Pomoc kredytowa dla spadkobierców i współwłaścicieli gospodarstw rolnych.

Monitor Polski

M.P.1963.58.299

Akt utracił moc
Wersja od: 30 lipca 1963 r.

UCHWAŁA Nr 251
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lipca 1963 r.
w sprawie pomocy kredytowej dla spadkobierców i współwłaścicieli gospodarstw rolnych.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o ograniczeniu podziału gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 28, poz. 168) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Spadkobierca lub współwłaściciel, pozostający na gospodarstwie i zobowiązany do spłat, jak też spadkobierca lub współwłaściciel wychodzący z gospodarstwa i otrzymujący spłatę, mogą korzystać z kredytów na zasadach ustalonych w niniejszej uchwale.
Pomoc kredytowa, o której mowa w § 1, ma ułatwić:
1)
zobowiązanym do spłat - wykonanie ciążącego na nich obowiązku bez obniżenia zdolności produkcyjnej gospodarstwa (wyprzedaż inwentarza, zaniechanie niezbędnych nakładów produkcyjnych itp.),
2)
spadkobiercom lub współwłaścicielom wychodzącym z gospodarstwa rolnego:
a)
założenie nowego gospodarstwa rolnego,
b)
założenie warsztatu rzemieślniczego na wsi,
c)
budowę domu lub wniesienie wkładu do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego na budowę domu na zasadach ustalonych w uchwale nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157), jeżeli spadkobierca lub współwłaściciel przestaje być rolnikiem i podejmuje pracę w jednostce gospodarki uspołecznionej,
3)
wyjście z gospodarstwa spadkobiercom, którzy zgodnie z art. 15 ustawy wymienionej na wstępie zobowiązani są zwolnić dotychczas zajmowane mieszkanie w gospodarstwie spadkowym.
1.
Kredyt na spłatę, przewidziany w § 2 pkt 1, może być udzielony w szczególności wtedy, gdy dokonanie spłaty przez zobowiązanego (w całości lub w części) umożliwi spadkobiercy lub współwłaścicielowi wyjście z gospodarstwa i urządzenie się poza nim.
2.
Kredyt oprocentowany jest nie wyżej niż 3% w stosunku rocznym.
3.
Minister Finansów określi górną granicę wysokości kredytu i okresu jego spłaty.
W przypadkach określonych w § 2 pkt 2 lit. a) i b) kredyt może być udzielony na uzasadnione nakłady inwestycyjne związane z urządzeniem gospodarstwa lub warsztatu, łącznie z budową budynku mieszkalnego.
1.
Kredyt na założenie nowego gospodarstwa udzielany jest na następujących warunkach:
a)
jeżeli gospodarstwo zakładane jest na ziemiach zachodnich i północnych oraz w rejonie Bieszczad w drodze zakupu nieruchomości od Państwa - na okres do 40 lat, w tym karencja do 5 lat, przy oprocentowaniu 1% w stosunku rocznym,
b)
jeżeli gospodarstwo zakładane jest na ziemiach dawnych w drodze nabycia nieruchomości od Państwa lub jeżeli gospodarstwo powstaje na terenach wymienionych pod lit. a) w drodze nabycia nieruchomości od osoby fizycznej - na okres do 30 lat, w tym karencja do 3 lat, przy oprocentowaniu 2% w stosunku rocznym,
c)
jeżeli gospodarstwo zakładane jest na ziemiach dawnych w drodze nabycia nieruchomości od osoby fizycznej - na okres do 20 lat, w tym karencja do 2 lat, przy oprocentowaniu 2% w stosunku rocznym.
2.
W razie zakładania warsztatu rzemieślniczego na wsi kredyt udzielany jest na warunkach analogicznych jak w ust. 1.
3.
Maksymalny okres spłaty kredytu może być stosowany wówczas, gdy kredyt ma być przeznaczony głównie na nowe budownictwo.
Przy ustalaniu wysokości i okresu spłaty kredytu należy brać pod uwagę warunki, na jakich ma być dokonana spłata spadkobierców i współwłaścicieli.
W zakresie nie uregulowanym niniejszą uchwałą obowiązują ogólne zasady udzielania państwowej pomocy kredytowej dla wsi.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.