Rozdział 9 - Powoływanie, odwoływanie i przenoszenie pracowników organów kontroli. - Organizacja, zakres działania i zasady funkcjonowania kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Administracji Publicznej oraz urzędach, instytucjach, zakładach i przedsiębiorstwach podległych i nadzorowanych.

Monitor Polski

M.P.1949.A-88.1082

Akt utracił moc
Wersja od: 23 listopada 1949 r.

IX.

Powoływanie, odwoływanie i przenoszenie pracowników organów kontroli.

§  42.
Dyrektora Departamentu Kontroli oraz jego zastępcę powołuje i odwołuje Minister Administracji Publicznej.

Wszystkich naczelników wydziałów, kierowników inspektoratów, inspektorów kontroli i im równorzędnych w Ministerstwie Administracji Publicznej, w Państwowym Urzędzie Repatriacyjnym i jego organach oraz w urzędach wojewódzkich (w Ekspozyturze Urzędu Wojewódzkiego Poznańskiego w Gorzowie Wlkp.) i w starostwach powiatowych, powołuje, odwołuje i przenosi Minister Administracji Publicznej na wniosek Dyrektora Departamentu Kontroli, uzgodniony z Dyrektorem Biura Personalnego, przy czym w odniesieniu do inspektorów kontroli, przewidzianych w etacie osobowym dla obsługi działów służby zespolonych we władzach administracji ogólnej (§ 5 ustęp ostatni), Minister Administracji Publicznej działa w porozumieniu z właściwymi Ministrami.

§  43.
Inspektorzy kontroli, niezależnie od funkcji jakie sprawują we wszystkich organach kontroli, nie mogą równolegle z obowiązkami kontrolnymi i w ciągu dwóch lat po ustaniu stosunku służbowego z organem kontrolnym zajmować jakiegokolwiek stanowiska administracyjnego w jednostkach, które podlegały ich kontroli.

Inspektorom kontroli nie można również powierzać żadnych funkcji administracyjnych w jednostkach, w skład których wchodzą.

O odchyleniach od powyższych zasad decyduje Komisja Kwalifikacyjna przy Radzie Państwa, do której należy w tych sprawach kierować odpowiednio uzasadnione wnioski. Wnioski te wymagają wypowiedzenia się Departamentu Kontroli w Ministerstwie.

§  44.
Decyzje Komisji Kwalifikacyjnej, o których mowa w niniejszym rozdziale, nie naruszają ustawowych kompetencji Prezesa Rady Ministrów, przewidzianych w ustawie z dnia 17.II. 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. Ust. z 1949 r. Nr 11, poz. 72).