Rozdział 3 - Zakładowe i międzyzakładowe sanatoria uzdrowiskowe. - Organizowanie i finansowanie urządzeń służby zdrowia w ramach działalności pozaoperacyjnej o charakterze socjalno-bytowym przedsiębiorstw państwowych.

Monitor Polski

M.P.1965.40.229

Akt utracił moc
Wersja od: 6 sierpnia 1965 r.

Rozdział  3.

Zakładowe i międzyzakładowe sanatoria uzdrowiskowe.

§  6.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe po zasięgnięciu opinii właściwego prezydium wojewódzkiej rady narodowej mogą organizować i prowadzić zakładowe i międzyzakładowe sanatoria uzdrowiskowe typu ogólnego lub dla chorych na choroby zawodowe – po uzyskaniu zezwolenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
Nie wymaga zezwolenia określonego w ust. 1 dalsze prowadzenie sanatoriów uzdrowiskowych czynnych w dniu wejścia w życie zarządzenia.
§  7.
1.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, na wniosek jednostki nadrzędnej zainteresowanego przedsiębiorstwa, ustala organizację sanatorium uzdrowiskowego, zakres udzielanych przez niego świadczeń, normy wyposażenia w sprzęt medyczny, normy zatrudnienia i normy kosztów.
2.
W odniesieniu do sanatoriów uzdrowiskowych czynnych w dniu wejścia w życie zarządzenia przedsiębiorstwa państwowe powinny złożyć wnioski w sprawie określonej w ust. 1 w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  8.
W stosunku do sanatoriów uzdrowiskowych prowadzonych przez przedsiębiorstwa resortu komunikacji Minister Zdrowia i Opieki Społecznej wydaje decyzje określone w § 6 ust. 1 i § 7 ust. 1 w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.
§  9.
Ze świadczeń sanatorium uzdrowiskowego mogą korzystać:
1)
pracownicy przedsiębiorstwa prowadzącego to sanatorium i członkowie ich rodzin oraz
2)
w miarę wolnych miejsc pracownicy innych zakładów pracy i członkowie ich rodzin, jeżeli stan ich zdrowia wymaga leczenia uzdrowiskowego.
§  10.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe prowadzące sanatoria uzdrowiskowe pokrywają wszystkie wydatki osobowe i rzeczowe, łącznie z kosztami amortyzacji, związane z prowadzeniem tych sanatoriów, z własnych środków obrotowych w ciężar kosztów działalności pozaoperacyjnej.
2.
Przy pobieraniu opłat za świadczenia sanatoriów uzdrowiskowych stosuje się przepisy dotyczące opłat za świadczenia państwowych przedsiębiorstw uzdrowiskowych.
3.
W wypadku określonym w § 9 pkt 2 zakłady pracy wpłacają przedsiębiorstwu prowadzącemu sanatorium uzdrowiskowe różnicę między pełnym kosztem pobytu w sanatorium a opłatą uzyskaną bezpośrednio od korzystającego z leczenia sanatoryjnego lub instytucji zobowiązanej do uregulowania należności za leczenie.
4.
Wpływy uzyskane z tytułu należności za leczenie sanatoryjne przedsiębiorstwa określone w ust. 1 zaliczają na dochód działalności pozaoperacyjnej.
§  11.
Ewidencję działalności podstawowej (leczniczej) i dokumentację lekarską sanatoria uzdrowiskowe prowadzone przez przedsiębiorstwa państwowe obowiązane są prowadzić według zasad i wzorów stosowanych w sanatoriach państwowych przedsiębiorstw uzdrowiskowych.