Podatek obrotowy od przedsiębiorstw podległych Komitetowi Drobnej Wytwórczości i przez niego nadzorowanych oraz spółdzielni i ich związków.

Monitor Polski

M.P.1972.4.19

Akt utracił moc
Wersja od: 27 stycznia 1973 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 grudnia 1971 r.
w sprawie podatku obrotowego od niektórych przedsiębiorstw podległych lub nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług oraz od spółdzielni i ich związków. 1

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) oraz § 5 ust. 2 pkt 1, § 12 ust. 1 i § 24 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 uchwały nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§ 1. 1.  2 Przepisy zarządzenia stosuje się do:
1)
przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług lub przez niego nadzorowanych, które przed dniem 29 marca 1972 r. podlegały Komitetowi Drobnej Wytwórczości lub przez niego były nadzorowane,
2)
spółdzielni i ich związków, z wyjątkiem spółdzielni usługowo-wytwórczych i spółdzielczych ośrodków rolnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych.
2.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, zwane będą w dalszym ciągu zarządzenia "przedsiębiorstwami państwowymi", a spółdzielnie i ich związki, o których mowa w ust. 1 pkt 3 - "spółdzielniami".
3.
Opodatkowanie podatkiem obrotowym nadmiernych ubytków produktów i obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów przeznaczonych na eksport oraz pochodzących z importu normują odrębne przepisy.

Zasady opodatkowania i stawki podatkowe.

§  2.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie uiszczają podatek obrotowy w wysokości określonej w tabelach, stanowiących załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia, zwanych w dalszym ciągu "tabelą stawek".
2.
W wypadkach przewidzianych w tabeli stawek zwalnia się obroty osiągnięte ze sprzedaży określonych produktów od podatku obrotowego.
§  3.
1.
Na równi ze sprzedażą traktuje się zużycie wytworzonych przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie produktów na własne cele produkcyjne, na cele socjalno-bytowe oraz na inne rodzaje działalności finansowanej z funduszów celowych, w tym również inwestycje i remonty kapitalne, jeżeli zaliczenie tych produktów następuje po cenie wyższej od ceny zbytu, zmniejszonej o podatek obrotowy, obliczony według obowiązującej stawki podatkowej.
2.
Obrót wewnętrzny artykułami zaopatrzeniowymi wymienionymi w § 7 ust. 3 podlega opodatkowaniu bez względu na rodzaj zastosowanej ceny. Podstawę opodatkowania stanowi cena detaliczna zmniejszona o marże handlowe (cena zbytu).
3.
Obrót wewnętrzny produktami, które w razie ich sprzedaży byłyby zwolnione od podatku obrotowego, nie podlega opodatkowaniu.
4.
Podstawę opodatkowania obrotu wewnętrznego stanowi - z wyjątkiem przewidzianym w ust. 2 - wartość ustalona według ceny, po jakiej nastąpiło zaliczenie produktu (ust. 1).
5.
Do obrotu wewnętrznego stosuje się stawkę podatkową obowiązującą przy sprzedaży danego produktu, z uwzględnieniem przewidzianych ulg podatkowych. Obrót wewnętrzny spirytusem podlega opodatkowaniu w wysokości 50% różnicy między wartością ustaloną według ceny, po której zalicza się go do dalszej produkcji (przerobu), a tą wartością ustaloną według ceny fabrycznej zatwierdzonej dla tego rodzaju spirytusu produkowanego przez jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Owocowo-Warzywnego.
6.
Przepisy ust. 1-5 stosuje się również w razie zużycia produktów do wyrobu produktów lub świadczenia usług wolnych od podatku obrotowego.
7.
Przepisy ust. 1-6 stosuje się do produktów wymienionych w § 7 ust. 3, gdy są one całkowicie wykończone. Za tkaniny całkowicie wykończone uważać należy również tkaniny przeznaczone do laminowania, ręcznego malowania oraz produkcji ortalionu.
8. 3
Za datę dokonania obrotu wewnętrznego uważa się dzień zużycia produktu. Przy składowaniu produktów zużytych na własne cele i ujmowaniu ich w ewidencji jako zapasy materiałów - za datę dokonania obrotu uważa się datę przekazania tych produktów do magazynu materiałów. Organ finansowy prezydium powiatowej rady narodowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat i dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) może w uzasadnionych wypadkach, na wniosek zainteresowanego przedsiębiorstwa (spółdzielni), ustalić inną datę dokonania obrotu wewnętrznego.

Zwolnienia i ulgi podatkowe.

§  4. 4
1.
Wolne są od podatku obrotowego obroty osiągnięte ze świadczenia usług, z wyjątkiem usług wymienionych w tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do zarządzenia.
.
Za usługi w rozumieniu ust. 1 uważa się czynności i świadczenia rzeczy określone w uchwale nr 34 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 1972 r. w sprawie rozwoju usług produkcyjnych dla rolnictwa (Monitor Polski Nr 14, poz. 94) oraz w uchwale nr 35 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 1972 r. w sprawie rozwoju usług (Monitor Polski Nr 14, poz. 95).
§  5.
1.
Do obrotów przedsiębiorstw państwowych i spółdzielni stosuje się tylko jedną z ulg podatkowych przewidzianych w zarządzeniu. Wyjątek stanowią ulgi dla spółdzielni inwalidów, które mogą być łączone.
2.
Przy zbiegu uprawnień do ulg stosuje się ulgę najkorzystniejszą.
3.
Nie pobiera się podatku, jeżeli przy zastosowaniu ulgowego opodatkowania nie stanowiłby on więcej niż 2% obrotu.
§  6.
Wolne są od podatku obrotowego obroty osiągnięte ze sprzedaży produktów objętych ustalonym przez Radę Ministrów wykazem artykułów, na które udziela się dotacji przedmiotowych.
§  7.
1.
Wolne są od podatku obrotowego obroty osiągnięte ze sprzedaży artykułów zaopatrzeniowych.
2.
Za artykuły zaopatrzeniowe uważa się artykuły:
1)
objęte cennikami zaopatrzeniowymi obowiązującymi danego producenta,
2)
nie objęte tymi cennikami, jeżeli na te artykuły:
a)
ustala się tylko ceny zbytu,
b)
ustala się oprócz ceny zbytu cenę detaliczną.
3.
Zwolnień nie stosuje się do obrotów osiągniętych ze sprzedaży:
1)
spirytusu,
2)
skór futrzanych, błamów i kołnierzy futrzanych, przeznaczonych do wyrobu konfekcji,
3)
tkanin, z wyjątkiem tkanin technicznych,
4)
opakowań drewnianych.
§  8.
1.
Wolne są od podatku obrotowego obroty osiągnięte ze sprzedaży na rzecz Sił Zbrojnych produktów wytwarzanych według specjalnej dokumentacji określonej przez odbiorcę.
2.
Zwolnienie stosuje się tylko do obrotów, które zostały osiągnięte ze sprzedaży nie objętych katalogami artykułów po cenach, w których nie uwzględniono podatku.
§  9.
1.
Wolne są od podatku obrotowego obroty osiągnięte ze sprzedaży produktów wytworzonych z runa leśnego, z wyjątkiem win i moszczów.
2.
Zwolnienie stosuje się do obrotów osiągniętych w okresie do końca półrocza następującego po półroczu, w którym uruchomiono produkcję z danego rodzaju runa leśnego.
§  10.
Wolne są od podatku obrotowego obroty osiągnięte ze sprzedaży produktów naprawionych bądź odnowionych, jeżeli w tym celu zostały one nabyte.
§  11.
1.
Wolne są od podatku obrotowego obroty osiągnięte ze sprzedaży produktów wytworzonych przy użyciu wyłącznie:
1)
odpadów zamiast pełnowartościowego surowca podstawowego,
2)
surowców wymienionych w załączniku nr 3 do zarządzenia.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do obrotów osiągniętych ze sprzedaży:
1)
produktów, do których wytwarzania jest ustalona lub powszechnie stosowana określona technologia produkcji, uwzględniająca zużycie jako surowca odpadów,
2) 5
(skreślony),
3)
produktów wytworzonych z odpadów, jeżeli ustalone są dla nich specjalne stawki w tabeli stawek.
§  12.
1.
Podatek obrotowy, przypadający od obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów wytworzonych częściowo przy użyciu odpadów zamiast pełnowartościowego surowca podstawowego, obniża się o 50% w stosunku do stawek określonych w tabeli stawek, jeżeli co najmniej 50% surowca pełnowartościowego, według cen nabycia, zastąpiono odpadami.
2.
Podatek, przypadający od obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów wytworzonych częściowo przy użyciu surowców wymienionych w załączniku nr 3, obniża się o 50% w stosunku do stawek określonych w tabeli stawek, jeżeli co najmniej 50% surowca podstawowego, według cen nabycia, zastąpiono surowcami wymienionymi w tym załączniku.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w wypadkach, o których mowa w § 11 ust. 2.
§  13.
Zwolnienie określone w § 11 oraz ulgi, o których mowa w § 12, stosuje się, pod warunkiem że:
1)
dostawca w fakturze zaznaczy, że dostarczony surowiec jest odpadem,
2)
użyto własny surowiec odpadowy, przy czym wynika to z ewidencji materiałowej,
3)
koszty i dochody ze sprzedaży wyrobów wytwarzanych z odpadów lub surowców wymienionych w załączniku nr 3 do zarządzenia zostały w księgowości oddzielone od kosztów i dochodów ze sprzedaży pozostałej produkcji,
4)
w ewidencji ilościowej zostały wyodrębnione wyroby gotowe z odpadów lub surowców, o których mowa w załączniku nr 3 do zarządzenia.
§  14.
Wolne są od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez:
1)
przedsiębiorstwa podległe Centrali Surowców Wtórnych,
2)
spółdzielnie wyrobu materiałów budowlanych i drobnych usług budowlanych z działalności przewidzianej statutem,
3)
spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Mleczarskich oraz zakłady prowadzone przez ten Związek,
4)
spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego oraz zakłady tego Związku,
5)
Spółdzielcze Przedsiębiorstwo Handlowo-Techniczne "Remex",
6)
warsztaty szkolne przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych.
§  15.
Spółdzielnie nowo powstałe w okresie 3 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca, w którym osiągnęły po raz pierwszy obrót podlegający opodatkowaniu, uiszczają od obrotów, do których nie stosuje się zwolnienia od podatku, podatek obrotowy od obrotów towarowych w wysokości 80% podatku, obliczonego przy zastosowaniu stawek określonych w tabeli stawek.
§  16.
1.
Obroty osiągnięte ze sprzedaży produktów wytworzonych przez osoby wykonujące pracę nakładczą z powierzonego im surowca podlegają opodatkowaniu w wysokości 60% podatku obliczonego przy zastosowaniu stawek określonych w tabeli stawek.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w wypadku, gdy część procesu produkcyjnego została wykonana we własnym zakładzie.
3.
Przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie nowo zorganizowane, które podejmują produkcję w systemie pracy nakładczej, zwalnia się od obowiązku uiszczania podatku obrotowego w zakresie obrotów osiągniętych z tej działalności na okres 1 roku licząc od dnia uruchomienia tej produkcji.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie uruchomienia zakładów przeznaczonych do organizowania produkcji w systemie pracy nakładczej.

Ulgi podatkowe dla spółdzielni inwalidów.

§  17.
1.
Spółdzielnie inwalidów, w których liczba zatrudnionych inwalidów w stosunku do ogółu zatrudnionych wynosi:
1)
nie mniej niż 75%, uiszczają podatek obrotowy obniżony o 6 jednostek procentowych,
2)
poniżej 75%, nie mniej jednak niż 70%, uiszczają podatek obrotowy obniżony o 3 jednostki procentowe.
2.
Spółdzielnie inwalidów, które uzyskały zgodę Związku Spółdzielni Inwalidów, wydaną na podstawie pozytywnej opinii właściwego wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), na okresowe obniżenie statutowej normy zatrudnienia inwalidów, korzystają z ulg podatkowych, pod warunkiem, że stan zatrudnienia inwalidów nie będzie niższy niż 51% ogólnego stanu zatrudnienia.
3.
Przy obliczaniu wskaźnika zatrudnienia inwalidów należy stosować następujące przeliczniki:
1)
liczbę inwalidów I grupy mnoży się przez 1,3,
2)
liczbę inwalidów II grupy mnoży się przez 1,2.

Przeliczniki te stosuje się do inwalidów zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w zakładach pracy prowadzących działalność przemysłową oraz do inwalidów zatrudnionych w systemie pracy nakładczej.

4.
Do stanu zatrudnienia nie wlicza się:
1) 6
osób zatrudnionych na stanowiskach lekarzy, pielęgniarek, fizykoterapeutów, kinezyterapeutów, laborantów medycznych i psychologów, asystentów socjalnych, personelu pedagogicznego zatrudnionego w przyzakładowych szkołach specjalnych spółdzielni inwalidów, lektorów oraz magistrów wychowania fizycznego,
2)
robotników sezonowych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas oznaczony i na podstawie zezwolenia Związku Spółdzielni Inwalidów. Liczba osób nie będących inwalidami w związku z zatrudnieniem pracowników sezonowych nie może jednak przekraczać 49% ogółu zatrudnionych. Wydane przez Związek Spółdzielni Inwalidów zezwolenie jest ważne jednorazowo na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.
§  18.
1.
Za inwalidów uważa się osoby:
1)
zaliczone przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia do jednej z grup inwalidów,
2)
będące inwalidami wojennymi lub wojskowymi bez względu na stopień utraty zdolności do zarobkowania.
2.
Na równi z inwalidami (ust. 1) traktuje się osoby nie będące inwalidami, których konieczność zatrudnienia w spółdzielni inwalidów wynika z orzeczenia właściwej miejscowo wojewódzkiej przychodni zdrowia psychicznego lub wojewódzkiej przychodni przeciwgruźliczej.
§  19.
W spółdzielniach inwalidów prowadzących zgodnie z odrębnymi przepisami zakłady pracy chronionej oraz w spółdzielniach organizujących zatrudnienie inwalidów w systemie pracy nakładczej:
1)
zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte ze sprzedaży produktów, przy których wytworzeniu koszty robocizny wykonywanej w zakładzie pracy chronionej i w systemie pracy nakładczej przekraczają 50% ogólnych kosztów robocizny danego produktu,
2)
pozostałe obroty ze sprzedaży wyrobów produkowanych częściowo w zakładach pracy chronionej lub w systemie pracy nakładczej podlegają opodatkowaniu w wysokości 60% podatku obliczonego przy zastosowaniu stawek określonych w tabeli, pod warunkiem że koszty robocizny poniesione w systemie pracy nakładczej i w zakładach pracy chronionej przy wytworzeniu wyrobu wynoszą co najmniej 30% kosztów robocizny ogółem.
§  20.
1.
Spółdzielnie inwalidów zatrudniające inwalidów niewidomych i ociemniałych w liczbie nie mniejszej niż 50% ogółu zatrudnionych zwalnia się od podatku obrotowego, jeżeli zatrudnieni inwalidzi należą do I i II grupy inwalidów. W pozostałych wypadkach spółdzielnie te uiszczają podatek przy zastosowaniu stawek określonych w tabeli stawek pomniejszonych o 15 jednostek procentowych.
2.
Spółdzielnie inwalidów, prowadzące wyłącznie działalność w zakresie dziewiarstwa i tkactwa, a zatrudniające niewidomych i ociemniałych, zwalnia się od podatku obrotowego w zakresie obrotów osiągniętych ze sprzedaży artykułów dziewiarskich i tkackich, jeżeli liczba zatrudnionych inwalidów zaliczanych do grupy I i II wynosi nie mniej niż 40% ogółu zatrudnionych.
§  21.
Przepisów § 17, 19 i 20 nie stosuje się, jeżeli w tabeli stawek przewidziano dla spółdzielni inwalidów specjalną stawkę.
§  22.
1.
Spółdzielnie inwalidów korzystają z ulg podatkowych przewidzianych w § 17 i 20 od pierwszego dnia kwartału następującego po kwartale, w którym spełniły wymagane warunki, a tracą je z pierwszym dniem kwartału następującego po kwartale, w którym ustały warunki do korzystania z ulg.
2.
Jeżeli osoby, o których mowa w § 18 ust. 1 pkt 1, mają przyznane inwalidztwo czasowe, przy ponownym zaś badaniu przez komisje do spraw inwalidztwa i zatrudnienia nie zostaną uznane za inwalidów, spółdzielnia inwalidów może je wliczać do stanu zatrudnienia jako inwalidów przez okres 3 miesięcy po miesiącu, w którym uprawomocniły się decyzje komisji.
3.
Nowo powstałe spółdzielnie inwalidów w okresie 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca, w którym po raz pierwszy osiągnęły obrót podlegający opodatkowaniu, zatrudniające inwalidów w liczbie nie mniejszej od połowy stanu przewidzianego w § 17, uiszczają podatek obrotowy w wysokości połowy podatku przypadającego przy zastosowaniu ulg przewidzianych w tym paragrafie.
4.
Spółdzielnie inwalidów korzystające już z ulg podatkowych, przewidzianych w § 17 nie tracą prawa do tych ulg, jeżeli obniżony przejściowo stan zatrudnienia poniżej wymaganego minimum wskutek przejęcia istniejących zakładów pracy bądź uruchomienia nowych zakładów, wzrośnie do wymaganego minimum nie później niż w okresie 3 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca, w którym nastąpiło przejęcie istniejącego bądź uruchomienie nowego zakładu.
5.
Za stan zatrudnienia w danym kwartale w rozumieniu ust. 1 uważa się przeciętną liczbę zatrudnionych w tym kwartale. Liczbę tę otrzymuje się przez zsumowanie liczby zatrudnionych w ostatnim dniu poszczególnych miesięcy kwartału i podzielenie tej liczby przez 3. W taki sam sposób określa się liczbę zatrudnionych inwalidów.

Opodatkowanie niektórych obrotów spółdzielni rzemieślniczych.

§  23.
1. 8
 Przy sprzedaży produktów wytworzonych na zlecenie spółdzielni rzemieślniczych i z jej materiałów osiągnięty obrót zmniejsza się przy ustalaniu podatku o:
1)
należność faktycznego wykonawcy produktu,
2)
koszt zużytego materiału, obliczony według jego ceny detalicznej,
3)
stawkę amortyzacyjną pobieraną przez spółdzielnie od członków z tytułu zużycia oddanych do ich dyspozycji maszyn i urządzeń oraz o
4)
udzielone prowizje.
2.
Stawka podatkowa od obrotów wynosi 58%.
§  24. 9
 
1.
Obroty rzemieślniczych spółdzielni ze sprzedaży w stanie nie przerobionym nabytych od członków - rzemieślników i innych indywidualnych wytwórców produktów, wytworzonych z ich surowców na zlecenie tych spółdzielni, podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym.
2.
Wysokość obrotu stanowi wartość produktu według ceny sprzedaży, pomniejszona o wartość produktu według ceny nabycia oraz o udzieloną prowizję i należne dodatnie różnice budżetowe.
3.
Jeżeli obroty polegają na zbywaniu produktów rynkowych bezpośrednio konsumentowi, do opodatkowania przyjmuje się obrót pomniejszony o zrealizowaną marżę detaliczną.
4.
Stawka podatkowa wynosi:
1)
10% dla spółdzielni położonych w miejscowościach poniżej 100.000 mieszkańców, a dla pozostałych spółdzielni 20% - jeżeli obrót podlegający opodatkowaniu (ust. 2) nie przekracza 6%, przy usługach zaś - 5% wartości faktury wystawionej przez spółdzielnię,
2)
33% dla wszystkich spółdzielni - w razie niezachowania warunku określonego w pkt 1.
5.
Wolny jest od podatku obrotowego obrót osiągnięty ze sprzedaży produktów przeznaczonych na eksport, jeżeli nie przekracza 3% wartości faktury.
§  25.
1. 10
Wolne są od podatku obroty osiągnięte przez spółdzielnie rzemieślnicze ze sprzedaży w stanie nie przerobionym środków produkcji (surowców, materiałów, narzędzi itp.) przeznaczonych na zaopatrzenie:
1)
rzemiosła,
2)
własnych członków,
3)
innych spółdzielni rzemieślniczych,
4)
innych osób lub instytucji uprawnionych do zaopatrywania się w spółdzielniach rzemieślniczych.
§  26. 11
Wolne są od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez zakłady pomocnicze spółdzielni rzemieślniczych, powołane do ułatwienia, usprawnienia lub obniżenia kosztów produkcji wykonywanej przez członków tej spółdzielni, jeżeli obroty tych zakładów nie przekraczają w skali rocznej 5% ogólnego obrotu spółdzielni. Nadwyżka obrotów ponad 5% ogólnego obrotu podlega opodatkowaniu przy zastosowaniu stawek ustalonych w tabelach stanowiących załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia.
§  27. 12
1.
Wolne są od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez sklepy rzemieślniczych spółdzielni ze sprzedaży w stanie nie przerobionym produktów nabytych od jednostek gospodarki uspołecznionej, w tym również od innych rzemieślniczych spółdzielni.
2.
Obroty osiągnięte ze sprzedaży w stanie nie przerobionym produktów nabytych od rzemieślników będących członkami spółdzielni i innych indywidualnych wytwórców podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w § 24 ust. 3.
§  28. 13
1.
Do rzemieślniczych spółdzielni nie stosuje się przepisu § 4 oraz podmiotowych ulg i zwolnień przewidzianych dla jednostek spółdzielczych w rozdziale 3, z wyjątkiem ulgi wymienionej w § 15.
2.
Obroty spółdzielni osiągnięte z tytułu transakcji polegających na przyjmowaniu zleceń na wykonanie usług i powierzanie ich wykonania innym jednostkom, podlegają opodatkowaniu według zasad określonych w § 24 ust. 4 i 5, z tym że podstawę opodatkowania stanowi różnica między należnością wynikającą z faktury spółdzielni a należnością faktycznego wykonawcy usługi, zwiększoną o koszt materiałów pomocniczych stanowiących własność spółdzielni, a zużytych przy świadczeniu usługi. Koszt ten oblicza się według ceny detalicznej materiału pomocniczego, powiększonej o stawkę amortyzacyjną, o której mowa w § 23 ust. 1 pkt 3.
3.
Obrót osiągnięty ze świadczenia usług nie wymienionych w ust. 2 oraz w tabeli stawek stanowiącej załącznik nr 2 do zarządzenia, podlega opodatkowaniu w wysokości 5%.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 nie mają zastosowania do obrotów osiągniętych ze świadczenia usług na rzecz ludności i rolnictwa, jeżeli narzut pobierany przez spółdzielnię z powyższego tytułu nie przekracza 3%. Obroty powyższe zwalnia się od podatku obrotowego.
5.
Obroty nie wymienione w niniejszym rozdziale podlegają opodatkowaniu, zgodnie z przepisami zawartymi w pozostałych rozdziałach zarządzenia.

Płatność podatku przypadającego od oddziałów wojewódzkich spółdzielni oraz spółdzielni pracy zgrupowanych w ośrodkach przemysłu.

§  29.
1.
Spółdzielnie wojewódzkie, którym organ finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) zezwolił na odrębne opodatkowanie podatkiem dochodowym podległych jej oddziałów działających na zasadach ograniczonego rozrachunku gospodarczego, przekazują podatek obrotowy przypadający od tych oddziałów na rachunek organu finansowego właściwego dla siedziby oddziału.
2.
Spółdzielnie wojewódzkie sporządzają okresowe rozliczenia podatku obrotowego oddzielnie dla poszczególnych podległych im oddziałów i przesyłają je właściwym organom finansowym.
§  30.
Do spółdzielni pracy zgrupowanych w ośrodkach przemysłu działających na zasadach rozrachunku gospodarczego płatnikiem podatku należnego od tych spółdzielni jest ośrodek przemysłu. Właściwy do ustalenia i poboru podatku jest organ finansowy prezydium powiatowej (równorzędnej) rady narodowej, na którego terenie znajduje się siedziba spółdzielni.

Przepisy końcowe.

§  31.
1. 14
Do przedsiębiorstw państwowych stosuje się również przepisy § 1 ust. 1 i 2, § 2-7, 21-24, 26, 27 pkt 1-5a i pkt 7-10, § 28, 74 i 75 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1971 r. w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym państwowych jednostek gospodarczych i niektórych spółek (Monitor Polski z 1972 r., Nr 4, poz. 18 i z 1973 r. Nr 3, poz. 18).
2. 15
Do spółdzielni stosują się - z zastrzeżeniem przepisów § 24 ust. 5 i § 29 niniejszego zarządzenia - przepisy wymienione w ust. 1, z tym że ulga przewidziana w § 28 zarządzenia powołanego w ust. 1 nie dotyczy rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu.
§  32.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 1969 r. w sprawie podatku obrotowego od przedsiębiorstw podległych i nadzorowanych przez Komitet Drobnej Wytwórczości oraz spółdzielni i ich związków (Monitor Polski z 1969 r. Nr 4, poz. 39 i z 1970 r. Nr 4, poz. 35),
2)
§ 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 1969 r. w sprawie zaniechania ustalenia zobowiązań podatkowych od przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego i spółdzielni wykonujących roboty budowlane (Monitor Polski Nr 17, poz. 143).
§  33.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy podatku obrotowego począwszy od 1972 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 16

TABELA STAWEK PODATKU OBROTOWEGO OD OBROTÓW TOWAROWYCH

PozycjaNazwa produktuStawka podatkowa w % od obrotu bądź zwolnienie
123
1I. Produkty spożywcze i pastewne (paszowe)
Wina:
1) musujące i gazowane owocowe47
2) nie wymienione w pkt 140
3) moszcze winne12
2Miody pitne32
3Piwo:
1) beczkowe43
2) w butelkach40
4Ekstrakt piwny (słodowy)30
5Napoje gazowe:
1) woda sodowa i woda stołowa mineralnawolne od podatku
2) pozostałe12
6Wyroby cukiernicze (z wyjątkiem pieczywa cukierniczego):
1) chałwa20
2) wyroby w czekoladzie (czekoladowane) z wyjątkiem

wymienionych w pkt 3 i poz. 7:

a) wyroby o nadzieniu piankowym ("ptasie mleczko"

itp.)

5
b) butelki (itp. wyroby o nadzieniu z likworu) oraz

galaretki owocowe i marmoladki w kuwerturze

czekoladowej

15
c) figurki czekoladowe i pozostałe wyroby

czekoladowe

22
3) czekolada:
a) nadziewana28
b) z orzechami, rodzynkami itp. dodatkami45
c) pozostała58
4) kakao15
5) cukierki twarde i landrynkiwolne od podatku
6) pozostałe wyroby4
7Wszelkiego rodzaju pieczywo (w tym również cukiernicze i półcukiernicze oraz oblewane kuwerturą czekoladową)wolne od podatku
8Przyprawy do zup i sosów, zaprawki do wódek oraz koncentraty spożywcze, zupy luzem i zupy w kostkach, kisiele, galaretki i budynie, makarony, naleśniki, omlety i racuszkiwolne od podatku
91) Proszki i przyprawy do pieczenia ciast (w tym

również esencje oraz olejki zapachowe i smakowe -

aromaty, rozlane do małych fiolek) z wyjątkiem

wymienionych w pkt 2 i cukru wanilinowego

39
2) Esencje oraz olejki zapachowe i smakowe w

opakowaniach nie przekraczających 1,8 g

18
3) Cukier wanilinowy14
101) Wszelkie namiastki kawy, herbaty, kakao i pieprzu5
2) Kawa zbożowa i cykoriawolne od podatku
11Marmolada, powidła, dżemy, owoc w płynie, kompoty, soki (w tym soki przeznaczone do wyrobu napojów winnych), owoce suszone, koncentraty owocowe i warzywne oraz wszelkie inne przetwory owocowe, przetwory warzywne i grzybowe (marynaty, kiszonki, warzywa i grzyby suszone, kapusta kiszona, ogórki kiszone itp.)wolne od podatku
12Esencja octowa (kwas octowy)25
13Ocet:
1) wytwarzany przy stosowaniu surówki:
a) 10% w butelkach8
b) 6% w butelkach i 10% luzemwolny od podatku
c) luzem 6%5
2) wytwarzany przy stosowaniu rektyfikatu:
a) 10% w butelkach8
b) 6% w butelkach6
c) luzemwolny od podatku
3) wytwarzany z kwasu lodowatego lub esencji octowej15
14Musztarda:
1) chrzanowa, kremska i stołowa w naczyniach do 100 g

oraz w tubach

wolna od podatku
2) chrzanowa i kremska luzem w naczyniach ponad 100 do

200 g, stołowa luzem i w naczyniach ponad 200 do

900 g oraz musztarda innego rodzaju w naczyniach do

200 g

4
3) stołowa w naczyniach ponad 900 g oraz musztarda

luzem (z wyjątkiem musztardy chrzanowej, kremskiej

i stołowej) oraz w naczyniach ponad 200 g (z

wyjątkiem stołowej)

13
15Oleje roślinne do celów spożywczych:
1) wytwarzane przez spółdzielnie zrzeszone w Centrali

Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska"

8
2) pozostałe11
161) wyroby zakładów garmażeryjnychwolne od podatku
2) drób i króliki z własnego uboju oraz wszelkie

przetwory z drobiu i królików oraz przetwory rybne

17Zbywane w stanie nie przerobionym mięso i tłuszcze pochodzące z uboju żywca nabytego w Centrali Przemysłu Mięsnego oraz pochodzące z własnego tuczu bądź zakupione od innych dostawcówwolne od podatku
18Wszelkie przetwory mięsne (wędliny i wyroby wędliniarskie, konserwy itp.) oraz tłuszcz topiony, dziczyzna oraz wszelkie przetwory z dziczyzny1,5
19Przetwory ziemniaczane:
1) mączka ziemniaczana i syrop ziemniaczanywolne od podatku
2) cukier gronowy20
3) miód sztuczny10
20Przetwory mleczarskie, w tym lodywolne od podatku
21Drożdże:
1) wytwarzane przez Zakłady "Społem" w Kielcach45
2) pozostałe15
22Wszelkie inne produkty spożywcze, nie wymienione w poz. 1-21 (w tym również spirytus, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w § 3 ust. 5 zarządzenia)3
23Wszelkie produkty pastewne (paszowe)wolne od podatku
24II. Produkty włókiennicze i odzieżowe15
Tkaniny papierowe oraz worki papierowe
25Tkaniny bawełniane i bawełnopodobne:
1) odzieżowe:
a) płaszczowe20
b) sukienkowe10
c) pozostałewolne od podatku
2) bieliźniane:
a) piżamowe i koszulowe, z wyjątkiem zefiru8
b) popelina35
c) zefir, ręcznikowe, flanele, kalesonowe i

pieluszkowe

wolne od podatku
d) pozostałe5
3) nie wymienione w pkt 1 i 2:
a) inlet27
b) tyk49
c) stołowe15
d) dekoracyjne i zasłonowe10
e) pościelowe, z wyjątkiem inletu i tyku, meblowe,

obiciowe i obuwiane oraz nie wymienione pod lit.

a)-d)

wolne od podatku
26Tkaniny wełniane i wełnopodobne czesankowe wytworzone z przędzy czesankowej niezależnie od zawartego w nich procentu wełny10
27Tkaniny wełniane zgrzebne z przędzy wyprodukowanej przez przemysł państwowy, zawierające:
1) do 89% wełny9
2) ponad 89% do 100% wełny29
28*)Tkaniny wełniane zgrzebne z przędzy wyprodukowanej przez spółdzielnie zawierające:
1) do 59% wełnywolne od podatku
2) ponad 59% do 100% wełny27
29**)Tkaniny wełniane i wełnopodobne czesankowo-zgrzebne, zawierające:
1) do 49% wełny5
2) ponad 49% do 69% wełny20
3) ponad 69% do 100% wełny36
30Tkaniny wigoniowewolne od podatku
31Tkaniny jedwabne, jedwabnopodobne oraz z włókien syntetycznych:
1) bluzkowe i sukienkowe ze sztucznego jedwabiu, z

wyjątkiem żorżety

25
2) żorżeta i podszewkowe14
3) ręcznie malowane17
4) koszulowe, ubraniowe i parasolkowe10
5) podomkowewolne od podatku
6) gorsetowe, adamaszkowe, jedwab naturalny i ortalion

oraz wszelkie inne nie wymienione w pkt 1-5

24
32Tkaniny manipulowane (z przędz różnych rodzajów, jak np. jedwabnej, bawełnianej, lnianej, wigoniowej, wełnianej), zawierające od 30% do 50% jedwabiu sztucznego lub włókien syntetycznych:
1) podszewkowe i podomkowewolne od podatku
2) odzieżowe (jedwab - wełna)30
3) pozostałe15
33Tkaniny laminowane20% zryczałtowanego narzutu cenotwórczego
34Plusze:
1) meblowe5
2) odzieżowe36
3) dekoracyjnewolne od podatku
35Zamsze10
36Włosianka:
1) z włosia naturalnego:
a) o szerokości ponad 20 do 40 cm oraz "Kamel"35
b) pozostała20
2) z tkaniny zastępującej włosie:
a) z żyłki stylonowej10
b) ze szczeciny stylonowej25
37Wszelkie wyroby, z wyjątkiem nie wymienionych w pozycjach 32, 51, 56 i 68 pkt 2:
1) lniane (w tym również manipulowane z innym

surowcem), konopne, pakulane i powroźnicze (w tym

siatki do łóżek, wózków dziecięcych, siatki

gospodarcze, hamaki, sznury do bielizny, do zasłon

okiennych itp. - również bawełniane oraz z

wszelkich importowanych włókien łykowych)

wolne od podatku
2) jutowe5
*) Stawki podatkowe z poz. 28 stosuje się wyłącznie do tych tkanin, w których zawartość przędzy zgrzebnej, wyprodukowanej przez spółdzielnie, wynosi co najmniej 80% całej ilości przędzy zgrzebnej w tkaninie. Jeżeli warunek ten nie jest dopełniony, stosuje się właściwe stawki z poz. 27.

**) Wszystkie bez względu na to, jakiego pochodzenia jest przędza zgrzebna (przemysłu państwowego czy spółdzielczego), oraz bez względu na stosunek przędzy czesankowej do przędzy zgrzebnej.

38Wyroby pończosznicze:
1) z przędz syntetycznych*) i teksturowanych**)5
2) z przędz naturalnych****) i sztucznych***) oraz

manipulowanych

wolne od podatku
39Wyroby dziewiarskie niemowlęce, dziecięce przedszkolne i szkolne (do rozmiaru nr 145 włącznie):
1) z przędz poliakrylonitrylowych i elany oraz

manipulowanych z innymi przędzami, w których udział

tych przędz wynosi co najmniej 20%

wolne od podatku
2) z przędz poliamidowych i torlenu, teksturowanych i

nie teksturowanych, z wyjątkiem wykonanych ręcznie

20
3) z przędz poliamidowych i torlenu, teksturowanych i

nie teksturowanych, wykonanych ręcznie

wolne od podatku
4) z przędz naturalnych i sztucznych oraz

manipulowanych (nie wymienionych w pkt 1)

wolne od podatku
40Wyroby dziewiarskie młodzieżowe dziewczęce i chłopięce, damskie i męskie:
1) z przędz poliamidowych i torlenu, teksturowanych i

nie teksturowanych

35
2) z przędz poliakrylonitrylowych i elany oraz

manipulowanych z przędzą wełnopodobną (z wyjątkiem

wyrobów wykonanych ręcznie i na maszynach

saneczkowych), w których udział przędz

syntetycznych wynosi:

a) do 49%5
b) od 50% do 69%10
c) od 70% do 89%15
d) od 90% do 100%20
3) z przędz poliakrylonitrylowych i elany oraz

manipulowanych z przędzą wełnopodobną wykonanych

ręcznie i na maszynach saneczkowych

wolne od podatku
4) z przędz wełnianych czesankowych oraz

manipulowanych z przędzą wełnopodobną

5
5) z przędz wełnianych zgrzebnych oraz manipulowanych

z przędzą sztuczną i syntetyczną

wolne od podatku
6) bieliźniane z przędz bawełnianych,

bawełnopodobnych i wigoniowych oraz manipulowanych

z tymi przędzami z wyjątkiem wymienionych w pkt

10 litera b)

wolne od podatku
7) z przędz bawełnianych i sztucznych z wyjątkiem

wymienionych w pkt 6 oraz manipulowanych z

przędzami syntetycznymi, w których udział przędz

syntetycznych łącznie wynosi do 19%

20
8) z włóczki wełnianej5
9) z włóczki anilanowejwolne od podatku
10) z przędz manipulowanych w sposób inny niż w pkt

2-7:

a) z przędzy poliakrylonitrylowej lub elany

manipulowanej z przędzą wełnianą czesankową

(niezależnie od składu procentowego

manipulacji)

20
b) z przędzy poliakrylonitrylowej lub elany

manipulowanej z przędzą poliamidową lub

torlenem, teksturowaną i nie teksturowaną, oraz

z przędzą sztuczną, w których udział przędz

syntetycznych łącznie wynosi:

aa) do 49%5
bb) od 50% do 69%10
cc) od 70% do 89%15
dd) od 90% do 100%20
c) z przędzy poliamidowej lub torlenu,

teksturowanej i nie teksturowanej,

manipulowanej z przędzą bawełnianą i sztuczną,

w których udział przędz syntetycznych wynosi

łącznie co najmniej 20%. W pozostałych

wypadkach stosuje się stawki podane w pkt 6 i

7.

25
d) z przędzy wełnianej czesankowej manipulowanej z

przędzą poliamidową i torlenem, teksturowanej i

nie teksturowanej, oraz sztuczną, w których

udział przędzy wełnianej i syntetycznej łącznie

wynosi:

aa) do 49%5
bb) od 50% do 69%10
cc) od 70% do 89%15
dd) od 90% do 100%20
41Dzianina zbywana lub przekazywana do zakładów usługowychwolna od podatku
42Wyroby dziewiarskie konfekcjonowane z dzianin:
1) zakupionych po cenach detalicznych pomniejszonych o

przysługujące marże handlowe

wolne od podatku
2) zakupionych po zaopatrzeniowych cenach zbytuwedług stawek przewidzianych w poz. 39 i 40 w zależności od zastosowanej przędzy do produkcji dzianiny
43Wata:
1) leczniczawolna od podatku
2) krawiecka, okienna25
3) kołdrowa48
44Watolina z wełny i z włókien syntetycznych wełnopodobnych:
1) zawierająca do 60% tych surowców20
2) zawierająca ponad 60% tych surowców45
45Chustki odzieniowe (na plecy)5
46Wyroby kapelusznicze, z wyjątkiem wyrobów wytworzonych z tkanin i dzianin14
471) Konfekcja (w tym również biustonosze, gorsety, pasy

do pończoch, berety oraz bielizna stołowa,

pościelowa i osobista), z wyjątkiem wymienionej w

innych pozycjach tabeli, koce, pledy oraz kołdry i

kołderki

wolne od podatku
2) Materace
48Obrusy (serwety) i serwetki z wyjątkiem wymienionych w poz. 37 i 95 pkt 1:
1) dekoracyjne wyprodukowane na krosnach żakardowych10
2) dekoracyjne nie wymienione w pkt 1wolne od podatku
3) siatkowe i koronkowe:
a) ręcznewolne od podatku
b) maszynowe3
49Kapy, narzuty, makaty, gobeliny wyprodukowane na krosnach żakardowych5
50Wszelkiego rodzaju poduszki i pierzyny (w tym również z tworzyw sztucznych), z wyjątkiem wymienionych w poz. 518
51Galanteria włókiennicza i odzieżowa, z wyjątkiem wymienionej w pkt 2 oraz pod poz. 38-42 (krawaty, szale i szaliki, chustki na głowę, apaszki i chusteczki, kołnierzyki i mankiety damskie, rękawiczki, czapeczki, chusteczki do nosa, podwiązki do pończoch i skarpet, szelki, poduszki dekoracyjne); wytworzona z tkanin (w tym również z tkanin powlekanych) lub filcu, torebki, torby, teczki, potniki itp.:
1) z przędzywedług stawek przewidzianych w poz. 39 i 40
2) chustki stylonowe30
3) torby, torebki, teczki i tornistry, z wyjątkiem

skórzanych i z tworzyw sztucznych

6
4) pozostała10
52Hafty oraz siatkowe kapy i narzuty:
1) ręcznewolne od podatku
2) maszynowe3
53Firanki:
1) ręcznewolne od podatku
2) pozostałe15
54Tkaniny koronkowe50
55Kilimy, dywany, gobeliny, chodniki, kapy, narzuty, maty i makaty nie wymienione w poz. 49, 52 i 132 pkt 34
56Artykuły pasmanteryjne (wstążki, taśmy konfekcyjne, sznurowadła, sznury: dekoracyjne i gorsetowe, taśmy plecione, frędzle, gumy itp.), nici do cerowania i szycia oraz taśmy koronkowe:
1) z bawełny i wiskozywolne od podatku
2) z gumy bądź manipulowane z gumą44
3) pozostałe30
57Włóczki30
58Wszelkie inne produkty włókiennicze i odzieżowe nie wymienione w poz. 37-5710
III. Skóra i produkty skórzane oraz obuwie
59.Garbowane skóry twarde i miękkie, produkty uboczne garbarni, garbniki, odpadki skór garbowanych oraz skóra wtórna:
1) owcze i jagnięce skóry odzieżowe
a) z licem naturalnym gładkim13
b) marszczone49
c) pozostałe45
2) owcze i jagnięce skory rękawicznicze:
a) z licem naturalnym gładkim22
b) marszczone49
c) zamszowe i welurowe45
d) pozostałe45
3) świńskie skóry galanteryjne - roślinne:
a) juchtowe4
b) dwoiny, skiwersy5
c) plastykowo-kazeinowe, z wyjątkiem potników5
d) potniki10
e) anilinowe10
f) naturalne (w tym również wkłady do hełmów), z

wyjątkiem juchtowych

12
4) nie wymienione w pkt 1 i 2wolne od podatku
60.Skóry futrzane wyprawione:
1) owiec i jagniąt, z wyjątkiem skór wymienionych w pkt 2

i 6

18
2) nutrii6
3) lisów rudych krajowych, kołonek, karakułów (krajowych

i importowanych), tchórzy, tchórzofretek lub fretek

2
4) królików:
a) białewolne od podatku
b) kolorowe4
5) norek, psów, łasic letnich krajowych, kóz i koźląt

krajowych

10
6) kun, piżmaków, szopów, kotów, zajęcy, kretów i cieląt23
7) lisów hodowlanych25
8) lisów korsaków lub mongolskich, łasic chińskich i

krajowych zimowych, suślików, koźląt chińskich i

mongolskich, chomików i wiewiórek

38
9) jagniąt "baghana", jagniąt "mierłuszek", kotów

mongolskich, świstaków i tarbagunów

48
10) nie wymienione w pkt 1-920
61.Skóry futrzane uszlachetnione:
1) owiec i jagniąt (z wyjątkiem karakułów, oraz jagniąt

"baghana" i "mierłuszek"):

a) welurowe i szlitowane20
b) uszlachetnione na polofix32
c) pozostałe18
2) nutriiwolne od podatku
3) lisów rudych krajowych, karakułów (krajowych i

importowanych) barwione, psów barwione i kołonek

barwione

2
4) kretów barwione, kotów barwione, kóz i koźląt

krajowych barwione

10
5) piżmaków barwione, suślików barwione, cieląt barwione,

lisów korsaków lub mongolskich barwione

23
6) królików:
a) długowłosewolne od podatku
b) strzyżone25
7) koźląt chińskich i mongolskich barwione, jagniąt

"baghana" gr. II barwione i jagniąt "mierłuszek"

barwione

38
8) jagniąt "baghana" gr. I barwione i świstaków

tarbaganów barwione

53
9) nie wymienione w pkt 1-830
62.Futra i kurtki futrzane oraz okrycia z włosem na zewnątrz:
A. Wszelkiego rodzaju dziecięcewolne od podatku
B. Ze skór:
1) królików długowłosych, naturalnych i barwionych5
2) królików strzyżonych15
3) owiec i jagniąt:
a) futra i kurtki (okrycia) z płatów skór owczych i

jagnięcych uszlachetnionych panofix

7
b) pozostałe futra (okrycia)20
c) pozostałe kurtki5
4) nutrii:
a) długowłosych naturalnych i barwionych15
b) strzyżonych i epilowanych5
5) łapek, łebków i ścinków karakułowych oraz płatów z

tych skór

25
6) wymienionych w pkt 5, z kołnierzem z norek lub lisów

hodowlanych

20
7) szlachetnych innych (np. karakułów, piżmaków, tchórzy,

tchórzofretek, lisów hodowlanych, norek)

10
8) pozostałych zwierząt łownych oraz zwierząt domowych:

kóz, koźląt, źrebaków, cielaków, psów i kotów

5
9) nie wymienionych w pkt 1-815
C. Z błamów wszelkiego rodzaju7
63.Okrycia ze skór futrzanych mizdrą na zewnątrz:
1) dziecięcewolne od podatku
2) kamizelki i serdaki męskie i damskiewolne od podatku
3) pozostałe5
64.Okrycia z podbiciem ze skór futrzanych:
1) owczych i jagnięcych:
a) okrycia dziecięcewolne od podatku
b) kamizelki i serdaki męskie i damskiewolne od podatku
c) kożuchy i kurtki kryte brezentem i tkaninami

bawełnianymi

5
d} płaszcze, pelisy oraz kożuchy i kurtki kryte innymi

tkaninami niż wymienione pod lit. c), w tym również

z elanobawełny

8
2) z odpadów skór owczych i jagnięcych:
a) kryte brezentem i tkaninami bawełnianymi20
b) kryte innymi tkaninami, w tym również elanobawełną25
3) nie wymienionych w pkt 15
4) z odpadów skór nie wymienionych w pkt 210
65.Nie wymienione w poz. 62-64 wyroby ze skór futrzanych włosem lub mizdrą na zewnątrz oraz kryte tkaninami:
1) ze skór owczych lub jagnięcych:
a) błamy, futrzaki, narzuty, szale i kołnierze15
b) nakrycia głowy i rękawiczkiwolne od podatku
c) nie wymienione pod lit. a) i b)5
2) z odpadów skór owczych i jagnięcych:
a) błamy, futrzaki i narzuty30
b) nie wymienione pod lit. a)15
3) ze skór nie wymienionych w pkt 1:
a) błamy, futrzaki i narzutywolne od podatku
b) nie wymienione pod lit. a)5
4) z odpadów ze skór nie wymienionych w pkt 210
66.Okrycia ze skór garbowanych:
1) ze skór świńskich10
2) z pozostałych skór:
a) kamizelki i serdaki10
b) nie wymienione w pkt a)25"
67Wyroby kaletnicze skórzane5
68Wyroby rymarskie:
1) uprząż skórzana kompletna5
2) uprząż nie wymieniona w pkt 1 oraz części uprzężywolne od podatku
3) nie wymienione w pkt 1 i 2 wyroby rymarskie2
69Wszelkie pozostałe wyroby skórzane nie wymienione w poz. 59-68 z wyjątkiem obuwia10
70Obuwie o wierzchu skórzanym lub skórzano-filcowym, z wyjątkiem obuwia domowego oraz obuwia wymienionego w poz. 71 i 72:
1) męskie i damskie na podeszwie skórzanej5
2) męskie i damskie na podeszwie nieskórzanej4
3) niemowlęce, dziecięce i młodzieżowewolne od podatku
4) buty skórzano-filcowe wartownicze oraz buty

skórzane męskie z cholewami (w tym również saperki)

13
71Wszelkie obuwie o wierzchu ze skór świńskichwolne od podatku
72Obuwie wyborowe i luksusowe5
73Obuwie domowe oraz wszelkie pozostałe nie wymienione w poz. 70-72wolne od podatku
74IV. Produkty chemiczne42
Perfumy
75Wody kolońskie, kwiatowe, fryzjerskie i toaletowe14
76Pomadki do ust (w oprawce), pomady i olejki do włosów, brylantyna, nafta kosmetyczna oraz olejki do opalania17
77Zapasy (wkłady) do pomadek do ust40
781) Pudry i szminki kosmetyczne, lakiery do paznokci,

tusze, ołówki do brwi, róże tłuste i suche, kremy

oraz inne pokrewne kosmetyki z wyjątkiem płynów do

trwałej ondulacji

27
2) Płyny do trwałej ondulacji35
79Otrąbki migdałowe, mydła, proszki i kremy do golenia oraz mydła toaletowe i lecznicze12
80Pudry higieniczne i płyny higieniczne oraz wody i eliksiry do ust, zasypki dla niemowląt, talki kosmetyczne, szminki teatralne i filmowe, wody do włosów, sole i gałki do kąpieli, gliceryna kosmetyczna i wazelina kosmetyczna, płatki mydlane i środki do czyszczenia zębów (pasty, proszki i mydełka), szampony oraz proszki do prania z zawartością sody3
81Mydła:
1) powszechne i półtoaletowe:
a) wytwarzane przez Zakłady "Społem" w Kielcach37
b) wytwarzane przez pozostałych producentów15
2) szare oraz obciążone (kaolinowe, okrzemkowe itp.)10
3) do prania5
82Kasety, kartony itp. opakowania zawierające zestawy artykułów perfumeryjno-kosmetycznych, opodatkowanych według różnych stawek20
83Syntetyczne środki do prania10
84Świece:
1) nagrobkowe (znicze itp.):
a) wytwarzane przez Zakłady "Społem" w Kielcach27
b) wytwarzane przez pozostałych producentów20
2) choinkowe wytwarzane przez Zakłady "Społem" w

Kielcach

15
3) pozostałe świece32
85Kit szklarski i kit miniowy18
86Lak i woskolak (z wyjątkiem wymienionych w poz. 120), barwniki do domowego barwienia skór i tkanin oraz żelatyna20
87Błyszcze i krochmal do sztywnienia bieliznywolne od podatku
881) Terpentyna, płyny do wywabiania plam, muchołapki,

oleje do maszyn oraz wszelkie inne artykuły

chemiczne używane w gospodarstwie domowym, a nie

wymienione w pozostałych pozycjach

10
2) Środki owado- i grzybobójcze, środki dezynfekcyjne,

środki ochrony roślin i konserwacji drewna,

artykuły deratyzacyjne, nawozy sztuczne, płyny i

proszki do szorowania i zmiękczania wody

wolne od podatku
89Wyroby farmaceutyczne:
1) odczynniki i barwniki do diagnostyk lekarskich i

materiały opatrunkowe

18
2) zioła i środki farmaceutyczne ziołowe24
3) pozostałe8
90Artykuły fotochemiczne:
1) wywoławcze produkowane z surowców krajowychwolne od podatku
2) pozostałe22
91Kleje:
1) kazeinowywolny od podatku
2) pozostałe, z wyjątkiem wymienionych w poz. 11925
92Wyroby gumowe, z wyjątkiem obuwia gumowego:
1) techniczne, płyta podeszwowa i gumolit oraz smoczki11
2) pozostałe22
93Pasty (w tym również w płynie) do obuwia i do podłóg oraz suche zaprawy do podłóg:
1) pasty do obuwia popularne:
a) wytwarzane przez Zakłady "Społem" w Kielcach26
b) wytwarzane przez pozostałych producentów11
2) pasty do obuwia luksusowe:
a) wytwarzane przez Zakłady "Społem" w Kielcach60
b) wytwarzane przez pozostałych producentów30
3) pasty do podłóg popularne3
4) pasty do podłóg luksusowe13
5) pasty wymienione w pkt 1-4 w opakowaniach

bakelitowych oraz suche zaprawy do podłóg

3
94Tkaniny powlekane i impregnowane:
1) linoleum, winileum, kaliko itp.23
2) granitol, derma, dermatoid itp.wolne do podatku
3) pozostałe (sztuczne na podłożu tekstylnym i tkaniny

fartuchowe, cerata), tkaniny płaszczowe oraz

wszelkie inne tkaniny powlekane i impregnowane, nie

wymienione w pkt 1 i 2 oraz w poz. 24, 25 pkt 1 i 3

lit. e) (bez pościelowych) i 31-33

10
95Wyroby z tworzyw sztucznych (mas plastycznych), nie wymienione w innych pozycjach tabeli:
1) obrusy malowane6
2) okrycia z folii:
a) płaszcze męskie i damskie50
b) płaszcze młodzieżowe30
3) choinkiwolne od podatku
4) nie wymienione w pkt 1-3 wyroby wytworzone:
a) z polietylenu, z polistyrenu, z folii

polietylenowej i z folii polichlorku winylu

19
b) wytworzone z surowców nie wymienionych pod lit.

a), wyroby ręcznie wyplatane lub wiązane oraz

wyroby galanteryjne

3
c) pozostałe19
96Płyny do podłóg, tłuszcze do obuwia oraz wszelkie inne chemikalia (organiczne i nieorganiczne), tudzież produkty chemiczne nie wymienione w poz. 74-95:
1) emalie olejne13
2) farby suche (chemiczne i ziemne), farby olejne

podkładowe oraz lakiery olejne i nitro bezbarwne

8
3) lakiery bitumiczne5
4) pozostałe10
97V. Produkty przemysłu szklarskiego, budowlanego i mineralnego12
Lustra
97aKryształy:
1) prasowane20
2) pozostałe33
98Galanteria szklana oraz szkło stołowe i oświetleniowe i wszelkie szklane artykuły gospodarstwa domowego, z wyjątkiem wymienionych w poz. 99 i 10015
99Ozdoby choinkowe oraz cygarniczki szklane zwykłe (nieozdobne)wolne od podatku
100Termometry galanteryjne (pokojowe, zaokienne i kąpielowe)25
101Szkło opakowaniowe przeznaczone na cele rynkowe:
1) butelki oraz szkło perfumeryjne i kosmetyczne10
2) słoje pod zawiązkęwolne od podatku
3) słoje nie wymienione w pkt 1 i 210
4) szklanki do musztardy i butelki mleczarskiewolne od podatku
5) pozostałe10
102Szkło hartowane25
103Szkło i wyroby szklane nie wymienione w poz. 97-10214
1041) Wyroby kamionkowe, stołowewolne od podatku
2) Fajans stołowy i galanteria fajansowa w klasie

dekoracji od 10 do 12

50
3) Wyroby z fajansu nie wymienione w pkt 2, wyroby z

majoliki, porcelany i porcelitu, wyroby zdobnicze i

galanteryjne wykonane z surowców mineralnych

3
1051) Surowce mineralne i materiały budowlanewolne od podatku
2) Maty trzcinowe wykonywane maszynowo20
3) Płyty trzcinowe wykonywane maszynowowolne od podatku
4) Pozostałe wyroby z trzciny oraz wszelkie inne

produkty przemysłu budowlanego i mineralnego (np.

steatytowe, szamotowe, toczaki z piaskowca,

kształtki, piece przenośne)

5
106VI. Produkty przemysłu metalowego i elektrotechnicznego10
Wyroby ze złota i srebra oraz pozłacane i posrebrzane
107Galanteria metalowa artystyczna wytwarzana przez spółdzielnie zrzeszone w Krajowym Związku Spółdzielni "CPLiA", z wyjątkiem wymienionych w poz. 10614
108Materiały i przybory biurowe (kancelaryjne) wykonane z metalu:
1) spinacze3
2) stalówki10
3) pozostałe30
1091) Maszyny i narzędzia rolnicze i ogrodnicze, części

zamienne do maszyn i narzędzi rolniczych i

ogrodniczych, sprzęt ochrony roślin oraz metalowe

części do wozów gospodarskich

wolne od podatku
2) Okulary, szkła okularowe, szkła przeciwsłoneczne,

lupy, soczewki, wszelkie oprawy do szkieł oraz

wszelkie inne wyroby precyzyjne i optyczne

(kompasy, areometry, barometry itp.)

3) Rowerki dwukołowe, auta dziecięce, łóżeczka

dziecięce oraz wszelkie części do rowerków

4) Akcesoria i części zamienne samochodowe,

motocyklowe i motorowerowe

5) Aluminiowe naczynia kuchenne
110Armatura kuchenna i piecowa, meble metalowe, taczki metalowe, okucia budowlane, termosy i artykuły gospodarstwa domowego, z wyjątkiem aluminiowych naczyń kuchennych, wagi i kłódki oraz wózki dziecięce5
111Wyroby elektrotechniczne:
1) żaróweczki samochodowewolne od podatku
2) pozostałe (w tym również akcesoria rowerowe)5
112Nakrycia stołowe:
1) ze stali nierdzewnej:
a) w kasetach25
b) pozostałe32
2) z aluminium10
3) nie wymienione w pkt 1 i 210
113Wytwarzane przez Częstochowską Fabrykę Igieł i Wyrobów Metalowych w Częstochowie:
1) igły różne do szycia ręcznego, karnety igielne

różnych typów oraz igły kuśnierskie

wolne od podatku
2) igły siatkowe i nawleczki do igieł, zatrzaski oraz

scyzoryki

42
3) igły workowe i pakówki oraz agrafki i zapinki do

pończoch

33
4) szpilary, szydełka i druty do robót ręcznych26
114Wszelkie pozostałe produkty metalowe oraz produkty, których zasadnicza konstrukcja jest z metalu, nie wymienione w poz. 106-1138
115VIII. Produkty drzewne4
Galanteria drzewna (drobne wyroby użytkowe i ozdobne)
116Drewniane wyroby gospodarstwa domowego10
1171) Wyroby kołodziejskie oraz wyroby stolarskie

wytwarzane przez spółdzielnie zrzeszone w Centrali

Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska"

5
2) Urządzenia biurowe, szkolne, świetlicowe (klubowe)

oraz spody drewniane (drewniane podeszwy) do obuwia

wolne od podatku
3) Wyroby z wikliny (w tym również wyroby, dla których

podstawowym surowcem jest wiklina)

wolne od podatku
1181) Meblewolne od podatku
2) Wszystkie pozostałe produkty drzewne nie wymienione

w poz. 115-117, w tym również wszelkie opakowania

drewniane

5
119IX. Przybory rysunkowe i piśmienne, niektóre artykuły biurowe (kancelaryjne) oraz produkty papiernicze i poligraficznewolne od podatku
Kleje biurowe
1201) Przybory rysunkowe i piśmienne oraz artykuły

biurowe (kancelaryjne i szkolne - w tym również z

tworzyw sztucznych), z wyjątkiem wymienionych w

poz. 108 i 119

10
2) Farby artystyczne i szkolne, kredy, kredki, ołówki,

przedłużacze i ochraniacze do ołówków, obsadki,

wieczne pióra, długopisy oraz wkłady do długopisów,

gumy, tusze, laki do listów itp.

3
121Kwiaty z papieru, ręczne wycinanki papierowe o charakterze regionalnym oraz kasety do sztućców, z wyjątkiem metalowych3
122Widokówki oraz odbitki z powielacza i spod stempla17
123Katalogi i opisy techniczne, wydawnictwa, wszelkie produkty poligraficzne i druki wytwarzane przez Biuro Wydawnictw Centrali Technicznej, wszelkie produkty poligraficzne wytwarzane przez spółdzielnie wydawnicze oraz druki wykonywane przez spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska"wolne od podatku
124Wszelkie pozostałe druki nie wymienione w poz. 122 i 123, klisze i etykiety, stemple i pieczątki20
125Wszelkie inne nie wymienione w poz. 119-124 produkty branży papierniczej7
126X. Pozostałe produktywolne od podatku
Artykuły propagandy masowej
127Bursztyny i wyroby bursztynowe30
128Wozy gospodarskie ogumione wszelkich typówwolne od podatku
1291) Sprzęt rehabilitacyjny, przeznaczony do osobistego

użytku inwalidy zarówno w życiu prywatnym, jak i

przy wykonywaniu czynności zawodowych, sprzęt

rehabilitacyjny, będący oprzyrządowaniem stanowisk

pracy inwalidów, oraz artykuły ortopedyczne, z

wyjątkiem obuwia ortopedycznego

wolne od podatku
2) Filmy oraz przeźrocza naukowe i propagandowe,

rzutniki do wyświetlania przeźroczy naukowych i

propagandowych oraz zestawy fotograficzne do

epidiaskopów i przeźroczy o charakterze naukowym i

propagandowym

3) Wszelkie zabawki
4) Wszelkie gry, jak np. szachy, warcaby, domino, bez

względu na materiał, z jakiego zostały wykonane

5) Torf i węgiel brunatny, ściółka torfowa i brykiety

z węgla brunatnego

6) Mączka kostna
7) Apteczki (zestawy)
8) Modele anatomiczne
130Pierze darte jałowe5
131Sprzęt muzyczny:
1) struny i strojniki15
2) igły gramofonowe40
3) akordeony, fortepiany, pianina i płyty gramofonowewolne od podatku
4) wszelkie inne instrumenty i sprzęt muzyczny7
1321) Sprzęt sportowy i turystyczny oraz wszelkie

artykuły sportowe i turystyczne, z wyjątkiem

wymienionych w rozdziałach II i III oraz w poz. 136

pkt 2

8
2) Opłatki apteczne
3) Wycieraczki kokosowe i maty słomiane dekoracyjne
133Wyroby szczotkarskie:
1) wytworzone przez Bielską Fabrykę Szczotek i Pędzli

Przemysłu Terenowego w Bielsku Białej

47
2) wytwarzane przez jednostki pozostałe3
134Guziki:
1) płócienne i z galalituwolne od podatku
2) pozostałe25
135Wszelkiego rodzaju klamry, spinki, agrafki, fiszbiny, haftki, zatrzaski itp. dodatki do odzieży20
1361) Kufry, walizki oraz torby podróżne z wyjątkiem

skórzanych

5
2) Sprzęt i tabor rybacki zawodowy i sportowy oraz

sprzęt wędkarski

3) Sprzęt pszczelarski
4) Lód
137Wszelkie inne produkty nie wymienione w poz. 1-13615

*) Do przędz syntetycznych zalicza się przędze: poliamidowe (np. stilon, dederon, nylon, kapron), poliestrowe (elana, torlen), poliakrylonitrylowe (np. anilana, acryl, caschmilon, coustell, orlon, dakron).

**) Przędze teksturowane są to przędze syntetyczne poliamidowe i torlen poddane dodatkowemu procesowi kędzierzawienia. Do tych przędz zalicza się np. elastil, modylon, helanco, elastor, bistor.

***) Do przędz naturalnych zalicza się przędze: bawełniane, wełniane czesankowe i zgrzebne, z włókien łykowych, z jedwabiu naturalnego.

****) Do przędz sztucznych zalicza się przędze: bawełnopodobne (tekstra), wełnopodobne (argonu), z jedwabiu sztucznego (jedwab octanowy, jedwab miedziankowy, jedwab wiskozowy), odpadkowe (wigonia).

ZAŁĄCZNIK Nr 2 17

TABELA STAWEK PODATKU OD OBROTÓW NIETOWAROWYCH

PozycjaUsługiStawka podatkowa w % od obrotu bądź zwolnienie
123
11) z zakresu garbarstwa i uszlachetniania skór

futerkowych

24
2) kuśnierskie:
a) w razie użycia przy świadczeniu usług skór

własnej produkcji

stawki z poz. 61-66 tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia
b) w razie użycia przy świadczeniu usług skór

nabytych

20
2Szewskie, polegające na wytworzeniu na indywidualne zamówienia konsumenta obuwia miarowego, z wyjątkiem obuwia ortopedycznego3
3(skreślona)
4sprzedaż komisowa:
1) wyrobów pochodzenia zagranicznego: odzieży używanej

(w tym również odzieży futrzanej z wierzchem krytym

tkaninami, oprócz futrzanej z futer naturalnych i z

tworzyw sztucznych) oraz używanego obuwia

5*)
2) nie wymienionych w pkt 1 artykułów przemysłowych

produkcji zagranicznej (oprócz samochodów) oraz

artykułów spożywczych produkcji zagranicznej

37*)
3) wyrobów nie wymienionych w pkt 1 i 2 5*)
*) stawka dotyczy prowizji komisowej.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

WYKAZ SUROWCÓW, PRZY KTÓRYCH UŻYCIU PRZYSŁUGUJE ULGA PODATKOWA BĄDŹ ZWOLNIENIE OD PODATKU OBROTOWEGO

1. Piasek, z wyjątkiem wypadku użycia go do wyrobu szkła.

2. Żwir.

3. Kamienie (wapień, margle, gips, kreda, łupki, tufy itp.).

4. Ziemia okrzemkowa.

5. Glina i glinki.

6. Materiały rozbiórkowe budowlane oraz żużle.

7. Muszle.

8. Torf.

9. Węgiel brunatny.

10. Rogożyna (pałka wodna).

11. Glony morskie.

12. Sitowie.

13. Rośliny dziko rosnące, z wyjątkiem ziół leczniczych.

14. Łyko.

15. Kasztany i żołędzie.

16. Korzenie, kora, liście, igliwie oraz gałęzie drzew i krzewów.

17. Trawa i mech.

18. Trawa morska.

19. Żywice.

20. Szyszki.

21. Słoma (w tym również ryżowa).

22. Sorgo.

1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
2 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
3 § 3 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
5 § 11 ust. 2 pkt 2 skreślony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
6 § 17 ust. 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
7 Tytuł rozdziałunr 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
8 § 23 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
9 § 24 zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
10 § 25 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
11 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 8 i 10 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
12 § 27 zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
13 § 28 zmieniony przez § 1 pkt 12 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
14 § 31 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a) zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
15 § 31 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. b) zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
16 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 14 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
17 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 15 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.