.

Monitor Polski

M.P.1969.18.153

Akt utracił moc
Wersja od: 8 maja 1969 r.

ZARZĄDZENIE Nr 43
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 maja 1969 r.
sprawie prac przygotowawczych do projektu planu na lata 1971-1975 w zakresie wykorzystania rezerw zdolności produkcyjnych oraz przyśpieszenia realizacji inwestycji kontynuowanych i wcześniejszego uzyskania efektów gospodarczych.

W celu stworzenia przedsiębiorstwom, kombinatom, zjednoczeniom, ministerstwom i prezydiom wojewódzkich rad narodowych warunków do prawidłowego opracowania projektu planu 5-letniego na lata 1971-1975 zarządza się, co następuje:
1.
Przedsiębiorstwa określane w §§ 2, 3 i 4 przystąpią bezzwłocznie, nie czekając na wytyczne od zjednoczeń i prezydiów wojewódzkich rad narodowych (WRN), do prac przygotowawczych związanych z opracowaniem projektu planu 5-letniego na lata 1971-1975. Prace przygotowawcze polegać będą na:
1)
analizie wykorzystania istniejących zdolności produkcyjnych oraz opracowaniu zakładowego programu wykorzystania rezerw zdolności produkcyjnych,
2)
ocenie stopnia nowoczesności i jakości produkowanych wyrobów i na tej podstawie określeniu wyrobów i grup wyrobów, których produkcja ze względu na potrzeby kraju lub wysoką efektywność eksportową będzie rozwijana szybciej, oraz tych wyrobów i grup wyrobów, których produkcja ze względu na małą przydatność bądź niską opłacalność będzie ograniczana lub zaniechana,
3)
analizie możliwości przyspieszenia realizacji inwestycji kontynuowanych i wcześniejszego przekazania ich do użytku.
2.
Przepis ust. 1 pkt 3 dotyczy również jednostek budżetowych realizujących inwestycje.
3.
Kompleksowa analiza zagadnień, o których mowa w ust. 1, powinna być podstawą do opracowania optymalnego projektu planu 5-letniego przedsiębiorstwa na lata 1971-1975, a także powinna być wykorzystana przy sporządzeniu projektu planu na 1970 r.
4.
W pracach nad polepszeniem stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych i dokonaniem wyboru produkowanych wyrobów należy posługiwać się także wynikami opracowań przeprowadzonych w wykonaniu uchwał IV i VII Plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
1.
W celu lepszego wykorzystania zdolności produkcyjnych zarówno w istniejących, jak i w nowo oddanych obiektach wszystkie przedsiębiorstwa przemysłu maszynowego oraz przedsiębiorstwa, których listę ustali w ciągu 5 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia właściwy minister lub prezydium WRN, dokonają analizy stanu i stopnia wykorzystania posiadanych zdolności produkcyjnych i ma tej podstawie opracują programy pełnego wykorzystania rezerw zdolności produkcyjnych na lata 1970-1973. W programach tych należy określić rzeczowe oraz finansowe środki z wydzieleniem niezbędnych nakładów inwestycyjnych dla realizacji tych programów.
2.
Przy opracowywaniu zakładowego programu wykorzystania rezerw zdolności produkcyjnych należy szczególną uwagę zwrócić na:
1)
pełne zagospodarowanie powierzchni budynków przemysłowych,
2)
zwiększenie wskaźnika zmianowości,
3)
pełne wykorzystanie czasu pracy na wszystkich stanowiskach produkcyjnych i roboczych,
4)
wydłużanie serii produkcji przez uporządkowanie profilu produkcji i dokonanie wyboru specjalizowanej produkcji,
5)
usuwanie wąskich przekrojów w procesie produkcyjnym, przede wszystkim w drodze uzupełnienia parku maszynowego.
3.
W programie, o którym mowa w ust. 2, powinna być przewidziana następująca kolejność działania:
1)
określenie maksymalnego wzrostu produkcji przez przedsięwzięcia organizacyjno-techniczne, w zasadzie w drodze bezinwestycyjnej,
2)
określenie dalszego maksymalnego wzrostu produkcji przez szybko rentujące się nakłady inwestycyjne na zakup brakujących maszyn i urządzeń produkcyjnych dla usuwania wąskich przekrojów, intensywne szkolenie kadr oraz przez zwiększenie budownictwa mieszkaniowego, związanego z koniecznością uzupełnienia załogi dla podwyższenia współczynnika zmianowości pracy.

Program zakładowy należy uzasadnić rachunkiem ekonomicznym, uwzględniającym efekty lepszego wykorzystania majątku trwałego i powierzchni produkcyjnych, poprawy wydajności i zmianowości pracy, podniesienia produkcji i obniżenia kosztów własnych.

1.
Wszystkie przedsiębiorstwa przemysłu przetwórczego objęte planem centralnym dokonają oceny jakościowej swej produkcji, a przedsiębiorstwa przemysłu maszynowego również stopnia jej nowoczesności.
2.
Komitet Drobnej Wytwórczości oraz Centralny Związek Spółdzielczości Pracy wyznaczą w porozumieniu z prezydium WRN przedsiębiorstwa przemysłu terenowego, które również będą zobowiązane dokonać oceny jakości produkowanych wyrobów.
3.
Ocena jakości produkcji powinna polegać na zbadaniu jej zgodności z obowiązującymi normami jakościowymi oraz wymaganiami odbiorców zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Ocena nowoczesności ma na celu zweryfikowanie obecnej klasyfikacji maszyn i urządzeń w kategorii A i B oraz wytypowanie wyrobów przestarzałych już pod względem technicznym.
4.
Podstawą do oceny jakości wyrobów powinna stanowić staranna analiza danych zakładowej kontroli technicznej oraz uwagi, opinie i reklamacje odbiorców i ewentualnie "Polcargo". Obok obowiązujących kryteriów nowoczesności należy wprowadzić dodatkowe parametry techniczno-ekonomiczne dla porównania wyrobów własnych i wyrobów przodujących firm zagranicznych.
5.
Ocena jakości i nowoczesności produkcji powinna określić zarówno stan faktyczny pod tymi względami, jak źródła i przyczyny nadmiernej ilości braków produkcyjnych oraz wyrobów nie odpowiadających w pełni obowiązującym wymaganiom jakości i nowoczesności.
6.
Na podstawie oceny, o której mowa w ustępach poprzednich, przedsiębiorstwa sformułują swoje propozycje co do zadań w zakresie poprawy poziomu technicznego i jakości produkowanych wyrobów, jak również wnioski co do poniechania produkcji przestarzałej i zastąpienia jej bardziej nowoczesną, rokującą szerszy, a jednocześnie trwały popyt w obrocie zagranicznym i na rynku krajowym. Wnioski te należy przedstawić jednostkom nadrzędnym zarówno przy projekcie planu na rok 1970, jak też przy projekcie planu pięcioletniego.
7.
Wnioski co do unowocześnienia produkowanych wyrobów lub zastąpienia dotychczasowego asortymentu wyrobów przez inne, bardziej nowoczesne, należy oprzeć na realnych możliwościach uzyskania niezbędnego zaopatrzenia, zwłaszcza jeśli idzie o import, jak też przygotowania dokumentacji dla programowanej nowej produkcji oraz - jeśli zachodzi taka potrzeba - zmienionej technologii. Efektywność związanych z tym niezbędnych nakładów inwestycyjnych wymaga starannego udokumentowania.
1.
Inwestorzy (objęci planowaniem centralnym i terenowym) powinni:
1)
przeprowadzić analizę stanu zaangażowania i zamrożenia nakładów w zakresie realizowanych zadań inwestycyjnych według przewidywanego stanu na dzień 31 grudnia 1969 r.,
2)
określić niezbędne nakłady na kontynuację zadań inwestycyjnych w kolejnych latach następnych, a zwłaszcza w 1970 r., przy uwzględnieniu maksymalnej koncentracji nakładów dla przyspieszenia realizacji i wcześniejszego oddania ich do użytku.
2.
Inwestorzy obowiązani są prace określone w ust. 1 wykonać przy współudziale i ścisłej współpracy z wykonawcami robót, dostawcami maszyn i urządzeń oraz oddziałami banków finansujących inwestycje.
3.
Zobowiązuje się zjednoczenia i wydziały rad narodowych do koordynowania prac nadzorowanych przedsiębiorstw w porozumieniu z oddziałami wiodącymi Banku Inwestycyjnego w zakresie podanym w ust. 1.
4.
Inwestorzy obowiązani są wyniki przeprowadzonych prac, o których mowa w ust. 1, przedłożyć zjednoczeniom (jednostkom równorzędnym) w terminie do dnia 25 maja 1969 r. według załączonego wzoru.
1.
Zobowiązuje się zjednoczenia, ministerstwa (jednostki równorzędne), prezydia WRN i centralne związki spółdzielcze do przeprowadzenia zbiorczej analizy stanu zaangażowania i zamrożenia nakładów według stanu przewidywanego na dzień 31 grudnia 1969 r. oraz do ustalenia niezbędnych nakładów na kontynuację inwestycji w dalszych kolejnych latach przy zapewnieniu maksymalnej koncentracji nakładów i środków realizacyjnych i opracowania na tej podstawie 2-letniego programu przyspieszenia realizacji tych inwestycji.
2.
Podstawę do dokonania analizy zaangażowania i zamrożenia nakładów powinna stanowić realna ocena przewidywanego wykonania planu inwestycyjnego w 1969 r. w oparciu o:
1)
plan aktualny na 1969 r.,
2)
stan zaangażowania i zamrożenia nakładów na dzień 31 grudnia 1968 r.,
3)
analizę możliwości przyspieszenia realizacji inwestycji w ciągu roku,
4)
przewidywany aktualnie wzrost wartości kosztorysowej lub jej zmniejszenie.
3.
Przy ustalaniu niezbędnych nakładów na realizację inwestycji kontynuowanych w kolejnych latach dalszych - należy dokonać maksymalnej koncentracji nakładów gwarantującej:
1)
pełne pokrycie potrzeb inwestycji kontynuowanych,
2)
przydzielenie wyższych nakładów, niż to wynika z zawartych umów, w razie stwierdzenia w uzgodnieniu z wykonawcą robót możliwości wykonania zwiększonego zakresu rzeczowego.

Rozmiary nakładów ogółem i na roboty budowlano-montażowe na lata 1970-1973, wynikające z rachunku zaangażowania w zakresie inwestycji kontynuowanych nie mogą być zmniejszone w toku opracowywania planu inwestycyjnego na te lata.

4.
Analiza stanu zaangażowania i zamrożenia nakładów w zakresie inwestycji realizowanych w 1969 r. według stanu przewidywanego na dzień 31 grudnia 1969 r. powinna być opracowana według załączonego wzoru i przedstawiona łącznie z częścią opisową:
1)
przez zjednoczenia ministerstwom oraz oddziałom wiodącym Banku Inwestycyjnego w terminie do dnia 5 czerwca 1969 r.,
2)
przez ministerstwa i prezydia WRN Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz centralom banków finansujących inwestycje w terminie do dnia 15 czerwca 1969 r.
5.
Centrale Banku Inwestycyjnego, Banku Rolnego i Narodowego Banku Polskiego powinny opracować własną ocenę stanu zaangażowania i zamrożenia nakładów w inwestycjach realizowanych w 1969 r. i przedstawić ją Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 15 czerwca 1969 r.
1.
Zobowiązuje się jednostki wymienione w § 5 ust. 1 do przeanalizowania i rozpatrzenia programu nowych inwestycji, przewidzianych do rozpoczęcia w 1970 r., oraz dokonania wyboru inwestycji, zwłaszcza z punktu widzenia:
1)
preferowanych kierunków rozwoju gospodarczego, wytyczonych w uchwałach V Zjazdu PZPR i II Plenum KC PZPR, i wniosków przedsiębiorstw dotyczących wyrobów lub grup wyrobów, których produkcja będzie szybciej rozwijana,
2)
usunięcia wąskich przekrojów dla wyzwolenia rezerw zdolności produkcyjnych,
3)
celowości i niezbędności oraz spełnienia kryteriów ekonomicznych z punktu widzenia długości cyklu realizacji, kapitałochłonności produkcji, opłacalności eksportu, wzrostu wydajności pracy i innych w zależności od charakterystyki efektywnościowej; efektywnościowa ocena inwestycji powinna być przeprowadzona według kryteriów i zasad, które zostaną określone odrębnie,
4)
przygotowania warunków realizacji inwestycji, jak:
a)
posiadania wymaganej dokumentacji, odpowiadającej wymaganiom postępu technicznego w kraju i na świecie, unowocześnienia rozwiązań technicznych i technologicznych produkcji itp.,
b)
zapewnienia wykonawstwa robót budowlano-montażowych,
c)
zapewnienia dostaw maszyn i urządzeń zarówno z produkcji krajowej, jak i z importu,
d)
zapewnienia przeszkolenia odpowiedniej kadry dla budowanych obiektów.
2.
Inwestycje nie odpowiadające warunkom, o których mowa w ust. 1, nie mogą być uwzględniane w projektach planu inwestycyjnego na 1970 r.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Zjednoczenie ...........

Ministerstwo ...........

Prezydium WRN ..........

ANALIZA ZAANGAŻOWANIA NAKŁADÓW INWESTYCYJNYCH

Lp.WyszczególnienieZaangażowanie na 1.I.1969 r.*)Nakłady na budownictwo inwestycyjne wg Przewidywane wykonanie planu na 31.XII.1969 r.Zaangażowanie na 1.I.1970 r.Z rubryk 9 i 10 do poniesienia w latach
planu 1969 r.197019711972po 1972
ogółemw tym roboty budowlano-montażoweogółemw tym roboty budowlano-montażoweogółemw tym roboty budowlano-montażoweogółem (3-7)w tym roboty budowlano-montażoweogółemw tym roboty budowlano-montażoweogółemw tym roboty budowlano-montażoweogółemw tym roboty budowlano-montażoweogółemw tym roboty budowlano-montażowe
123456789101112131415161718
1Inwestycje kontynuowane (rozpoczęte przed 1.I.1969 r. ogółem w tym: inwestycje centralne
2Inwestycje nowe rozpoczynane w 1969 r. ogółem w tym: inwestycje centralne

*) dla inwestycji nowo rozpoczynanych w 1969 r. pełna wartość kosztorysowa (ewentualnie zmniejszona o poniesione uprzednio nakłady na roboty przygotowawcze)

Dla planu terenowego należy podać w rubryce 2:

- inwestycje kontynuowane (rozpoczęte przed 1.I.1969 r.) ogółem

w tym: 1) inwestycje rad narodowych (wg wydziałów)

2) inwestycje spółdzielczości (wg pionów)

Analizę zaangażowania nakładów inwestycyjnych wypełnia się oddzielnie dla inwestycji grupy "A" i oddzielnie dla inwestycji grupy "B".