§ 2. - Osiąganie projektowanych zdolności produkcyjnych w zakładach i obiektach przemysłowych oddanych do eksploatacji.

Monitor Polski

M.P.1972.32.174

Akt utracił moc
Wersja od: 22 czerwca 1979 r.
§  2.
1.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
projektowanej zdolności produkcyjnej - należy przez to rozumieć ustaloną w zatwierdzonych założeniach techniczno-ekonomicznych inwestycji wielkość produkcji, określoną w jednostkach naturalnych i wartościowo w obowiązujących cenach zbytu; zdolność tę ustala się w stosunku rocznym, natomiast dla produkcji sezonowej w kolejnych okresach kampanijnych,
2)
normatywnym okresie osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej - należy przez to rozumieć maksymalny dla poszczególnych gałęzi i branż przemysłu oraz typowych rodzajów inwestycji okres osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych, ustalony uchwałą i normatywami resortowymi (§ 4),
3)
dyrektywnym okresie osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej - należy przez to rozumieć indywidualnie ustalony w zatwierdzonych założeniach techniczno-ekonomicznych okres (cykl) od przyjęcia inwestycji do eksploatacji do osiągnięcia projektowanej zdolności produkcyjnej; okres ten wyrażany jest w miesiącach i nie może być dłuższy od normatywnego okresu osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej, ustalonego dla danej gałęzi (branży) przemysłu,
4)
założeniach techniczno-ekonomicznych inwestycji - należy przez to rozumieć również dokumentację uproszczoną (jednostadiową), o której mowa w przepisach o projektowaniu inwestycji.
2.
Początek okresu osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej liczony jest od pierwszego dnia następnego miesiąca po protokolarnym przyjęciu inwestycji (lub jej określonego etapu) do eksploatacji, dokonanym zgodnie z przepisami o przyjmowaniu inwestycji do eksploatacji i przeprowadzaniu rozliczeń i analiz zrealizowanych zadań inwestycyjnych.
3.
Termin dyrektywny osiągnięcia projektowanej zdolności produkcyjnej zostaje ustalony w protokole przyjęcia zadania inwestycyjnego do eksploatacji zgodnie z dyrektywnym okresem (cyklem) osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej, ustalonym w zatwierdzonych założeniach techniczno-ekonomicznych inwestycji.
4. 1
Osiągnięcie projektowanej zdolności produkcyjnej jednostka nadrzędna inwestora uznaje - na jego wniosek - za zrealizowane, gdy zostanie stwierdzone, na podstawie wyników produkcyjnych i oceny stanu organizacyjno-technicznego, przygotowanie do rytmicznej produkcji w wymiarze ilościowym i wartościowym ustalonym w zatwierdzonych założeniach techniczno-ekonomicznych inwestycji. Za termin rzeczywisty zakończenia okresu osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej uważa się ostatni dzień miesiąca, w którym to miesiącu uzyskano ilość i wartość produkcji odpowiadające projektowanej zdolności produkcyjnej w stosunku rocznym. W razie zmiany cen zbytu wyrobów wartość produkcji należy sprowadzić do warunków porównywalnych. Zmiany asortymentu produkcji, powodujące obniżenie projektowanej zdolności produkcyjnej, mogą być wprowadzone wyłącznie w trybie § 7 uchwały.
5. 2
Wielkości produkcji w kolejnych miesiącach dyrektywnego okresu osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej powinny być ustalone ilościowo i wartościowo, w procentach w stosunku do projektowanej zdolności produkcyjnej, w protokole przyjęcia inwestycji do eksploatacji.
1 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 6 z dnia 10 stycznia 1975 r. (M.P.75.3.15) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 stycznia 1975 r.
2 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 6 z dnia 10 stycznia 1975 r. (M.P.75.3.15) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 stycznia 1975 r.