Rozdział 3 - Postępowanie dyscyplinarne w I instancji. - Postępowanie dyscyplinarne przeciwko funkcjonariuszom pożarnictwa.

Monitor Polski

M.P.1976.44.219

Akt utracił moc
Wersja od: 2 grudnia 1986 r.

Rozdział  3

Postępowanie dyscyplinarne w I instancji.

§  20.
W skład kompletu orzekającego komisji dyscyplinarnej nie mogą wchodzić funkcjonariusze pożarnictwa, którzy:
1)
są świadkami w tej samej sprawie,
2)
byli lub pozostają z obwinionym w sporze sądowym,
3)
są powinowatymi lub krewnymi w linii prostej,
4)
są z jakichkolwiek względów zależni od obwinionego.
§  21.
Przewodniczący składu orzekającego wyznacza rozprawę, jej miejsce i termin, wzywając na piśmie obwinionego, jego obrońcę, przełożonego, który skierował sprawę do komisji dyscyplinarnej, lub jego przedstawiciela oraz w razie potrzeby świadków i biegłych.
§  22. 12
Wezwania na rozprawę należy doręczyć osobom, o których mowa w § 21, co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem rozprawy. W razie niezachowania tego terminu rozprawa ulega odroczeniu na wniosek obwinionego lub jego obrońcy.
§  23.
Rozprawa jest jawna tylko dla funkcjonariuszy pożarnictwa. Przewodniczący może zezwolić innym osobom na obecność na rozprawie.
§  24.
W uzasadnionych wypadkach przewodniczący składu orzekającego może uchylić lub ograniczyć jawność rozprawy albo jej części.
§  25.
Nie usprawiedliwione niestawiennictwo na rozprawę obwinionego nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy.
§  26.
1.
W razie uznania niestawiennictwa obwinionego za usprawiedliwione skład orzekający odracza rozprawę ustalając nowy jej termin.
2.
Odroczenie rozprawy i ustalenie nowego jej terminu następuje również w razie usprawiedliwionego niestawiennictwa obrońcy obwinionego lub świadków.
3.
W razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa obrońcy i świadków skład orzekający może odroczyć rozprawę.
§  27.
Jeżeli okaże się, że zachodzą istotne braki w materiale zebranym w czasie postępowania wyjaśniającego, a uzupełnienie ich na rozprawie powodowałoby znaczne trudności, skład orzekający wydaje postanowienie o uzupełnieniu tego postępowania, wskazując, w jakim kierunku powinno być ono uzupełnione.
§  28.
Na rozprawie obwiniony, jego obrońca oraz przełożony mogą składać wyjaśnienia, wnioski i przedstawiać dowody.
§  29.
Po zakończeniu postępowania dowodowego przewodniczący składu orzekającego udziela głosu przełożonemu, który skierował sprawę do komisji dyscyplinarnej, obrońcy i obwinionemu.
§  30.
Z przebiegu rozprawy sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i protokolant.
§  31.
Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego i wysłuchaniu osób, o których mowa w § 29, skład orzekający przystępuje niezwłocznie do narady nad orzeczeniem. Narada jest tajna i oprócz członków składu orzekającego na naradzie może być obecny tylko protokolant.
§  32.
Skład orzekający wydaje orzeczenie:
1)
o ukaraniu, nakładając jedną z kar dyscyplinarnych, lub
2)
o uniewinnieniu albo
3)
o umorzeniu, jeżeli zachodzą przesłanki wymienione w § 12.
§  33.
Skład orzekający wymierza karę według swego uznania, biorąc pod uwagę stopień winy, szkodliwość społeczną i skutki czynu, postawę moralną i obywatelską, a także zachowanie się obwinionego przed popełnieniem przewinienia i po jego popełnieniu.
§  34.
Postanowienia i orzeczenia składu orzekającego zapadają zwykłą większością głosów. Jeżeli przy głosowaniu zdania członków składu orzekającego tak się podzielą, że żadna z proponowanych kar nie uzyska większości głosów, zdanie najmniej przychylne dla obwinionego przyłącza się do zdania najbardziej doń zbliżonego.
§  35.
1.
Orzeczenie dyscyplinarne powinno być sporządzone na piśmie i zawierać:
1)
nazwę komisji oraz datę rozpoznania sprawy i wydania orzeczenia,
2)
imiona i nazwiska członków składu orzekającego i protokolanta,
3)
imię i nazwisko, adres, stanowisko służbowe oraz miejsce pełnienia służby obwinionego,
4)
dokładne określenie czynu zarzucanego obwinionemu,
5)
sentencję orzeczenia (rozstrzygnięcia co do winy i kary),
6)
uzasadnienie,
7)
pouczenie o trybie i terminie wniesienia odwołania.
2.
Orzeczenie wraz z uzasadnieniem podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego.
§  36.
1.
Orzeczenie powinno być ogłoszone bezpośrednio po naradzie.
2. 13
W uzasadnionych wypadkach ogłoszenie orzeczenia może być odroczone, jednak najwyżej na 7 dni, przy czym dzień i godzina ogłoszenia powinny być podane na rozprawie.
§  37.
Orzeczenie komisji dyscyplinarnej doręcza się za pokwitowaniem przełożonemu, który skierował sprawę do komisji dyscyplinarnej, obwinionemu i jego obrońcy.
12 § 22:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (M.P.82.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.

13 § 36 ust. 2:

- skreślony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (M.P.82.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1982 r.

- dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.