Dział 1 - Podmiot opodatkowania. - Podatek dochodowy od spółdzielczości.

Monitor Polski

M.P.1967.1.8 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lipca 1970 r.

DZIAŁ  I.

Podmiot opodatkowania.

§  1.
Obowiązkowi podatkowemu podlegają:
1)
spółdzielnie;
2)
centralne i inne związki spółdzielcze, jeżeli oprócz wykonywania czynności, przewidzianych w art. 162 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. Nr 12, poz. 61), prowadzą także działalność gospodarczą;
3)
Naczelna Rada Spółdzielcza, jeżeli oprócz wykonywania czynności przewidzianych w art. 180 ustawy o spółdzielniach i ich związkach prowadzi także działalność gospodarczą.
§  2.
Opodatkowaniu według przepisów niniejszej uchwały nie podlegają spółdzielnie, w stosunku do których nadrzędna jednostka spółdzielcza stwierdziła, że prowadzą działalność niezgodną z zasadami spółdzielczości. Opodatkowanie tych spółdzielni następuje według przepisów o podatku dochodowym, obowiązujących podatników nie będących podmiotami gospodarki uspołecznionej.
§  3.
Od obowiązku podatkowego wolne są:
1) 1
rolnicze spółdzielnie produkcyjne w zakresie swej działalności podstawowej, obejmującej zespołową produkcję roślinną i hodowlaną, a także zyski z prowadzonych przez te spółdzielnie zakładów i warsztatów, osiągnięte z obrotu z własnymi członkami; zyski z hodowli lisów i norek nie są objęte zwolnieniem;
2)
nowo zorganizowane spółdzielnie pracy, produkujące wyłącznie z odpadów, na okres 2 lat od chwili rozpoczęcia produkcji;
3)
nowo zorganizowane jednostki spółdzielcze zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" na okres 2 lat od chwili rozpoczęcia działalności;
4)
spółdzielnie niewidomych, których rentowność za dany rok podatkowy nie przewyższa 15%.

Przedmiot (podstawa) opodatkowania.

§  4.
1.
Podstawę opodatkowania stanowi zysk bilansowy, wykazany w sprawozdaniu finansowym, zatwierdzonym w przepisanym trybie, sporządzonym zgodnie z obowiązującymi podatnika zasadami bilansowania na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych.
2.
Jeżeli organ finansowy stwierdził, iż na skutek nieprzestrzegania przez podatnika obowiązujących przepisów w zakresie prowadzenia księgowości lub zasad bilansowania zysk bilansowy wykazany został w niewłaściwej wysokości, wzywa podatnika do sprostowania sprawozdania finansowego, wyznaczając w tym celu odpowiedni termin oraz wskazując pozycje, które mają ulec sprostowaniu. Organ finansowy przesyła równocześnie odpis wezwania nadrzędnej jednostce spółdzielczej.
3.
Podatnikowi nie godzącemu się z ustaleniami zawartymi w wezwaniu do sprostowania sprawozdania finansowego służy prawo wniesienia odwołania do bezpośrednio wyższego organu finansowego; odwołanie należy wnieść w ciągu 14 dni od doręczenia wezwania. Wniesienie środka odwoławczego przerywa bieg terminu do sprostowania sprawozdania finansowego na okres od dnia złożenia odwołania do dnia doręczenia decyzji wydanej przez organ odwoławczy.
4.
W przypadku gdy księgi rachunkowe podatnika prowadzone są w sposób uniemożliwiający ustalenie podstawy opodatkowania we właściwej wysokości, organ finansowy ustala zysk podlegający opodatkowaniu w drodze oszacowania; organ finansowy wydając decyzję ustalającą wysokość podatku obowiązany jest podać równocześnie podatnikowi przyczyny pominięcia ksiąg jako dowodu i zawiadomić o tym nadrzędną jednostkę spółdzielczą.
5.
Przepisy ust. 4 mają odpowiednie zastosowanie w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie zostało sporządzone przed upływem terminu do złożenia rocznego sprawozdania podatkowego (§ 16), bądź też gdy podatnik nie dokonał odpowiedniego sprostowania sprawozdania finansowego w terminie ustalonym przez organ finansowy.
6.
Podstawę opodatkowania centralnych i innych związków spółdzielni stanowi zysk bilansowy osiągnięty z działalności gospodarczej, o której mowa w § 1 pkt 2. Przepis ten stosuje się odpowiednio do Naczelnej Rady Spółdzielczej.
§  5.
1. 2
Minister Finansów na wniosek centralnego związku spółdzielczego może zezwolić na odrębne opodatkowanie zakładów prowadzonych przez związki spółdzielcze i spółdzielnie, jeżeli zakłady te działają na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego. W takich przypadkach właściwym organem finansowym do ustalania i poboru podatku dochodowego od tych zakładów jest organ finansowy prezydium rady narodowej (powiatowej, miejskiej i dzielnicowej), na którego terenie znajduje się siedziba zakładu. Podstawę opodatkowania zakładu stanowi zysk bilansowy, wykazany w sprawozdaniu finansowym zakładu, sporządzonym i zatwierdzonym zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. 3
Wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady nagrodowej miasta wyłączonego z województwa) na wniosek spółdzielni wojewódzkiej może zezwolić na odrębne opodatkowanie podległych jej oddziałów, prowadzonych na zasadach pełnego wewnętrznego lub ograniczonego rozrachunku gospodarczego, jednakże płatnikiem podatku należnego od tych oddziałów jest spółdzielnia wojewódzka, w skład której wchodzą oddziały. Podstawę opodatkowania oddziałów stanowi zysk, wykazany w rachunku wyników oddziału, objętym sprawozdaniem finansowym płatnika. Właściwy do ustalania i poboru podatku dochodowego dla oddziału jest organ finansowy prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, na którego terenie znajduje się siedziba oddziału. Przewidziane w §§ 10, 11, 12, 13, 14, 15 i 16 obowiązki podatników ciążą na spółdzielni wojewódzkiej.
3. 4
Dla spółdzielni pracy zgrupowanych w ośrodku przemysłu meblarskiego, prowadzonych na zasadach rozrachunku gospodarczego, płatnikiem podatku należnego od tych spółdzielni jest ośrodek przemysłu meblarskiego. Podstawę opodatkowania spółdzielni stanowi zysk wykazany w sprawozdaniu finansowym, sporządzonym przez ośrodek przemysłu meblarskiego dla poszczególnych spółdzielni, zgrupowanych w ośrodku. Właściwy do ustalania i poboru podatku jest organ finansowy prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, na którego terenie znajduje się siedziba spółdzielni. Przewidziane w §§ 10-16 obowiązki podatników ciążą na ośrodku przemysłu meblarskiego.
§  6.
Opodatkowaniu nie podlegają:
1)
na okres dwóch lat - zyski nowo zorganizowanych w spółdzielniach pracy działów produkcji wyłącznie z odpadów, pod warunkiem że dochody i koszty tych działów będą odrębnie wykazywane;
2) 5
zyski z prowadzonych przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne zakładów i warsztatów, osiągnięte:
a)
z działalności polegającej na przetwarzaniu i uszlachetnianiu owoców i warzyw (z wyjątkiem produkcji win i miodów pitnych) oraz produkcji beczek i innych opakowań dla potrzeb tego przetwórstwa,
b)
z świadczonych usług remontowo-budowlanych i budowlano-montażowych oraz produkcji materiałów budowlanych, jeżeli obroty z tej działalności osiągnięte zostały ze sprzedaży rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, kółkom rolniczym i rolnikom gospodarującym indywidualnie,
c)
z usług transportowych oraz innych usług świadczonych na rzecz spółdzielczych i indywidualnych gospodarstw rolnych - związanych z działalnością tych gospodarstw,
d)
z działalności nie wymienionej pod lit. a)-c) - na okres dwóch lat od chwili rozpoczęcia działalności.
1 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 255 z dnia 12 sierpnia 1968 r. (M.P.68.35.243) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 sierpnia 1968 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) uchwały nr 255 z dnia 12 sierpnia 1968 r. (M.P.68.35.243) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 sierpnia 1968 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 39 z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zmian w zakresie działania prezydiów rad narodowych i ich wydziałów (M.P.70.10.85) z dniem 8 lipca 1970 r.
4 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) uchwały nr 255 z dnia 12 sierpnia 1968 r. (M.P.68.35.243) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1969 r.
5 § 6 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 255 z dnia 12 sierpnia 1968 r. (M.P.68.35.243) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 sierpnia 1968 r.