§ 1. - Organizacja rynku warzywno-owocarskiego.

Monitor Polski

M.P.1957.28.190

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 1957 r.
§  1.
1.
Centrala Spółdzielni Ogrodniczych i zrzeszone w niej spółdzielnie ogrodnicze, gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" i państwowe przedsiębiorstwa skupu prowadzić będą skup warzyw i owoców, swobodnie zawierać umowy na sprzedaż warzyw i owoców z dowolnie wybranymi kontrahentami na zasadach handlowych wzajemnie uzgodnionych.
2.
Zakłady przemysłu owocowo-warzywnego mogą zawierać umowy handlowe na dostawę warzyw i owoców z dowolnie wybranymi przedsiębiorstwami lub organizacjami skupu, ogłaszać przetargi na dostawę warzyw lub owoców, organizować punkty skupu w zakładach oraz kontraktować na najbliższym zapleczu fabryk specjalne uprawy warzyw i owoców, które ze względu na krótką trwałość wymagają dostaw bezpośrednich producent - zakład. Rejon kontraktacji na zapleczu fabryk powinien być uzgodniony z zainteresowanymi przedsiębiorstwami skupu (państwowymi lub spółdzielniami ogrodniczymi).
3.
Przedsiębiorstwa i organizacje handlu detalicznego mają prawo w razie potrzeby dokonywać skupu warzyw i owoców na własne potrzeby na targach, rynkach i bazarach.
4.
Spółdzielnie produkcyjne, państwowe gospodarstwa rolne, spółdzielnie ogrodnicze oraz indywidualni producenci mają prawo nieskrępowanego dowozu i bezpośredniej sprzedaży warzyw i owoców na targach, bazarach i rynkach bądź też sprzedaży przedsiębiorstwom detalicznym, zakładom żywienia zbiorowego lub bezpośrednio sklepom należącym do przedsiębiorstw i organizacji detalicznych.
5.
Stosunki handlowe pomiędzy organizacjami, przedsiębiorstwami skupu a przedsiębiorstwami i organizacjami handlu detalicznego powinny być oparte na bezpośrednich umowach handlowych kupna i sprzedaży.
6.
Przedsiębiorstwa prywatne mają prawo skupu na targach i bazarach oraz sprzedaży detalicznej warzyw i owoców w ramach posiadanych uprawnień handlowych.