Pokrycie w 1952 r. ze środków budżetowych wydatków na nagrody indywidualne, przyznawane przez kierowników naczelnych organów administracji państwowej.

Monitor Polski

M.P.1952.A-25.315

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.

UCHWAŁA NR 123
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 8 marca 1952 r.
w sprawie pokrycia w 1952 r. ze środków budżetowych wydatków na nagrody indywidualne, przyznawane przez kierowników naczelnych organów administracji państwowej.

W celu umożliwienia kierownikom naczelnych organów administracji państwowej nagradzania pracowników przedsiębiorstw państwowych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, oraz pracowników centralnych zarządów, zarządów i zjednoczeń Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Kierownicy naczelnych organów administracji państwowej mogą przyznawać pracownikom przedsiębiorstw państwowych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, oraz pracownikom centralnych zarządów, zarządów i zjednoczeń nagrody za wybitne osiągnięcia, zwłaszcza gdy zadania zostały wykonane w szczególnie trudnych warunkach.
2.
Nagrody, o których mowa w ust. 1, mogą być przyznawane w szczególności za konkretnie ustalone wybitne osiągnięcia w zakresie:
1)
wykonania i przekroczenia planu produkcji w szczególnie trudnych warunkach;
2)
podniesienia wydajności pracy, poprawy jakości produkcji lub obniżenia kosztów produkcji;
3)
racjonalizacji metod produkcji i organizacji pracy;
4)
wyróżniającego się kierowania zakładem pracy, oddziałem lub inną jednostką organizacyjną zakładu pracy;
5)
wprowadzenia i skrócenia okresu przyswojenia nowych metod produkcji;
6)
wzorowej organizacji bezpieczeństwa pracy;
7)
upłynnienia zbędnych remanentów (nadwyżek materiałowych) oraz za
8)
szczególną ofiarność i wysiłki, wykazane przy akcjach ratowniczych w czasie katastrof.
3.
Nagrody nie mogą stanowić źródła mechanicznego podwyższenia zarobków pracowników.
Upoważnia się Ministra Finansów do umieszczenia w budżetach naczelnych organów administracji państwowej na rok 1952 kredytów w łącznej wysokości 27 milionów złotych na przyznawanie nagród, o których mowa w § 1.
Podziału kwot, o których mowa w § 2, dla poszczególnych kierowników naczelnych organów administracji państwowej dokona Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
1.
Kierownik naczelnego organu administracji państwowej przyznaje nagrody w zasadzie za wyniki osiągnięte w ubiegłym kwartale.
2.
Wysokość nagrody nie może jednorazowo przekroczyć 200% miesięcznego pełnego wynagrodzenia pobieranego przez nagrodzonego pracownika. Nagroda może być przyznana temu samemu pracownikowi nie więcej niż dwukrotnie w ciągu roku.
1.
Z kwot, przypadających kierownikowi naczelnego organu administracji państwowej z podziału dokonanego stosownie do § 3, kierownik tego organu zatrzyma na cele bezpośredniego nagradzania pracowników podległych mu centralnych zarządów, zarządów, zjednoczeń i przedsiębiorstw nie więcej niż 50%. Pozostałą kwotę przekaże do dyspozycji dyrektorów szczególnie ważnych zakładów pracy z przeznaczeniem na nagrody dla pracowników zatrudnionych w tych zakładach.
2.
Pracownicy zatrudnieni w centralnych zarządach, zarządach i zjednoczeniach mogą być nagradzani wyłącznie z kwot pozostających w bezpośredniej dyspozycji kierownika naczelnego organu administracji państwowej na podstawie jego własnej inicjatywy lub też na wniosek dyrektora centralnego zarządu, zarządu albo zjednoczenia bezpośrednio podległego kierownikowi naczelnego organu administracji państwowej. Na nagradzanie tych pracowników kierownik naczelnego organu administracji państwowej nie może przeznaczyć więcej niż 20% kwoty pozostającej w jego bezpośredniej dyspozycji.
3.
Pojęcie "pracownicy" obejmuje również dyrektorów centralnych zarządów, zarządów, zjednoczeń i zakładów pracy.
Wszystkie osoby uprawnione stosownie do niniejszej uchwały do dysponowania kwotami przeznaczonymi na nagrody indywidualne powiadamiają o przyznaniu nagrody pracowników danej jednostki organizacyjnej w drodze pisemnego wewnętrznego zarządzenia, podając nazwisko i imię nagrodzonego oraz krótkie uzasadnienie przyznania nagrody. Zarządzenie to powinno być podane do wiadomości pracowników zakładu pracy.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i właściwym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.