Organizacja rynku warzywno-owocarskiego.

Monitor Polski

M.P.1957.28.190

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 1957 r.

UCHWAŁA NR 115
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1957 r.
w sprawie organizacji rynku warzywno-owocarskiego.

W celu
-

dalszego zwiększenia produkcji warzyw i owoców,

-

zwiększenia materialnego zainteresowania rolników we wzroście produkcji warzyw i owoców,

-

usprawnienia organizacji skupu warzyw i owoców,

-

zapewnienia ludności miast zaopatrzenia w warzywa i owoce

Rada Ministrów uchwala, co następuje:

1.
Centrala Spółdzielni Ogrodniczych i zrzeszone w niej spółdzielnie ogrodnicze, gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" i państwowe przedsiębiorstwa skupu prowadzić będą skup warzyw i owoców, swobodnie zawierać umowy na sprzedaż warzyw i owoców z dowolnie wybranymi kontrahentami na zasadach handlowych wzajemnie uzgodnionych.
2.
Zakłady przemysłu owocowo-warzywnego mogą zawierać umowy handlowe na dostawę warzyw i owoców z dowolnie wybranymi przedsiębiorstwami lub organizacjami skupu, ogłaszać przetargi na dostawę warzyw lub owoców, organizować punkty skupu w zakładach oraz kontraktować na najbliższym zapleczu fabryk specjalne uprawy warzyw i owoców, które ze względu na krótką trwałość wymagają dostaw bezpośrednich producent - zakład. Rejon kontraktacji na zapleczu fabryk powinien być uzgodniony z zainteresowanymi przedsiębiorstwami skupu (państwowymi lub spółdzielniami ogrodniczymi).
3.
Przedsiębiorstwa i organizacje handlu detalicznego mają prawo w razie potrzeby dokonywać skupu warzyw i owoców na własne potrzeby na targach, rynkach i bazarach.
4.
Spółdzielnie produkcyjne, państwowe gospodarstwa rolne, spółdzielnie ogrodnicze oraz indywidualni producenci mają prawo nieskrępowanego dowozu i bezpośredniej sprzedaży warzyw i owoców na targach, bazarach i rynkach bądź też sprzedaży przedsiębiorstwom detalicznym, zakładom żywienia zbiorowego lub bezpośrednio sklepom należącym do przedsiębiorstw i organizacji detalicznych.
5.
Stosunki handlowe pomiędzy organizacjami, przedsiębiorstwami skupu a przedsiębiorstwami i organizacjami handlu detalicznego powinny być oparte na bezpośrednich umowach handlowych kupna i sprzedaży.
6.
Przedsiębiorstwa prywatne mają prawo skupu na targach i bazarach oraz sprzedaży detalicznej warzyw i owoców w ramach posiadanych uprawnień handlowych.
1.
W celu właściwego oddziaływania na zwiększenie produkcji, lepszego powiązania aparatu skupu z producentami, jak i właściwego zaopatrzenia rynków deficytowych, eksportu i przemysłu należy utrzymać i nadal rozwijać kontraktację warzyw i owoców.
2.
Umowy kontraktacyjne powinny przewidywać ceny minimalno-gwarancyjne na kontraktowane warzywa i owoce.
3.
Zobowiązuje się Ministra Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami do opracowania wniosków w zakresie pomocy materiałowej dla kontraktujących producentów.
Spółdzielnie ogrodnicze powinny wpływać na zwiększenie i polepszenie produkcji ogrodniczej przez:
a)
organizowanie poradnictwa techniczno-produkcyjnego,
b)
organizowanie zwalczania szkodników na plantacjach warzyw i w sadach,
c)
nabywanie i wspólne eksploatowanie maszyn i narzędzi ogrodniczych,
d)
organizowanie dostaw nasion, materiału szkółkarskiego, nawozów sztucznych, środków ochrony roślin itp.,
e)
rozwijanie budownictwa przechowalni warzyw i owoców, szklarni, inspektów itp.
1.
Uspołecznione przedsiębiorstwa skupu powinny płacić producentom ceny wynikające z podaży i popytu. Ceny te powinny być w zasadzie uzgodnione uprzednio z odbiorcami: przedsiębiorstwami handlu detalicznego, przemysłu, handlu zagranicznego itp.
2.
Przedsiębiorstwa handlu detalicznego (jak również przedsiębiorstwa skupu) kupują warzywa i owoce od producentów po cenach umownych.
3.
Prezydia rad narodowych w uzgodnieniu z Państwową Komisją Cen mają prawo okresowego ustalania maksymalnych cen detalicznych na niektóre podstawowe warzywa i owoce. Ceny takie mogą być wprowadzone w ściśle określonych miejscowościach o charakterze przemysłowym oraz wypoczynkowym.
4.
Przedsiębiorstwa detaliczne nie uspołecznione kupują warzywa i owoce od producentów i sprzedają je po cenach przez siebie wyznaczonych.
1.
Zobowiązuje się Ministerstwo Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Centralą Spółdzielni Ogrodniczych do koordynowania działalności przedsiębiorstw skupu i handlu detalicznego w zakresie bilansów towarowych, planów zaopatrzenia rynku (szczególnie ośrodków deficytowych), zaopatrzenia przemysłu oraz rezerw zimowych w warzywach i owocach.
2.
Nadwyżki płodów ogrodniczych, po zabezpieczeniu rynku wewnętrznego, mogą być przez Centralę Spółdzielni Ogrodniczych eksportowane w porozumieniu z Ministerstwem Handlu Wewnętrznego.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się zainteresowanym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.