Oddział E - Oświata, ochrona zdrowia, kultura, wczasy i świadczenia społeczne - Plan społeczno-gospodarczy rozwoju kraju w 1974 roku.

Monitor Polski

M.P.1973.54.302

Akt nienormatywny
Wersja od: 18 grudnia 1973 r.

E.

Oświata, ochrona zdrowia, kultura, wczasy i świadczenia społeczne

1.
W 1974 r. należy kontynuować proces doskonalenia systemu oświaty, dalszej rekonstrukcji sieci szkolnictwa podstawowego, w szczególności przez rozwijanie sieci zbiorczych szkół gminnych oraz modernizację szkolnictwa zawodowego i wyższego w dostosowaniu do potrzeb gospodarki i kultury, tworząc w ten sposób podstawę do realizacji założeń reformy systemu edukacji narodowej.
2.
Przewiduje się, że szkołę podstawową ukończy około 619 tys. absolwentów, z tego około 94% powinno podjąć naukę w pierwszych klasach szkół powyżej stopnia podstawowego. Zakłada się, że do liceów ogólnokształcących przyjmie się około 129 tys. absolwentów szkół podstawowych, to jest 22%, oraz do szkół zawodowych około 453 tys. absolwentów, to jest 78%.
3.
Zakłada się, że liczba studentów na 1 roku studiów dziennych wyniesie w 1974 r. ponad 63 tys. osób, to jest o 6,3% więcej, a liczba studentów na 1 roku studiów dla pracujących około 45 tys. osób, to jest o 9,5% więcej. Na studiach podyplomowych kształcić się będzie około 15 tys. osób, co oznacza wzrost o ponad 25%.
4.
Zakłada się, że liczba dzieci korzystających z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych powinna wzrosnąć do 630 tys., to jest o 7,5%, w tym na wsi do około 171 tys. dzieci, to jest o 3,9%. Liczba dzieci korzystających z kolonii i obozów wzrośnie do ponad 1,8 mln dzieci, to jest o 19%, a liczba miejsc w żłobkach stałych do ponad 79 tys., to jest o ponad 7%.
5.
Należy zwiększyć zakres i poprawić jakość świadczeń służby zdrowia poprzez umocnienie procesu integracji różnych form lecznictwa, dalsze rozszerzanie sieci placówek lecznictwa zamkniętego i otwartego w mieście i na wsi, racjonalne rozmieszczenie kadry medycznej oraz poprawę wykorzystania urządzeń, aparatury i sprzętu.

Liczba łóżek w szpitalach ogólnych i klinicznych powinna wzrosnąć w 1974 r. do 187 tys. łóżek.

Liczba ośrodków zdrowia na wsi powinna zwiększyć się do około 3,1 tys., to jest o 4,5%, a liczba przychodni w mieście do około 5,6 tys., to jest o 1,8%, w tym przy zakładach pracy do około 2,7 tys., to jest o 3,8%.

6.
Liczba miejsc w zakładach pomocy społecznej powinna wzrosnąć w 1974 r. do 54,8 tys. miejsc, to jest o prawie 3%. Należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie pomocy ludziom starym i zniedołężniałym drogą doskonalenia opieki medycznej i socjalnej w miejscu ich zamieszkania.
7.
Należy zapewnić dalszy rozwój placówek kulturalnych, rozszerzyć zasięg programów radiowych i telewizyjnych, systematycznie podnosić ich poziom merytoryczny i atrakcyjność we wszystkich formach twórczości, poprawić efektywność działalności wydawniczej oraz zapewnić rozwój tych wydawnictw, które mają szczególny wpływ na podnoszenie poziomu kulturalnego i rozwój wiedzy społeczeństwa.
8.
Należy zapewnić dalszy rozwój bazy turystyczno-wypoczynkowej przy równoczesnej poprawie jakości świadczonych usług oraz stwarzać warunki dalszego upowszechniania sportu i masowych ćwiczeń fizycznych wśród młodzieży szkolnej i załóg pracowniczych. Liczba miejsc w bazie turystycznej i wczasowej powinna w 1974 r. wzrosnąć do około 880 tys., co będzie oznaczać wzrost o ponad 8%. Stopień wykorzystania tej bazy, zwłaszcza bazy zakładowych ośrodków wczasowo-wypoczynkowych, powinien ulec znacznej poprawie. Z wczasów pracowniczych powinno skorzystać w 1974 r. 3,5 mln osób, czyli blisko 10% więcej. W zakresie kultury fizycznej i sportu należy w dalszym ciągu zwiększać liczbę boisk i sal gimnastycznych i sportowych oraz liczbę pływalni.
9.
Należy usprawnić działalność w sferze świadczeń społecznych na rzecz ludności, zwłaszcza w zakresie ubezpieczeń społecznych. Należy racjonalnie wykorzystywać zakładowe fundusze socjalne oraz konsekwentnie realizować zakładowe programy mające na celu poprawę warunków pracy i sytuacji socjalnej pracowników oraz ich rodzin.