Powołanie Komisji Farmakopei Polskiej.

Monitor Polski

M.P.1948.A-85.947

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1948 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1948 r.
o powołaniu Komisji Farmakopei Polskiej.

Rada Ministrów uchwala:
1.
Powołuje się Komisję Farmakopei Polskiej jako organ doradczy i wnioskodawczy Ministra Zdrowia w zakresie opracowania zmian i uzupełnień obowiązującej Farmakopei Polskiej przy uwzględnieniu postępu nauki, oraz potrzeb lecznictwa.
2.
Do zadań Komisji w szczególności należy:
1)
zbieranie i badanie materiałów, służących do opracowania zmian i uzupełnień Farmakopei;
2)
opracowanie i przedstawienie Ministrowi Zdrowia projektu zmian i uzupełnień obowiązującej bądź projektu nowej Farmakopei.
3.
Komisja urzęduje przy Ministerstwie Zdrowia.
W skład Komisji wchodzą:
1)
Dyrektor Departamentu Zaopatrzenia i Farmacji, bądź jego zastępca - jako przewodniczący;
2)
Naczelnik Wydziału Farmacji, bądź jego zastępca - jako sekretarz;
3)
12-16 członków powołanych przez Ministra Zdrowia spośród znawców z dziedziny farmacji, chemii, aptekarstwa, medycyny i weterynarii;
4)
po jednym fachowym delegacie Ministerstw: Przemysłu i Handlu, Obrony Narodowej, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Pracy i Opieki Społecznej, Państwowego Zakładu Higieny (Dział Chemii), Państwowego Instytutu Naukowego Leczniczych Surowców Roślinnych, Przedsiębiorstwa Państwowego "Centrala Handlowa Farmaceutyczno-Sanitarna Centrosan" (Dział Aptek Społecznych), Naczelnych Izb: Aptekarskiej, Lekarskiej i Lekarsko-Dentystycznej oraz Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia (Sekcja Farmaceutyczna).
Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.

Uchwały Komisji zapadają zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu. W razie równości głosów przeważa glos przewodniczącego.

1.
Komisja może zapraszać do współpracy osoby nie należące do jej składu, jak również zwracać się do zrzeszeń i instytucji naukowych, nie wymienionych w § 2 pkt. 4, o delegowanie swych fachowych przedstawicieli do współpracy z Komisją; współpraca ta może polegać w szczególności na opracowywaniu niektórych zagadnień.
2.
Osoby, wymienione w ust. 1, biorą udział w obradach Komisji z głosem doradczym.
Osoby, uczestniczące w pracach Komisji, otrzymują z budżetu Ministerstwa Zdrowia wynagrodzenie za pracę lub udział w posiedzeniach, zwrot kosztów przejazdu i diety oraz należności za noclegi w przypadku zamieszkiwania poza miejscem urzędowania Komisji na zasadach, przewidzianych uchwałą Rady Ministrów z dnia 17 października 1947 r. o wynagrodzeniach za udział w posiedzeniach Komisji.
Prace biurowe, związane z działalnością Komisji, wykonywa personel Ministerstwa Zdrowia.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.