Organizowanie narad w ministerstwach, urzędach centralnych i prezydiach rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1960.39.198

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 1960 r.

PISMO OKÓLNE Nr 52
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 1960 r.
w sprawie organizowania narad w ministerstwach, urzędach centralnych i prezydiach rad narodowych.

W celu usprawnienia pracy w urzędach i instytucjach państwowych ustala się następujące wytyczne:
1.
W ministerstwach, urzędach centralnych i prezydiach rad narodowych (zwanych dalej "zakładami pracy") powinny być organizowane w miarę potrzeby, w zasadzie co kwartał, narady pracowników, mające na celu usprawnienie pracy i polepszenie jej wyników.
2.
Należy organizować oddzielne narady dla pracowników poszczególnych komórek organizacyjnych (np. dla departamentu w ministerstwie, dla wydziału w prezydium rady narodowej) lub grupy komórek organizacyjnych, jeżeli jest to celowe ze względu na zbliżoną problematykę pracy, potrzebę ściślejszej współpracy itp. Narady mogą obejmować również wszystkich pracowników danego zakładu pracy, jeżeli wymaga tego temat narady lub jeżeli zakład pracy jest niezbyt duży, a problemy występujące w poszczególnych komórkach organizacyjnych są zbliżone.
3.
Przedmiotem narady powinny być w szczególności: organizacja pracy, styl i metody pracy, sposób i terminowość załatwiania spraw, stosunek do interesantów, ocena wykonania zadań w ubiegłym okresie oraz zamierzenia na przyszłość, trudności w pracy, projektowane ulepszenia, wytknięcie uchybień w pracy, wskazanie osiągnięć.
4.
W wyniku narady powinny być wysunięte wnioski usprawniające. Na naradzie następnej należy sprawdzić stan realizacji wniosków z poprzednich narad.
5.
Na naradzie pracowników całego zakładu pracy powinien przewodniczyć kierownik zakładu pracy, na naradzie pracowników komórki organizacyjnej – kierownik tej komórki, na naradzie grupy komórek organizacyjnych – kierownik komórki organizacyjnej, wyznaczony przez kierownika zakładu pracy.
6.
Wnioski z narady, co do których kierownik komórki organizacyjnej nie może powziąć decyzji w ramach posiadanych uprawnień, powinny być przedstawione kierownikowi zakładu pracy. W razie gdy kierownik zakładu pracy nie jest uprawniony do powzięcia decyzji, wniosek z narady powinien być skierowany do właściwego organu z odpowiednią propozycją kierownika zakładu pracy.
7.
Narady powinny być ewidencjonowane, a wysunięte i uchwalone wnioski oraz ich uzasadnienie protokołowane.
8.
Przygotowanie poszczególnych narad i ustalanie wniosków następuje w porozumieniu z właściwą instancją związku zawodowego i organizacji partyjnej.
9.
Szczegółowy tryb zwoływania narad, ich zakres i częstotliwość, sposób prowadzenia obrad i uchwalania wniosków ustala dla danego zakładu pracy kierownik zakładu pracy w porozumieniu z właściwą instancją związku zawodowego i organizacji partyjnej.
10.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą w miarę potrzeby wprowadzać w jednostkach podległych obowiązek organizowania narad zgodnie z niniejszymi wytycznymi.

Proszę Obywateli Ministrów (Kierowników Urzędów Centralnych) o poddawanie sprawy narad pod obrady kolegium ministerstwa (urzędu centralnego) do oceny, zaś Obywateli Przewodniczących Prezydiów Wojewódzkich Rad Narodowych (Rad Narodowych Miast Wyłączonych z Województw) o spowodowanie, aby prezydiom właściwych rad narodowych były przedstawiane do oceny wyniki narad przeprowadzanych w wydziałach prezydium rady narodowej.