Rozdział 3 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Planowanie finansowe inwestycji.

Monitor Polski

M.P.1958.5.21

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

III.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  13.
1.
Plany sfinansowania inwestycji dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym powinny być złożone w bankach finansujących inwestycje w terminie 45 dni od daty dokonania przez Ministerstwo Finansów otwarcia kredytów (limitów środków bezzwrotnych) na inwestycje scentralizowane (§ 7).
2.
Plany sfinansowania inwestycji dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi powinny być złożone w bankach finansujących inwestycje scentralizowane w terminie do dnia 28 lutego danego roku.
3.
Do upływu terminów, o których mowa w ust. 1 i 2, banki finansować będą inwestycje scentralizowane w ramach zakumulowanych przez inwestorów środków własnych oraz antycypacyjnie na poczet przyszłych kredytów budżetowych (limitów środków bezzwrotnych) i dotacji ze środków scentralizowanych, opierając się na przekazanych bankom spisach tytułów inwestycyjnych oraz - w odniesieniu do inwestycji obejmujących roboty budowlano-montażowe - ponadto na złożonych w bankach tytułach inwestycyjnych. Wymaganie złożenia w banku spisów tytułów inwestycyjnych nie dotyczy wypłat z tytułu zobowiązań za zakończone w roku poprzednim inwestycje scentralizowane (limitowe).
4.
Opóźnienie zatwierdzania planów sfinansowania inwestycji nie zwalnia organów finansowych od obowiązku dokonywania przelewów środków budżetowych na rachunki banków finansujących inwestycje (zarządzenie Ministra Finansów z dnia 11 czerwca 1956 r. w sprawie zasad i trybu przelewania oraz rozliczania środków budżetowych na finansowanie inwestycji limitowych - Monitor Polski z 1956 r. Nr 56, poz. 615 i z 1957 r. Nr 29, poz. 199), ani też inwestorów od odprowadzania środków własnych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
5.
Tytuły inwestycyjne należy sporządzać na formularzach obowiązujących w roku 1957.
§  14.
1.
Inwestycje przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem centralnym objętych nowym systemom finansowania inwestycji rozpoczęte przed dniem 31 grudnia 1957 r. jako inwestycje limitowe, jeżeli w planie inwestycyjnym na rok 1958 nie zostały zakwalifikowane do inwestycji scentralizowanych i jeżeli co do nich nie zapadły decyzje o przerwaniu realizacji, mogą być po dniu 1 stycznia 1958 r. kontynuowane jako inwestycje zdecentralizowane.
2.
Zobowiązania budowy powstałe przed 1 stycznia 1958 r. w związku z realizacją inwestycji, o których mowa w ust. 1, podlegają po dniu 1 stycznia 1958 r. pokryciu ze środków na inwestycje zdecentralizowane.
3.
Do czasu opracowania przez przedsiębiorstwa planów rzeczowo-finansowych dla inwestycji wymienionych w ust. 1 banki finansujące inwestycje mogą na wniosek inwestora udzielić mu krótkoterminowego kredytu bezprocentowego na okres najdalej do dnia 28 lutego 1958 r. na poczet środków własnych przewidzianych do zakumulowania na inwestycje zdecentralizowane lub na poczet przyszłych kredytów średnioterminowych.
§  15.
W odniesieniu do przedsiębiorstw objętych nowym systemem finansowania inwestycji określenie podlegającej zablokowaniu przeznaczonej na inwestycje części amortyzacji następuje na podstawie ustaleń narodowego planu gospodarczego. Jednostki nadzorujące przedsiębiorstwa objęte nowym systemem finansowania inwestycji podadzą przedsiębiorstwom wskaźniki procentowe podlegającej zablokowaniu części amortyzacji łącznie z przekazaniem im pozostałych wskaźników do planów rocznych.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.