§ 10. - Pobór w formie ryczałtu podatków: obrotowego, od operacji nietowarowych oraz dochodowego od niektórych zakładów usługowych spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.

Monitor Polski

M.P.1960.40.200

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1961 r.
§  10.
1.
Zakłady, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 2, oraz zakłady opodatkowane dotychczas według zasad ogólnych mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu począwszy od miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia dokonania zgłoszenia (§ 5 ust. 1).
2.
Zakłady uruchomione ponownie po przerwie nie przekraczającej 6 miesięcy mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym spółdzielnia zawiadomiła organ finansowy o ponownym uruchomieniu zakładu.
3.
W razie unieruchomienia lub zlikwidowania w ciągu roku podatkowego zakładu nie pobiera się ryczałtu za czas od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakład zaprzestał swej działalności - pod warunkiem zgłoszenia powyższego faktu w ciągu 7 dni organowi finansowemu.
4.
W razie uzasadnionej czasowej przerwy w działalności zakładu spowodowanej szczególnymi okolicznościami, np. chorobą, wypoczynkiem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe pracownika (pracowników), a trwającej nieprzerwanie co najmniej 15 dni - nie pobiera się ryczałtu za pełny okres trwania przerwy w wysokości 1/30 miesięcznej raty ryczałtu za każdy dzień przerwy; warunkiem zastosowania tego przepisu jest zgłoszenie przerwy i jej ustania przez spółdzielnię organowi finansowemu w terminie 7 dni po zaistnieniu powyższych okoliczności.