Rozdział 2 - Organizacja informacji technicznej i ekonomicznej.

Monitor Polski

M.P.1960.60.284

Akt utracił moc
Wersja od: 3 sierpnia 1960 r.

Rozdział  II.

§  4.
1.
Organizacja działalności informacyjnej powinna być dostosowana do potrzeb i warunków oraz do struktury organizacyjnej przedsiębiorstw, branż, resortów itd. – przy zachowaniu wspólnych jednolitych zasad metodologicznych działalności informacyjnej obowiązujących w skali ogólnokrajowej.
2.
Organizacja działalności informacyjnej powinna uwzględniać wykorzystywanie w szerokim zakresie współpracy z fachowcami specjalistami z różnych dziedzin nauki i praktyki.
§  5.
1.
Każda jednostka gospodarki uspołecznionej powinna gromadzić i wykorzystywać materiały informacyjne z zakresu swej działalności oraz przekazywać innym zainteresowanym jednostkom gospodarki uspołecznionej materiały informacyjne ze swego zakresu działania.
2.
Udostępnianie i wykorzystywanie materiałów informacyjnych o charakterze tajnym regulują właściwe przepisy.
§  6.
1.
W przedsiębiorstwach uspołecznionych, w których rozmiar i zakres działalności tego wymaga, powinien być zorganizowany zakładowy ośrodek informacji technicznej i ekonomicznej, zwany dalej "ośrodkiem zakładowym". Formy organizacyjne, zakres i metody działania ośrodka zakładowego powinny być dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa.
2.
Jeżeli rodzaj i rozmiary działalności przedsiębiorstwa nie uzasadniają utworzenia ośrodka zakładowego, jego funkcje wykonuje komórka organizacyjna przedsiębiorstwa wyznaczona przez dyrektora przedsiębiorstwa.
3.
W przypadkach uzasadnionych może być utworzony zakładowy ośrodek informacji wspólny dla kilku przedsiębiorstw przy jednym z tych przedsiębiorstw.
4.
Decyzję dyrektora przedsiębiorstwa w sprawie utworzenia ośrodka zakładowego zatwierdza kierownik nadrzędnej jednostki organizacyjnej przedsiębiorstwa.
§  7.
1.
Ośrodek zakładowy obsługuje w zasadzie potrzeby swego przedsiębiorstwa.
2.
Ośrodek zakładowy zobowiązany jest do zapewnienia dopływu i udostępniania ogniwom organizacyjnym przedsiębiorstwa materiałów informacyjnych uzyskanych przede wszystkim z branżowego (działowego) ośrodka informacji technicznej i ekonomicznej (§ 9) oraz pochodzących z innych źródeł.
3.
Ośrodek zakładowy ma obowiązek gromadzenia i opracowywania materiałów informacyjnych pochodzących z własnego przedsiębiorstwa, przekazywania ich branżowemu (działowemu) ośrodkowi informacji technicznej i ekonomicznej oraz zainteresowanym przedsiębiorstwom w zakresie ustalonym zarządzeniem właściwego ministra, wydanym na podstawie niniejszej uchwały.
§  8.
Zakres działania służby informacyjnej przedsiębiorstw uspołecznionych odnosi się odpowiednio również do placówek naukowo-badawczych, biur konstrukcyjnych, projektowych itp. jednostek organizacyjnych wykorzystujących bezpośrednio materiały informacyjne.
§  9.
Podstawowymi ogniwami służby informacji technicznej i ekonomicznej działającymi w skali odpowiednich branż (gałęzi gospodarki narodowej) są branżowe (działowe) ośrodki informacji technicznej i ekonomicznej, zwane dalej "ośrodkami branżowymi (działowymi)", zorganizowane w zasadzie przy właściwych branżowo zjednoczeniach (jednostkach równorzędnych).
§  10.
1.
Funkcje ośrodka branżowego (działowego) może wykonywać odpowiednia komórka organizacyjna zjednoczenia lub jednostka organizacyjna podległa zjednoczeniu, wyznaczona przez dyrektora zjednoczenia w drodze zarządzenia podanego do wiadomości wszystkim zainteresowanym jednostkom organizacyjnym.
2.
Jednostkami organizacyjnymi, którym powierza się funkcje ośrodka branżowego (działowego), mogą być: instytuty naukowo-badawcze, biura konstrukcyjne, biura projektów, przedsiębiorstwa prowadzące lub inne jednostki organizacyjne podległe zjednoczeniu, dysponujące odpowiednimi kadrami, zbiorami materiałów informacyjnych, pracowniami reprodukcyjnymi itp.
3.
W razie braku w danej branży jednostki organizacyjnej określonej w ust. 2 zorganizowanie ośrodka branżowego (działowego) należy powierzyć najlepiej przystosowanej do tego jednostce.
§  11.
W uzasadnionych przypadkach w ministerstwach (centralnych urzędach) mogą być powołane resortowe ośrodki informacji technicznej i ekonomicznej, zwane dalej "ośrodkami resortowymi".
§  12.
Dla uzyskania wszechstronnych niezbędnych informacji oraz właściwego opracowania materiałów informacyjnych i zapewnienia stałego ich dopływu Komitet do Spraw Techniki przy współpracy z zainteresowanymi ministerstwami (centralnymi urzędami) wyda wytyczne w sprawie:
1)
organizacji i pracy sieci informatorów – korespondentów krajowych i zagranicznych, dostarczających informacji w określonym indywidualnym zakresie,
2)
zorganizowania współpracy ośrodków informacji z wybitnymi specjalistami z różnych dziedzin nauki i praktyki dla wykonywania poszczególnych opracowań monograficznych, syntetycznych, analitycznych, porównawczych i innych na potrzeby działalności informacyjnej.
§  13.
1.
Pracownicy służby informacji technicznej i ekonomicznej zatrudnieni w przedsiębiorstwach i zjednoczeniach (jednostkach równorzędnych) wynagradzani są według zasad obowiązujących w odniesieniu do pracowników inżynieryjno-technicznych tych jednostek organizacyjnych.
2.
Pracownicy służby informacji technicznej i ekonomicznej zatrudnieni w innych jednostkach organizacyjnych (urzędach, instytucjach itp.) wynagradzani są według zasad obowiązujących w odniesieniu do pracowników działalności podstawowej danej jednostki organizacyjnej.
§  14.
Zobowiązuje się Komitet do Spraw Techniki do przedstawienia projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie przekształcenia Centralnego Instytutu Dokumentacji Naukowo-Technicznej, podległego Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, w Centralny Instytut Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej (CIINTE) podległy Komitetowi do Spraw Techniki jako centralny ośrodek informacji technicznej i ekonomicznej, prowadzący Centralną Bibliotekę Techniczną.
§  15.
Szczegółowy zakres działania i uprawnienia CIINTE określi statut Instytutu.
§  16.
1.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do zapewnienia środków zabezpieczających prawidłową działalność informacyjną.
2.
Wydatki związane z działalnością ośrodków informacji technicznej i ekonomicznej powinny być w zasadzie pokrywane ze źródeł określonych przez właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej) w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Zjednoczenie może, w ramach swoich uprawnień, zgodnie z uchwałą nr 128 Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie zmian struktury organizacyjnej państwowego przemysłu kluczowego (rozdział IV ust. 17.4) organizować i prowadzić wspólne dla kilku przedsiębiorstw ośrodki informacji finansowane z ich środków własnych.
4.
Szczegółowe zasady finansowania działalności ośrodków informacji technicznej i ekonomicznej określi Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Techniki.
§  17.
1.
Szczegółowe wytyczne w sprawach organizacji i działalności służby informacji technicznej i ekonomicznej określa Przewodniczący Komitetu do Spraw Techniki w porozumieniu z właściwymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych).
2.
Zobowiązuje się Komitet do Spraw Techniki do przedstawienia w porozumieniu z właściwymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) Radzie Ministrów w terminie do dnia 30 listopada 1960 r. projektu planu ogólnokrajowej sieci ośrodków informacji z podaniem niezbędnych środków finansowych i etatów potrzebnych do uruchomienia działalności informacyjnej w roku 1961 oraz do przedstawienia w terminie do dnia 31 grudnia 1960 r. planu działalności informacyjnej na okres do końca 1965 r. w powiązaniu z potrzebami wynikającymi z planu pięcioletniego.
§  18.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do:
1)
zapewnienia w podległych jednostkach organizacyjnych wszelkich warunków niezbędnych do działalności informacyjnej na zasadach określonych niniejszą uchwałą z uwzględnieniem specjalnych warunków i potrzeb danych dziedzin działalności oraz
2)
wydania w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Techniki zarządzeń w sprawie wszechstronnego wykorzystywania informacji naukowo-technicznej i ekonomicznej we wszystkich podległych jednostkach organizacyjnych.
§  19.
Zobowiązuje się właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) do wydania w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Techniki wytycznych w sprawie warunków tworzenia, organizacji i metod działania ośrodków informacji technicznej i ekonomicznej we właściwych organach prezydiów rad narodowych oraz jednostkach organizacyjnych podległych prezydiom rad narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem zasad ich współdziałania z branżowymi i resortowymi ośrodkami informacji technicznej i ekonomicznej.
§  20.
1.
Zobowiązuje się Prezydium Polskiej Akademii Nauk i Ministra Szkolnictwa Wyższego do zorganizowania w podległych im placówkach informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej dotyczącej własnych prac naukowych i badawczych oraz do ustalenia w uzgodnieniu z Komitetem do Spraw Techniki – form i metod współpracy tych placówek z ogólnopaństwową służbą informacji technicznej i ekonomicznej.
2.
Naczelna Organizacja Techniczna, stowarzyszenia wchodzące w jej skład oraz ich ogniwa terenowe zorganizują ścisłą współpracę z odpowiednimi placówkami sieci informacji technicznej i ekonomicznej.
§  21.
Wytyczne w sprawie zasad organizacyjnych oraz szczegółowych zadań zakładowych, branżowych (działowych) i resortowych ośrodków informacji technicznej i ekonomicznej oraz Centralnego Instytutu Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej zawiera załącznik do uchwały.