Rozdział 7 - Rozpatrywanie zastrzeżeń do wystąpień pokontrolnych - Postępowanie kontrolne.

Monitor Polski

M.P.2011.87.913

Akt utracił moc
Wersja od: 3 września 2011 r.

Rozdział  7

Rozpatrywanie zastrzeżeń do wystąpień pokontrolnych

§  50.
1.
Dyrektor właściwej jednostki kontrolnej odmawia przyjęcia zastrzeżeń w sprawie ocen, uwag i wniosków zawartych w wystąpieniu pokontrolnym, zgłoszonych w trybie art. 61 ust. 1 ustawy, jeżeli nie spełniają one warunków ustawowych, ponieważ zostały zgłoszone przez osobę nieuprawnioną, po upływie terminu, nie zostały umotywowane lub są niedopuszczalne z mocy ustawy, i informuje o tym zgłaszającego.
2.
Jeżeli nie zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 1, dyrektor właściwej jednostki kontrolnej niezwłocznie wyznacza skład komisji odwoławczej oraz protokolanta.
3.
Jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 1, zostaną ujawnione po wyznaczeniu składu komisji odwoławczej, przyjęcia zastrzeżeń odmawia przewodniczący komisji i informuje o tym zgłaszającego.
4.
Przewodniczący komisji odwoławczej zarządza rozpatrzenie sprawy na posiedzeniu niejawnym, jeżeli uzna, że zgłoszone zastrzeżenia są w pełni uzasadnione.
5.
Komisja odwoławcza na posiedzeniu niejawnym może podjąć uchwałę, w której:
1)
uwzględnia zastrzeżenia w całości;
2)
kieruje sprawę do rozpatrzenia na posiedzeniu jawnym.
§  51.
1.
O terminie posiedzenia jawnego przewodniczący komisji odwoławczej zawiadamia wnoszącego zastrzeżenia, kontrolera i właściwych doradców. Obecność tych osób nie jest obowiązkowa; komisja może uznać udział kontrolera i doradców za konieczny.
2.
Komisja odwoławcza na posiedzeniu jawnym rozpatruje zastrzeżenia i podejmuje uchwałę, w której:
1)
oddala zastrzeżenia w zakresie, w jakim okażą się one bezzasadne lub nie mają wpływu na treść ocen, uwag lub wniosków zawartych w wystąpieniu;
2)
uwzględnia zastrzeżenia w całości lub w części i wnosi odpowiednie zmiany w treści wystąpienia pokontrolnego.
§  52.
1.
Uchwałę, o której mowa w § 50 ust. 5 pkt 1 oraz § 51 ust. 2, wraz z uzasadnieniem podpisują wszyscy członkowie komisji; członek komisji ma prawo zgłosić zdanie odrębne, zaznaczając to przy podpisywaniu uchwały. Zdanie odrębne wymaga uzasadnienia na piśmie.
2.
Uchwałę wraz z uzasadnieniem przewodniczący komisji odwoławczej niezwłocznie przekazuje Prezesowi lub upoważnionemu wiceprezesowi Najwyższej Izby Kontroli.
§  53.
Przepisy § 51 i 52 stosuje się odpowiednio w przypadku rozpatrywania zastrzeżeń przez komisję rozstrzygającą.
§  54.
Ostateczną uchwałę komisji wraz z uzasadnieniem przekazuje się zgłaszającemu zastrzeżenia i dyrektorowi właściwej jednostki kontrolnej, a w przypadku gdy kopie wystąpienia otrzymały inne jednostki - także tym jednostkom.
§  55.
Z posiedzenia komisji odwoławczej i rozstrzygającej sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący komisji i protokolant; dokumenty zebrane w toku rozpatrywania zastrzeżeń włącza się do akt kontroli.
§  56.
1.
W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego przekazanego przez Prezesa lub wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli dyrektor właściwej jednostki kontrolnej opracowującej wystąpienie dokonuje analizy zgłoszonych zastrzeżeń i przedkłada stanowisko Prezesowi lub wiceprezesowi Najwyższej Izby Kontroli.
2.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli kieruje zgłoszone zastrzeżenia na posiedzenie Kolegium Najwyższej Izby Kontroli, przedstawiając wystąpienie pokontrolne i stanowisko, o którym mowa w ust. 1.
3.
O terminie posiedzenia Kolegium zawiadamia się wnoszącego zastrzeżenia i dyrektora właściwej jednostki kontrolnej, a w razie potrzeby - inne osoby. Obecność tych osób nie jest obowiązkowa. Kolegium może uznać udział dyrektora właściwej jednostki kontrolnej za konieczny.
§  57.
Dyrektor właściwej jednostki kontrolnej dokonuje zmian w wystąpieniu pokontrolnym zgodnie z treścią uchwały w sprawie zastrzeżeń, podpisuje zmienione wystąpienie i przesyła je adresatowi z adnotacją wskazującą, że jest to ujednolicony tekst wystąpienia pokontrolnego.