Oszczędność węgla w gospodarce narodowej.

Monitor Polski

M.P.1950.A-123.1526

Akt utracił moc
Wersja od: 17 listopada 1950 r.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 8 listopada 1950 r.
w sprawie oszczędności węgla w gospodarce narodowej.

Zadania postawione przed gospodarką narodową w planie 6-letnim wymagają oszczędnego gospodarowania surowcami, a w szczególności węglem.
Dotychczasowe rezultaty gospodarki węglem dowodzą, że zużycie węgla jest u nas wyższe niż w innych krajach, a niekiedy wyższe niż przed wojną, co świadczy o niewykorzenionym jeszcze marnotrawstwie węgla.

W szczególności przyczynami złej gospodarki są:

1)
brak własnej klasyfikacji węgli krajowych, co uniemożliwia należyty dobór węgla dla każdego odbiorcy;
2)
używanie niewłaściwego pod względem klasy i asortymentu węgla dla różnych celów technicznych i opałowych;
3)
brak należytej aparatury kontrolnej w kotłowniach i innych urządzeniach zużywających węgiel;
4)
brak należytej obsługi kotłów i palenisk;
5)
niestaranne magazynowanie węgla, które doprowadza do strat substancji węglowej;
6)
brak należytego nadzoru nad urządzeniami cieplnymi ze strony kierownictwa zakładów pracy;
7)
brak norm technicznych lub wskaźników zużycia węgla w przemyśle i innych resortach gospodarczych, a także norm opałowych we wszystkich resortach;
8)
brak należytego premiowania palaczy kotłowych i piecowych z tytułu uzyskanych oszczędności węgla;
9)
brak sprecyzowanej polityki ogrzewniczej w zakresie opału domowego, a w szczególności wytycznych w zakresie projektowania i eksploatacji urządzeń centralnego ogrzewania.

W celu osiągnięcia oszczędności w gospodarce narodowej, niezbędnej dla realizacji planu oszczędności materiałowych i finansowych, zakreślonych w planie 6-letnim, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

W zakresie bilansów węgla.

§  1.
1.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa do:
1)
opracowania w terminie do dnia 1 grudnia 1950 r. projektu, a Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG) do ostatecznego ustalenia klasyfikacji węgli polskich według klas i sortymentów,
2)
opracowania do dnia 31 grudnia 1950 r. planu wydobycia węgla na 1951 r. według ustalonej klasyfikacji.
2.
Ustala się, że po dniu 31 marca 1951 r. wszelkie bilanse węgla i przydziały dokonywane będą według przyjętej klasyfikacji.

W zakresie oszczędności węgla w paleniskach kotłowych.

§  2.
1.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania do dnia 1 grudnia 1950 r.:
1)
zarządzenia o obowiązku wprowadzenia pomiarowej aparatury kontrolnej w kotłowniach, w zależności od typu i wielkości kotłów;
2)
zarządzenia w sprawie doprowadzenia do stanu używalności oraz zainstalowania nowych urządzeń wpływających na oszczędnościowe zużycie paliw w kotłowniach;

a do dnia 15 grudnia 1950 r.:

3)
wytycznych co do stosowania różnych klas węgla w zależności od typu paleniska.
2.
Szkolenie i przeszkalanie palaczy kotłowych powinno się odbywać na zasadach, określonych w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 27 września 1950 r. w sprawie doszkalania i szkolenia palaczy kotłowych.
§  3.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Ciężkiego do opracowania harmonogramu uruchomienia pomiarowej aparatury kontrolnej w kotłowniach i do przedstawienia tego harmonogramu w terminie do dnia 15 lutego 1951 r. Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do zatwierdzenia.

W zakresie oszczędności węgla w przemyśle poza zużyciem kotłowni.

§  4.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania w terminie do dnia 31 grudnia 1950 r. zarządzeń dotyczących:
1)
w porozumieniu z Ministrami Górnictwa i Gospodarki Komunalnej - w sprawie klasyfikacji pieców gazowniczych i najwłaściwszych typów węgli do odgazowania;
2)
w sprawie właściwych typów czadnic i najodpowiedniejszych gatunków węgla do stosowania w czadnicach;
3)
w sprawie energetyki przemysłowej i zużywania ciepła odpadkowego.
§  5.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów resortów gospodarczych do opracowania w terminie do dnia 28 lutego 1951 r. technicznych norm zużycia paliwa umownego do celów technologicznych na bazie nowej klasyfikacji. Normy te powinny być wzorowane na normach, wydanych przez Ministerstwo Górnictwa dla przemysłu węglowego.
§  6.
Używanie koksiku do niektórych celów technologicznych przemysłu powinno się odbywać zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 3 października 1950 r. w sprawie wykorzystania koksiku z koksowni i gazowni.

W zakresie opału.

§  7.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do:
1)
przedstawienia w terminie do dnia 30 listopada 1950 r. projektu norm opałowych obowiązujących wszystkie resorty dla budynków budownictwa ogólnego;
2)
do wydania w terminie do dnia 30 listopada 1950 r. wytycznych co do budowy i projektowania centralnych ogrzewań.
§  8.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów do wydania zarządzeń w sprawie stosowania przez podległe im jednostki instrukcji dla palaczy centralnych ogrzewań, opracowanej przez Ministerstwo Górnictwa. Instrukcja ta powinna być wywieszona w kotłowniach centralnych ogrzewań.
§  9.
Polska Agencja Prasowa rozpowszechniać będzie w prasie popularne artykuły o oszczędnym paleniu w piecach domowych, opracowywane przez Ministerstwo Górnictwa.

W zakresie zmagazynowania opału i szkolenia nadzoru.

§  10.
1.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa do opracowania w terminie do dnia 1 grudnia 1950 r. projektu, a Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do ostatecznego zatwierdzenia wytycznych w zakresie magazynowania węgla kamiennego oraz wszystkich ministrów do stosowania tych wytycznych.
2.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa:
1)
do spowodowania wydania zbiorowej pracy o oszczędności węgla, zawierającej techniczne wytyczne gospodarki węglem z punktu widzenia oszczędności. Praca ta powinna być przedstawiona do druku w terminie do dnia 31 grudnia 1950 r.;
2)
do organizowania kursów dla instruktorów i kontrolerów gospodarki cieplnej z tym, że pierwszy kurs powinien być zorganizowany w IV kwartale 1950 r.;
3.
W przedsiębiorstwach i zakładach należy utworzyć stanowiska energetyków cieplnych na zasadach, ustalonych w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  11.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania w terminie do dnia 1 grudnia 1950 r. zarządzenia o premiowaniu palaczy za oszczędność węgla.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim ministrom.