Oddział A - Przywóz przez repatriantów - Postępowanie w związku z zakazem sprowadzania z zagranicy krajowych i zagranicznych pieniędzy papierowych w ruchu podróżnych.

Monitor Polski

M.P.1946.132.245

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1950 r.

A.

Przywóz przez repatriantów

1)
Zagraniczne pieniądze papierowe, wwożone do kraju ponad kwoty, dozwolone ogólnie przez Komisję Dewizową (Dział I), powinien powracający z zagranicy obywatel polski zdeponować w granicznym urzędzie celnym, który wyda "kwit depozytowy" (w/g załączonego wzoru Nr 3), wyszczególniając w nim kwoty i rodzaj zdeponowanych pieniędzy.
2)
Zdeponowane pieniądze zagraniczne powinny być przez graniczny urząd celny w możliwie najkrótszym terminie, a najdalej w przeciągu 24 godzin, przekazane do najbliższego oddziału Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego przy równoczesnym powiadomieniu deponenta o skierowaniu depozytu do banku oznaczonego na kwicie.
3)
Wskazany oddział Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego może skupić w całości lub w części przekazany mu depozyt w walutach obcych - na warunkach ustalonych przez Komisję Dewizową - lub też na żądanie deponenta przekazać tenże depozyt do Warszawskiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego, celem otwarcia deponentowi rachunku walutowego.
4)
Wypłaty z rachunku walutowego będą mogły być dokonywane jedynie w złotych, po kursie ustalonym przez Komisję Dewizową dla poszczególnych walut obcych.
5)
W przypadku skupu depozytu w całości, równowartość kupionych walut zostanie doręczona deponentowi za zwrotem wydanego mu przez graniczny urząd celny kwitu depozytowego.
6)
Przy częściowym skupie walut zagranicznych, złożonych do depozytu, instytucja wymieniająca powinna deponentowi wydać nowy kwit depozytowy, wyszczególniając w nim rodzaj i kwoty niezrealizowanych pieniędzy zagranicznych.