Rozdział 6 - Płatność podatku. - Podatek od operacji nietowarowych jednostek gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1951.A-12.177

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

Rozdział  6.

Płatność podatku.

§  15.
Podatek jest płatny za okresy miesięczne od obrotów dokonanych w danym miesiącu w ciągu 25 dni po upływie miesiąca na rachunek właściwego terytorialnie dla podatnika organu finansowego.
§  16.
Minister Finansów może skrócić okresy oraz terminy płatności podatku, o których mowa w § 15, na wniosek banku finansującego daną jednostkę gospodarczą, w zależności od kształtowania się cyklu inkasowego tej jednostki.
§  17.
1.
Płatnik jest obowiązany do obliczania i wpłacania należnego podatku bez wezwania organu finansowego.
2.
W przypadku ustalenia stawki podatku w sposób określony w § 14 pkt 3 lit, b) płatnik jest obowiązany do obliczania i wpłacania podatku w wysokości, wynikającej z procentu planowego (tj. stosunku planowej kwoty podatku do planowej kwoty realizacji) w trybie ustalonym w § 15, cześć podatku zaś, wynikająca z ponadplanowej akumulacji - w terminie określonym do złożenia sprawozdania.
§  18.
1.
Jednostka gospodarcza, opłacająca podatek od obrotów według różnych stawek podatkowych, powinna prowadzić ewidencję obrotów podlegających poszczególnym stawkom.
2.
W przypadku gdy jednostka gospodarcza nie prowadzi ewidencji obrotów w sposób określony w ust. 1, wówczas do nie określonych rodzajowo obrotów stosuje się najwyższą stawkę podatku, uiszczaną przez tę jednostkę.
§  19.
1.
Jeżeli w wyniku obrachunku przeprowadzonego w późniejszym okresie sprawozdawczym powstanie różnica pomiędzy kwotą podatku ostatecznie ustaloną za okresy płatności od początku roku podatkowego a kwotą podatku wykazaną w sprawozdaniach za te okresy (§ 20), należy różnicę tę wpłacić w terminie określonym do złożenia najbliższego sprawozdania.
2.
Jeżeli w wyniku obrachunku powstanie nadpłata, podlega ona zaliczeniu na podatek należny w przyszłym okresie bądź też podlega zwrotowi.