Dział 3 - Szczególne zasady opodatkowania. - Podatek obrotowy od jednostek gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1951.A-12.175

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

DZIAŁ  III.

Szczególne zasady opodatkowania.

§  27.
Przepisy działu I i II stosuje się do jednostek wymienionych w dziale III ze zamianami przewidzianymi w tym dziale.

Opodatkowanie gospodarstw rolnych, hodowlanych, ogrodniczych, leśnych i rybnych.

§  28.
1.
Gospodarstwa rolne, hodowlane, ogrodnicze i leśne podlegają opodatkowaniu w zakresie obrotów, osiągniętych ze sprzedaży produktów, wytworzonych bądź przerobionych w swoich zakładach przemysłowych, oraz w zakresie sprzedaży płodów swojego użytkowanego lub dzierżawionego gospodarstwa w swoim wyodrębnionym i stałym punkcie sprzedaży, prowadzonym poza obrębem danego gospodarstwa.
2.
Jednostki rybołówstwa morskiego oraz spółdzielnie rybackie podlegają opodatkowaniu w zakresie obrotu, osiągniętego ze sprzedaży ryb (krabów itp.) zarówno w stanie nie przerobionym, jak też w przetworach.
3.
Obrót, osiągnięty ze sprzedaży płodów i nie przerobionych ryb (ust. 1 i 2) jednostkom, trudniącym się skupem, nie podlega opodatkowaniu.
4.
Wolna jest od podatku wartość sprzedażna nieodpłatnych deputatów, wydawanych w ramach umów zbiorowych o pracę pracownikom gospodarstw wymienionych w ust. 1, o ile deputaty te są wydawane w formie płodów nie przerobionych przemysłowo.

Opodatkowanie zakładów gastronomicznych.

§  29.
1.
Zakłady gastronomiczne (żywienia zbiorowego) podlegają opodatkowaniu w zakresie obrotu, osiągniętego ze sprzedaży produktów (przerobionych i nie przerobionych), zarówno pochodzenia krajowego jak też zagranicznego.
2.
Jednostki usługowe, których działalność polega na równoczesnym prowadzeniu zakładu gastronomicznego (hotele, pensjonaty itd.), podlegają opodatkowaniu od łącznego obrotu, osiągniętego przez te jednostki, w przypadku gdy przeważają obroty osiągnięte z prowadzenia zakładu gastronomicznego (ust. 1).
§  30.
1.
W zakładach, o których mowa w § 29, obrotem jest przypadająca należność (odpłata), obliczona według ceny sprzedażnej, mieszczącej w sobie zysk brutto przewidziany dla zakładów gastronomicznych.
2.
W przypadku sprzedaży produktów po cenach hurtowych obrotem jest należność obliczona według tych cen.
§  31.
Wolne są od podatku obroty, osiągnięte przez:
1)
zakłady gastronomiczne (żywienia zbiorowego) ze sprzedaży:
a)
po obowiązującej cenie detalicznej nabytych i nie przerobionych (nie przyrządzonych) przez nie produktów,
b)
odpadków użytkowych;
2)
stołówki pracownicze prowadzone przy zakładach pracy oraz stołówki akademickie;
3)
bufety przyzakładowe prowadzone na zasadach samowystarczalności oraz bufety akademickie.

Opodatkowanie przemysłu spirytusowego.

§  32.
1.
Opodatkowaniu podlega wartość sprzedażna ubytków spirytusu, powstałych w gorzelni lub w czasie przewozu z gorzelni do odbiorcy, a przekraczających normy zaników, ustalone przez Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
2.
Przy ubytkach spirytusu (ust. 1) obrót stanowi wartość sprzedażna produktu, obliczona według obowiązującej ceny detalicznej spirytusu butelkowanego przeznaczonego do spożycia.
3.
Za datę dokonania obrotu przy ubytkach spirytusu uważa się dzień stwierdzenia ubytku.
§  33.
Wyłącza się z obrotu wartość sprzedażną spirytusu:
a)
wziętego do ponownego przerobu w gorzelni pod nadzorem organów finansowych,
b)
zniszczonego wskutek wypadku w gorzelni lub w czasie przewozu, pod warunkiem udowodnienia przez jednostkę gospodarczą faktu zniszczenia.
§  34.
Nie podlega podatkowi sprzedaż (realizacja, zaliczenie) spirytusu surowego, dokonywana przez Dyrekcję Państwowego Monopolu Spirytusowego podległym jednostkom gospodarczym.

Opodatkowanie przemysłu tytoniowego.

§  35.
1.
Płatnikiem podatku obrotowego w zakresie sprzedaży wyrobów produkowanych przez wytwórnie wyrobów tytoniowych Polskiego Monopolu Tytoniowego są zakłady sprzedaży Polskiego Monopolu Tytoniowego, działające na zasadzie pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
2.
Przy sprzedaży wyrobów, o których mowa w ust. 1, obrotem jest należność (odpłata), obliczona według cen detalicznych.

Opodatkowanie przemysłu cukrowniczego.

§  36.
Przy sprzedaży cukru i wysłodków plantatorom buraka cukrowego i hodowcom nasion oraz własnym pracownikom cukrowni po cenach ustalonych umowami plantacyjnymi, bądź po cenach przewidzianych układem zbiorowym pracy, obrotem jest należność (odpłata) obliczona według tych cen.