Planowe zwalczanie gruźlicy.

Monitor Polski

M.P.1959.40.180

Akt utracił moc
Wersja od: 9 maja 1959 r.

UCHWAŁA Nr 68
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 kwietnia 1959 r.
w sprawie planowego zwalczania gruźlicy.

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o zwalczaniu gruźlicy (Dz. U. Nr 27, poz. 170) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Zobowiązuje się Ministra Zdrowia do zapewnienia warunków umożliwiających prowadzenie systematycznych badań zjawisk epidemiologicznych w zakresie gruźlicy wśród ludzi oraz do zwrócenia szczególnej uwagi na pełną realizację planów rozbudowy zakładów przeciwgruźliczych.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do:
1)
udzielania pomocy i poparcia organizacjom społecznym mającym za zadanie zwalczanie gruźlicy oraz szerzenie oświaty sanitarnej,
2)
zapewnienia prawidłowego stanu rozbudowy zakładów społecznych służby zdrowia przeznaczonych do zwalczania gruźlicy oraz prowadzenia w nich rehabilitacji chorych na gruźlicę, ozdrowieńców i inwalidów z powodu gruźlicy,
3)
prowadzenia specjalnych zakładów (oddziałów) przeciwgruźliczych dla chorych niebezpiecznych dla otoczenia, którzy:
a)
wymagają długoterminowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej bądź
b)
wymagają zapewnienia im specjalnego trybu życia i leczenia,
4)
organizowania przy prewentoriach, sanatoriach i szpitalach przeciwgruźliczych specjalnych przedszkoli, szkół lub zajęć dla dzieci i młodzieży chorych na gruźlicę,
5)
udzielania na wniosek poradni przeciwgruźliczej pomocy w naturze lub wypłacania zasiłków pieniężnych osobom pozostającym w wyjątkowo trudnych warunkach bytowych, a dotkniętych gruźlicą lub mającym na utrzymaniu dzieci chore na gruźlicę bądź zagrożone tą chorobą i wymagające dożywiania,
6)
udzielania związkom spółdzielni pomocy przy organizowaniu specjalnych spółdzielczych zakładów pracy dla chorych na grużlicę (ozdrowieńców i inwalidów z powodu gruźlicy), ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb tych zakładów w zakresie lokali i urządzeń.
Organy administracji państwowej, instytucje państwowe, uspołecznione zakłady pracy i organizacje społeczne powinny udzielać potrzebnej pomocy organom służby zdrowia w zakresie wykonywania zadań związanych ze zwalczaniem gruźlicy.
1.
Powiatowe poradnie przeciwgruźlicze z zachowaniem tajemnicy lekarskiej przesyłają do właściwych powiatowych komisji poborowych wykazy osób chorych na gruźlicę oraz ozdrowieńców po przebytej gruźlicy, podlegających poborowi.
2.
Powiatowe komisje poborowe przesyłają do powiatowych poradni przeciwgruźliczych wykazy osób, u których w czasie poboru stwierdzono gruźlicę.
3.
Ministrowie Zdrowia, Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej określają terminy i tryb przekazywania wykazów, o których mowa w ust. 1 i 2.
Dzieciom osób chorych na gruźlicę oraz dzieciom i młodzieży zamieszkałym wspólnie z chorymi na gruźlicę przysługuje pierwszeństwo przed innymi kandydatami o takich samych kwalifikacjach przy uzyskaniu:
1)
miejsca w zakładzie dla dzieci i młodzieży bądź w domu studenckim,
2)
stypendium w szkole bądź w internacie.
Zachorowanie pracownika na gruźlicę nie może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę lub stosunku służbowego, jeżeli poradnia przeciwgruźlicza stwierdzi, że pracownik zachował zdolność do wykonywania pracy i nie stanowi niebezpieczeństwa zarażenia gruźlicą innych osób.
Na wniosek pracownika chorego na gruźlicę, ozdrowieńca lub inwalidy z powodu gruźlicy zakład pracy powinien ustalić termin jego urlopu zgodnie ze wskazaniami poradni przeciwgruźliczej.
Instytucjom prowadzącym wczasy pracownicze i wczasy dla osób zatrudnionych w spółdzielniach pracy zaleca się organizowanie i prowadzenie wyodrębnionych wczasów dla osób chorych na gruźlicę (ozdrowieńców i inwalidów z powodu gruźlicy).
Zobowiązuje się Ministra Zdrowia do opracowania w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych projektu przepisów w sprawie skrócenia czasu pracy oraz dodatkowych urlopów dla osób zatrudnionych w zakładach przeciwgruźliczych bądź w zakładach pracy (lub działach) przeznaczonych dla chorych na gruźlicę, jeżeli osoby te z tytułu wykonywanych obowiązków mają bezpośredni kontakt z osobami chorymi bądź z materiałem zakaźnym.
Zleca się Ministrom Zdrowia i Rolnictwa ustalenie zasad współpracy organów służby zdrowia i służby weterynaryjnej w zakresie zwalczania gruźlicy wśród ludzi i zwierząt.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.