Postępowanie dyscyplinarne przeciwko funkcjonariuszom pożarnictwa.

Monitor Polski

M.P.1976.44.219

Akt utracił moc
Wersja od: 2 grudnia 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 6 grudnia 1976 r.
w sprawie postępowania dyscyplinarnego przeciwko funkcjonariuszom pożarnictwa.

Na podstawie art. 27 ust. 5 dekretu z dnia 27 grudnia 1974 r. o służbie funkcjonariuszy pożarnictwa (Dz. U. z 1974 r. Nr 50, poz. 321 i z 1975 r. Nr 20, poz. 106) zarządza się, co następuje:

Organizacja, skład i sposób powoływania komisji dyscyplinarnych.

§  1.
Do orzekania w sprawach przewinień dyscyplinarnych funkcjonariuszy pożarnictwa właściwe są:
1) 1
komisje dyscyplinarne dla funkcjonariuszy pożarnictwa przy terenowych organach administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, zwane dalej "komisjami dyscyplinarnymi",
2)
Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna dla funkcjonariuszy pożarnictwa przy Komendancie Głównym Straży Pożarnych, zwana dalej "Odwoławczą Komisją Dyscyplinarną".
§  2.
1.
Komisje dyscyplinarne rozpatrują w pierwszej instancji sprawy dyscyplinarne funkcjonariuszy pożarnictwa pełniących służbę na terenie objętym właściwością tych komisji.
2.
Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna rozpatruje zażalenia na postanowienia wydane w sprawach dyscyplinarnych oraz odwołania od orzeczeń wydanych w pierwszej instancji.
§  3. 2
Komisje dyscyplinarne są powoływane przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego.
§  4. 3
Komisja dyscyplinarna składa się z przewodniczącego, 2 zastępców i 6 do 10 członków.
§  5.
1.
Przewodniczącego, zastępcę i członków komisji dyscyplinarnej powołuje się na wniosek właściwych komendantów wojewódzkich straży pożarnych spośród funkcjonariuszy pożarnictwa.
2. 4
Przewodniczącego, 3 zastępców i 8 do 10 członków Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej powołuje Komendant Główny Straży Pożarnych.
§  6.
Kadencja komisji dyscyplinarnej i Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej trwa 4 lata.
§  7.
Przewodniczący, ich zastępcy oraz pozostali członkowie komisji dyscyplinarnej mogą być w uzasadnionych wypadkach odwoływani przed upływem kadencji w trybie, w jakim zostali powołani.
§  8.
Członek komisji dyscyplinarnej lub Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej nie może pełnić swych obowiązków, jeżeli przeciwko niemu toczy się postępowanie karne lub postępowanie dyscyplinarne, a gdy postępowanie to zakończy się ukaraniem, traci mandat członka komisji.
§  9.
Komisje dyscyplinarne i Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna rozpatrują sprawy w składzie 3 członków wyznaczonych przez przewodniczącego komisji. Przewodniczącym składu orzekającego jest przewodniczący komisji lub jego zastępca.
§  10. 5
Sprawy dyscyplinarne oficerów i chorążych powinny być rozpatrywane przez skład orzekający złożony z oficerów pożarnictwa.

Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

§  11.
1.
Przełożony funkcjonariusza pożarnictwa, w razie powzięcia wiadomości o popełnieniu przewinienia, poleca przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia znamion i okoliczności przewinienia. W toku postępowania wyjaśniającego należy umożliwić obwinionemu złożenie wyjaśnień.
2.
W zależności od wyników postępowania wyjaśniającego przełożony pozostawia sprawę bez dalszego biegu, nakłada karę porządkową albo kieruje sprawę do właściwej komisji dyscyplinarnej z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
3. 6
Przełożonym, o którym mowa w ust. 1 i 2, jest przełożony funkcjonariusza pożarnictwa uprawniony do mianowania na stanowisko służbowe.
4. 7
Jeżeli popełnienie przewinienia jest związane z wykonywaniem zadań operacyjno-technicznych, uprawnienie przełożonego w zakresie kierowania wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przysługuje również:
1)
Komendantowi Głównemu Straży Pożarnych - w stosunku do komendantów wojewódzkich straży pożarnych i ich zastępców oraz głównych inspektorów ochrony przeciwpożarowej (stanowisk równorzędnych),
2)
komendantowi rejonowemu straży pożarnych - w stosunku do funkcjonariuszy pożarnictwa pełniących służbę na terenie rejonu objętego właściwością miejscową tego komendanta, z zastrzeżeniem przepisu pkt 1.
§  12.
Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy zachodzi okoliczność wyłączająca postępowanie, a w szczególności gdy:
1)
czynu nie popełniono albo popełniony czyn nie zawiera znamion przewinienia,
2)
obwiniony nie podlega orzecznictwu komisji dyscyplinarnej,
3)
obwiniony zmarł,
4)
nastąpiło przedawnienie,
5)
czyn jest przewinieniem małej wagi.
§  13.
Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko, stanowisko służbowe oraz miejsce pełnienia służby i zamieszkania obwinionego,
2)
dokładne określenie zarzucanego przewinienia ze wskazaniem czasu i miejsca jego popełnienia,
3)
uzasadnienie oparte na wynikach postępowania wyjaśniającego,
4)
wykaz zawierający imiona, nazwiska, adresy oraz miejsca zatrudnienia świadków, którzy mają być wezwani na rozprawę dyscyplinarną,
5)
wykaz innych dowodów.
§  14.
1. 8
Przewodniczący komisji dyscyplinarnej rozpatruje wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w ciągu 14 dni od dnia jego złożenia i wydaje postanowienie o wszczęciu lub o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
2. 9
Jeżeli zebrane w toku postępowania wyjaśniającego dowody budzą wątpliwości lub zawierają luki, przewodniczący komisji dyscyplinarnej występuje o uzupełnienie zebranych materiałów do przełożonego, który skierował sprawę do komisji dyscyplinarnej, albo wyznacza do tej czynności jednego z członków komisji.
3. 10
Postanowienie o wszczęciu lub o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego doręcza się w ciągu 7 dni od dnia jego wydania obwinionemu oraz przełożonemu, który skierował sprawę do komisji dyscyplinarnej.
4.
Na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przysługuje przełożonemu, który skierował sprawę do komisji dyscyplinarnej, zażalenie do Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej. Orzeczenie Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej wydane w wyniku zażalenia jest ostateczne.
§  15.
Jeżeli przeciwko obwinionemu wszczęto postępowanie karne o ten sam czyn, który jest przedmiotem postępowania dyscyplinarnego, postępowanie dyscyplinarne można zawiesić do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego.
§  16.
Jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie postępowania, a w szczególności nie można ustalić miejsca zamieszkania obwinionego albo nie może on brać udziału w postępowaniu z powodu dłuższej choroby lub innej uzasadnionej przyczyny - postępowanie zawiesza się na czas trwania przeszkody.
§  17.
Po wszczęciu postępowania dyscyplinarnego należy obwinionego zaznajomić z materiałami postępowania wyjaśniającego i pouczyć go o przysługującym mu prawie składania wniosków o uzupełnienie postępowania wyjaśniającego.
§  18.
1.
Obwiniony może w toku postępowania dyscyplinarnego przybrać sobie obrońcę spośród funkcjonariuszy pożarnictwa. Obrońcą nie może być funkcjonariusz pożarnictwa karany dyscyplinarnie.
2. 11
Przewodniczący składu orzekającego wyznaczy na wniosek obwinionego obrońcę z urzędu spośród funkcjonariuszy pożarnictwa. Wyznaczenie obrońcy powinno nastąpić nie później niż na 7 dni przed terminem rozprawy.
3.
Obwiniony i jego obrońca mogą przeglądać akta sprawy oraz sporządzać wypisy i notatki.
§  19.
Po wydaniu postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przewodniczący komisji lub jego zastępca wyznacza skład orzekający.

Postępowanie dyscyplinarne w I instancji.

§  20.
W skład kompletu orzekającego komisji dyscyplinarnej nie mogą wchodzić funkcjonariusze pożarnictwa, którzy:
1)
są świadkami w tej samej sprawie,
2)
byli lub pozostają z obwinionym w sporze sądowym,
3)
są powinowatymi lub krewnymi w linii prostej,
4)
są z jakichkolwiek względów zależni od obwinionego.
§  21.
Przewodniczący składu orzekającego wyznacza rozprawę, jej miejsce i termin, wzywając na piśmie obwinionego, jego obrońcę, przełożonego, który skierował sprawę do komisji dyscyplinarnej, lub jego przedstawiciela oraz w razie potrzeby świadków i biegłych.
§  22. 12
Wezwania na rozprawę należy doręczyć osobom, o których mowa w § 21, co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem rozprawy. W razie niezachowania tego terminu rozprawa ulega odroczeniu na wniosek obwinionego lub jego obrońcy.
§  23.
Rozprawa jest jawna tylko dla funkcjonariuszy pożarnictwa. Przewodniczący może zezwolić innym osobom na obecność na rozprawie.
§  24.
W uzasadnionych wypadkach przewodniczący składu orzekającego może uchylić lub ograniczyć jawność rozprawy albo jej części.
§  25.
Nie usprawiedliwione niestawiennictwo na rozprawę obwinionego nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy.
§  26.
1.
W razie uznania niestawiennictwa obwinionego za usprawiedliwione skład orzekający odracza rozprawę ustalając nowy jej termin.
2.
Odroczenie rozprawy i ustalenie nowego jej terminu następuje również w razie usprawiedliwionego niestawiennictwa obrońcy obwinionego lub świadków.
3.
W razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa obrońcy i świadków skład orzekający może odroczyć rozprawę.
§  27.
Jeżeli okaże się, że zachodzą istotne braki w materiale zebranym w czasie postępowania wyjaśniającego, a uzupełnienie ich na rozprawie powodowałoby znaczne trudności, skład orzekający wydaje postanowienie o uzupełnieniu tego postępowania, wskazując, w jakim kierunku powinno być ono uzupełnione.
§  28.
Na rozprawie obwiniony, jego obrońca oraz przełożony mogą składać wyjaśnienia, wnioski i przedstawiać dowody.
§  29.
Po zakończeniu postępowania dowodowego przewodniczący składu orzekającego udziela głosu przełożonemu, który skierował sprawę do komisji dyscyplinarnej, obrońcy i obwinionemu.
§  30.
Z przebiegu rozprawy sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i protokolant.
§  31.
Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego i wysłuchaniu osób, o których mowa w § 29, skład orzekający przystępuje niezwłocznie do narady nad orzeczeniem. Narada jest tajna i oprócz członków składu orzekającego na naradzie może być obecny tylko protokolant.
§  32.
Skład orzekający wydaje orzeczenie:
1)
o ukaraniu, nakładając jedną z kar dyscyplinarnych, lub
2)
o uniewinnieniu albo
3)
o umorzeniu, jeżeli zachodzą przesłanki wymienione w § 12.
§  33.
Skład orzekający wymierza karę według swego uznania, biorąc pod uwagę stopień winy, szkodliwość społeczną i skutki czynu, postawę moralną i obywatelską, a także zachowanie się obwinionego przed popełnieniem przewinienia i po jego popełnieniu.
§  34.
Postanowienia i orzeczenia składu orzekającego zapadają zwykłą większością głosów. Jeżeli przy głosowaniu zdania członków składu orzekającego tak się podzielą, że żadna z proponowanych kar nie uzyska większości głosów, zdanie najmniej przychylne dla obwinionego przyłącza się do zdania najbardziej doń zbliżonego.
§  35.
1.
Orzeczenie dyscyplinarne powinno być sporządzone na piśmie i zawierać:
1)
nazwę komisji oraz datę rozpoznania sprawy i wydania orzeczenia,
2)
imiona i nazwiska członków składu orzekającego i protokolanta,
3)
imię i nazwisko, adres, stanowisko służbowe oraz miejsce pełnienia służby obwinionego,
4)
dokładne określenie czynu zarzucanego obwinionemu,
5)
sentencję orzeczenia (rozstrzygnięcia co do winy i kary),
6)
uzasadnienie,
7)
pouczenie o trybie i terminie wniesienia odwołania.
2.
Orzeczenie wraz z uzasadnieniem podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego.
§  36.
1.
Orzeczenie powinno być ogłoszone bezpośrednio po naradzie.
2. 13
W uzasadnionych wypadkach ogłoszenie orzeczenia może być odroczone, jednak najwyżej na 7 dni, przy czym dzień i godzina ogłoszenia powinny być podane na rozprawie.
§  37.
Orzeczenie komisji dyscyplinarnej doręcza się za pokwitowaniem przełożonemu, który skierował sprawę do komisji dyscyplinarnej, obwinionemu i jego obrońcy.

Postępowanie odwoławcze.

§  38.
1.
Od orzeczenia komisji dyscyplinarnej przysługuje obwinionemu, obrońcy oraz przełożonemu, który skierował sprawę do komisji dyscyplinarnej, prawo wniesienia odwołania.
2. 14
Odwołanie wnosi się do Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej za pośrednictwem komisji dyscyplinarnej, która wydała orzeczenie, w ciągu 14 dni od daty doręczenia orzeczenia.
§  39.
Odwołanie może być cofnięte najpóźniej przed rozpoczęciem rozprawy odwoławczej. Cofnięcie odwołania pociąga za sobą uprawomocnienie się orzeczenia komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji.
§  40.
Przewodniczący Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej wydaje postanowienie o odmowie przyjęcia odwołania, jeżeli zostało ono wniesione po terminie lub przez osobę nieuprawnioną.
§  41.
1.
Przewodniczący Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej może przywrócić uchybiony termin na wniosek uprawnionego, który uprawdopodobni, że uchybienie terminu nastąpiło wskutek przeszkody przez niego niezawinionej.
2. 15
Wniosek o przywrócenie terminu uprawniony powinien złożyć wraz z odwołaniem za pośrednictwem komisji dyscyplinarnej, która wydała orzeczenie, w terminie 14 dni od dnia ustania przeszkody.
3.
Na postanowienie o odmowie przywrócenia terminu przysługuje obwinionemu zażalenie.
§  42. 16
W razie przyjęcia odwołania rozprawa przed Odwoławczą Komisją Dyscyplinarną powinna się odbyć w terminie do 30 dni od dnia otrzymania odwołania.
§  43.
Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna po przeprowadzeniu rozprawy:
1)
utrzymuje w mocy zaskarżone orzeczenie,
2)
zmienia orzeczenie w części dotyczącej kary,
3)
uchyla orzeczenie w całości lub w części, wydając nowe orzeczenie albo zwracając sprawę komisji dyscyplinarnej I instancji do ponownego rozpoznania w innym składzie.
§  44.
Orzeczenie Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej oraz orzeczenie komisji dyscyplinarnej, od którego nie wniesiono odwołania, są prawomocne.
§  45.
Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna może orzec karę surowszą, gdy odwołanie zostało wniesione na niekorzyść obwinionego.
§  46.
1.
W postępowaniu odwoławczym stosuje się przepisy normujące postępowanie przed komisjami dyscyplinarnymi.
2.
Zażalenia na postanowienia rozpatrywane są przez Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną poza rozprawą.

Wznowienie postępowania.

§  47.
Wznowienie postępowania dyscyplinarnego zakończonego prawomocnym orzeczeniem może nastąpić, gdy się okaże, że orzeczenie wydane zostało na skutek fałszywego zeznania świadka, sfałszowania dokumentu lub gdy wyjdą na jaw nowe fakty lub dowody, które mogłyby mieć istotny wpływ na treść orzeczenia.
§  48.
Wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego może złożyć: obwiniony, przełożony ukaranego, obrońca, a po śmierci ukaranego jego małżonek, krewny w linii prostej lub rodzeństwo.
§  49. 17
Wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego należy wnieść w terminie 30 dni od dnia, w którym osoby wymienione w § 48 dowiedziały się o przyczynie uzasadniającej wznowienie.
§  50.
1.
O wznowieniu postępowania orzeka na posiedzeniu niejawnym komisja dyscyplinarna, która wydała orzeczenie kończące postępowanie; przed wydaniem postanowienia komisja dyscyplinarna może zarządzić sprawdzenie okoliczności powołanych we wniosku.
2.
Postanowienie w sprawie wznowienia postępowania dyscyplinarnego doręcza się wraz z uzasadnieniem ukaranemu i jego przełożonemu, a jeżeli wniosek o wznowienie postępowania złożyła inna osoba uprawniona - także tej osobie.
§  51. 18
Na postanowienie o odmowie wznowienia postępowania przysługuje w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia zażalenie do Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej, chyba że o odmowie wznowienia orzekła ta Komisja.
§  52.
W orzeczeniu wydanym w postępowaniu wznowionym na korzyść ukaranego nie może być wymierzona kara surowsza od tej, która była wymierzona w uchylonym orzeczeniu.

Wykonanie orzeczeń.

§  53.
1.
Prawomocne orzeczenie o ukaraniu podlega niezwłocznemu wykonaniu.
2.
Odpis prawomocnego orzeczenia o ukaraniu dołącza się do akt osobowych funkcjonariusza pożarnictwa.
3.
Czynności zmierzające do wykonania orzeczenia podejmuje przełożony ukaranego.

Przepisy końcowe.

§  54.
1.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
2.
Obsługę biurową komisji dyscyplinarnych zapewnia urząd właściwego terenowego organu administracji państwowej, przy którym działa komisja.
3.
Obsługę biurową Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej zapewnia Komenda Główna Straży Pożarnych.
§  55.
1.
Jeżeli postępowanie dyscyplinarne toczyło się poza stałym miejscem służby obwinionego, który został uniewinniony, przysługuje mu zwrot kosztów na zasadach przewidzianych dla podróży służbowych.
2.
Koszty postępowania dyscyplinarnego ponosi Skarb Państwa.
§  56.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.
4 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.
5 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.
6 § 11 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.
7 § 11 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.
8 § 14 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (M.P.82.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.

9 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.
10 § 14 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (M.P.82.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c) zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.

11 § 18 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (M.P.82.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.

12 § 22:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (M.P.82.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.

13 § 36 ust. 2:

- skreślony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (M.P.82.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1982 r.

- dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.

14 § 38 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (M.P.82.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.

15 § 41 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (M.P.82.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.

16 § 42:

- zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (M.P.82.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.

17 § 49:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (M.P.82.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 13 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.

18 § 51:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (M.P.82.2.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 14 zarządzenia z dnia 4 września 1986 r. (M.P.86.32.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 grudnia 1986 r.