Rozdział 2 - Zasady opodatkowania i stawki podatkowe. - Podatek obrotowy od przedsiębiorstw podległych Komitetowi Drobnej Wytwórczości i przez niego nadzorowanych oraz spółdzielni i ich związków.

Monitor Polski

M.P.1972.4.19

Akt utracił moc
Wersja od: 27 stycznia 1973 r.

2.

Zasady opodatkowania i stawki podatkowe.

§  2.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie uiszczają podatek obrotowy w wysokości określonej w tabelach, stanowiących załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia, zwanych w dalszym ciągu "tabelą stawek".
2.
W wypadkach przewidzianych w tabeli stawek zwalnia się obroty osiągnięte ze sprzedaży określonych produktów od podatku obrotowego.
§  3.
1.
Na równi ze sprzedażą traktuje się zużycie wytworzonych przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie produktów na własne cele produkcyjne, na cele socjalno-bytowe oraz na inne rodzaje działalności finansowanej z funduszów celowych, w tym również inwestycje i remonty kapitalne, jeżeli zaliczenie tych produktów następuje po cenie wyższej od ceny zbytu, zmniejszonej o podatek obrotowy, obliczony według obowiązującej stawki podatkowej.
2.
Obrót wewnętrzny artykułami zaopatrzeniowymi wymienionymi w § 7 ust. 3 podlega opodatkowaniu bez względu na rodzaj zastosowanej ceny. Podstawę opodatkowania stanowi cena detaliczna zmniejszona o marże handlowe (cena zbytu).
3.
Obrót wewnętrzny produktami, które w razie ich sprzedaży byłyby zwolnione od podatku obrotowego, nie podlega opodatkowaniu.
4.
Podstawę opodatkowania obrotu wewnętrznego stanowi - z wyjątkiem przewidzianym w ust. 2 - wartość ustalona według ceny, po jakiej nastąpiło zaliczenie produktu (ust. 1).
5.
Do obrotu wewnętrznego stosuje się stawkę podatkową obowiązującą przy sprzedaży danego produktu, z uwzględnieniem przewidzianych ulg podatkowych. Obrót wewnętrzny spirytusem podlega opodatkowaniu w wysokości 50% różnicy między wartością ustaloną według ceny, po której zalicza się go do dalszej produkcji (przerobu), a tą wartością ustaloną według ceny fabrycznej zatwierdzonej dla tego rodzaju spirytusu produkowanego przez jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Owocowo-Warzywnego.
6.
Przepisy ust. 1-5 stosuje się również w razie zużycia produktów do wyrobu produktów lub świadczenia usług wolnych od podatku obrotowego.
7.
Przepisy ust. 1-6 stosuje się do produktów wymienionych w § 7 ust. 3, gdy są one całkowicie wykończone. Za tkaniny całkowicie wykończone uważać należy również tkaniny przeznaczone do laminowania, ręcznego malowania oraz produkcji ortalionu.
8. 3
Za datę dokonania obrotu wewnętrznego uważa się dzień zużycia produktu. Przy składowaniu produktów zużytych na własne cele i ujmowaniu ich w ewidencji jako zapasy materiałów - za datę dokonania obrotu uważa się datę przekazania tych produktów do magazynu materiałów. Organ finansowy prezydium powiatowej rady narodowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat i dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) może w uzasadnionych wypadkach, na wniosek zainteresowanego przedsiębiorstwa (spółdzielni), ustalić inną datę dokonania obrotu wewnętrznego.
3 § 3 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.