Praca i zakres działania wydziałów kadr w państwowych urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach.

Monitor Polski

M.P.1950.A-94.1184

Akt utracił moc
Wersja od: 2 września 1950 r.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 11 sierpnia 1950 r.
w sprawie pracy i zakresu działania wydziałów kadr w państwowych urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach.

W celu wzmocnienia zasady jednoosobowej odpowiedzialności za działalność państwowych urzędów, instytucji i przedsiębiorstw oraz biorąc pod uwagę, że dotychczas istniejące zarządzenia i instrukcje dotyczące pracy i zakresu działania wydziałów kadr w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych naruszają tę zasadę, Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
1.
Ilekroć w uchwale niniejszej jest mowa o kierowniku, rozumie się przez to pracownika odpowiedzialnego za działalność państwowego urzędu, instytucji i zarządu przedsiębiorstwa.
2.
Ilekroć w uchwale niniejszej jest mowa o wydziale kadr, rozumie się przez to wydział (departament, biuro, dział, sekcja, referat) kadr w państwowym urzędzie, instytucji i przedsiębiorstwie.
Za właściwy dobór, rozmieszczenie, szkolenie i wysuwanie kadr pełną odpowiedzialność ponosi kierownik. Zadaniem wydziału kadr jest przygotowanie materiałów i wniosków do decyzji kierownika.
1.
Wydział kadr jest bezpośrednio podporządkowany kierownikowi i przed nim odpowiada za swoją pracę.
2.
Kierownik wydziału kadr i pracownicy wydziału są zaszeregowani według obowiązującej siatki płac dla pracowników umysłowych, zgodnie z taryfikatorem.
3.
Kierownika wydziału kadr powołuje kierownik po uzgodnieniu z kierownikiem nadrzędnej jednostki.
Wszelkich zmian personalnych w państwowych urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach dokonuje kierownik w oparciu o materiały, opinie i wnioski wydziału kadr.
Do zakresu działania wydziału kadr należy w szczególności:
1)
prowadzenie dokładnej ewidencji i statystyki pracowników fizycznych i umysłowych,
2)
przygotowywanie do decyzji kierownika całokształtu materiałów dotyczących: przyjmowania, powoływania, zwalniania, przenoszenia, awansowania i zaszeregowania pracowników,
3)
kontrola właściwego wykorzystania kadr i przygotowywanie wniosków dla kierownika co do właściwego ich rozmieszczenia,
4)
inicjowanie szkolenia i doszkalania pracowników w oparciu o plan zapotrzebowania kadr,
5)
organizacja oceny bieżącej pracy kadr, ich rozwoju i wyników, opieki nad wysuniętymi kadrami i dbałość o ciągłe wysuwanie nowych kadr przede wszystkim robotniczych,
6)
czuwanie nad przestrzeganiem dyscypliny pracy.
Dla wykonania zadań, zawartych w § 5, wydział kadr:
1)
ściśle współpracuje z kierownikami innych komórek organizacyjnych, organizacjami społecznymi i zawodowymi,
2)
zbiera wszechstronne materiały, dotyczące rozwoju, kwalifikacji politycznych, zawodowych i moralnych pracowników,
3)
szczególnie ściśle współpracuje z komórkami organizacyjnymi szkolnictwa zawodowego i zatrudnienia w opracowaniu planu szkolenia i doboru słuchaczów, realizacji planu i właściwego wykorzystania absolwentów.
Wszystkie dotychczas istniejące zarządzenia i instrukcje dotyczące zakresu działania i pracy wydziałów kadr tracą moc obowiązującą.
Właściwi Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych wydadzą na podstawie niniejszej uchwały oraz ramowych wytycznych Prezesa Rady Ministrów szczegółowe instrukcje, dotyczące zakresu działania i pracy wydziałów kadr.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.