Rozdział 4 - Planowanie kontroli. - Organizacja i funkcjonowanie kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Handlu Zagranicznego oraz urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach podległych.

Monitor Polski

M.P.1949.A-73.922

Akt utracił moc
Wersja od: 12 października 1949 r.

IV.

Planowanie kontroli.

§  21.
Kontrola na wszystkich stopniach jest wykonywana planowo, na podstawie okresowych (rocznych i kwartalnych) planów kontroli.
§  22.
Minister Handlu Zagranicznego zatwierdza po uzgodnieniu z Najwyższą Izbą Kontroli ogólne założenia do okresowego planowania kontroli w całym resorcie, opracowane przez Biuro Kontroli na podstawie oceny stanu administracji i gospodarki resortu oraz zgłoszonych wniosków.

Kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa Handlu Zagranicznego oraz instytucyj i przedsiębiorstw typu centralnego zgłaszają Dyrektorowi Biura Kontroli swoje wnioski dla uwzględnienia w planie kontroli.

§  23.
Na podstawie ogólnych założeń do okresowego planowania kontroli Inspektoraty Kontroli sporządzają szczegółowe plany kontroli i przedstawiają je do zatwierdzenia kierownikom odnośnych Central lub Biur Handlu Zagranicznego, w skład których wchodzą. Główni Inspektorzy Kontroli Wewnętrznej przedstawiają swoje plany kontroli Dyrektorowi Biura Kontroli, który jest uprawniony wnosić do planu poprawki wynikające z potrzeby uzgadniania kontroli różnych stopni, jak również niezbędne uzupełnienia do planu. Poprawki te i uzupełnienia są dla Głównego Inspektoratu Kontroli wiążące.
§  24.
Biuro Kontroli jest uprawnione do sprawdzania wykonania planów kontroli Inspektoratów Kontroli Wewnętrznej.
§  25.
Niezależnie od kontroli planowych mogą być przeprowadzane kontrole doraźne (pozaplanowe), a to na zlecenie Naczelnych Dyrektorów Central lub Biur Handlu Zagranicznego i Głównych Inspektorów Kontroli w przypadku kontroli odnośnej Centrali, wzgl. Biura H. Z. lub też Dyrektora Biura Kontroli.