Rozdział 3 - Zakres działania organów kontroli. - Organizacja i funkcjonowanie kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Przemysłu Lekkiego oraz urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach podległych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-92.1139

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1950 r.

III.

Zakres działania organów kontroli.

§  9.
Kontroli wewnętrznej podlegają:
a)
wszystkie urzędy i instytucje oraz przedsiębiorstwa państwowe lub będące pod zarządem państwowym, podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego lub przezeń nadzorowane;
b)
instytucje i przedsiębiorstwa bez względu na ich formę prawną lub organizacyjną, w których Skarb Państwa za pośrednictwem Ministerstwa Przemysłu Lekkiego lub też instytucji i przedsiębiorstw, wymienionych w pkt a), posiada udziały, akcje, względnie w inny sposób jest zaangażowany;
c)
instytucje i przedsiębiorstwa osób fizycznych lub prawnych bez względu na ich formę prawną i organizacyjną, które wykonują zadania zlecone im przez organa państwowe lub przedsiębiorstwa państwowe w zakresie' właściwości Ministerstwa Przemysłu Lekkiego;
d)
instytucje otrzymujące subwencje i dotacje od Ministerstwa Przemysłu Lekkiego, lub od urzędów i przedsiębiorstw wymienionych w pkt a) - w zakresie użycia tych subwencji i dotacji.
§  10.
Minister Przemysłu Lekkiego może zlecić organom kontroli wykonywanie kontroli innych zakładów, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw, nie wymienionych w § 9, z tytułu nadanych mu szczególnych uprawnień lub poruczonych mu szczególnych zadań państwowych w zakresie ustawowego działania resortu.
§  11.
Poszczególne organa kontroli (§ 5) są właściwe do wykonywania kontroli:
a)
Departament Kontroli Ministerstwa Przemysłu Lekkiego - do kontroli wszystkich jednostek organizacyjnych, urzędów, przedsiębiorstw, instytucji, zakładów, wymienionych w § 9, przy czym jednak do wszczęcia kontroli w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Przemysłu Lekkiego - wymagane jest osobne zlecenie Ministra.

Departament Kontroli jest powołany do planowej i systematycznej kontroli oraz do doraźnego badania i sprawdzania wykonawstwa z zakresu organizacji, administracji, gospodarki i rzeczowej działalności jednostek (urzędów, instytucji, zakładów i przedsiębiorstw) typu centralnego i na szczeblu bezpośrednio niższym.

Kontrolę pozostałych jednostek przeprowadza w zasadzie wyrywkowo lub w razie konieczności;

b)
Biura Kontroli i Główne Inspektoraty Kontroli w Instytucjach i przedsiębiorstwach typu centralnego, podległych bezpośrednio nadzorowi Ministra Przemysłu Lekkiego - do kontroli instytucji i przedsiębiorstw bezpośrednio podległych jednostce, w skład której wchodzą.

Kontrolę pozostałych jednostek przeprowadzają w zasadzie wyrywkowo lub w razie konieczności;

c)
Inspektoraty Kontroli w przedsiębiorstwach podległych przedsiębiorstwom typu centralnego - do kontroli wszystkich Instytucji i przedsiębiorstw podległych jednostce, w skład której wchodzą.

Każdy organ kontroli wyższego stopnia powołany jest do instruowania, normowania, koordynowania, nadzorowania oraz do kontrolowania działalności podległych mu niższych organów kontroli wewnętrznej.

§  12.
Organa kontroli powołane są do kontrolowania działalności finansowej, gospodarczej i organizacyjno-administracyjnej jednostek podległych kontroli z punktu widzenia legalności, planowości, celowości, rzetelności i gospodarności oraz kontrolowania wykonywania przez te jednostki obowiązujących przepisów i zarządzeń.
§  13.
Dla wykonywania powyższych zadań organa kontroli przeprowadzają kontrolę:
a)
wstępną - czynności zamierzonych,
b)
faktyczną - czynności dokonywanych,
c)
następną - czynności dokonanych.
§  14.
Szczegółowy zakres i sposób wykonywania kontroli - ustali instrukcja Ministra Przemysłu Lekkiego, wydana zgodnie z pkt 8 powołanej na wstępie uchwały Rady Ministrów w porozumieniu z Prezesem Najwyższej Izby Kontroli, a w odniesieniu do spraw finansowych - z Ministrem Finansów. Instrukcja ta winna być przesłana do wiadomości Biura Kontroli i Nadzoru Prezydium Rady Ministrów. Do czasu wydania powyższej instrukcji obowiązuje instrukcja Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 czerwca 1948 r. w punktach, które nie są sprzeczne z niniejszym zarządzeniem.
§  15.
Organa kontroli nie mogą wydawać żadnych zarządzeń ani orzeczeń, z wyjątkiem spraw:
a)
nagłych, podlegających kontroli, a nie cierpiących zwłoki, jeżeli w inny sposób nie można zapobiec szkodzie Skarbu Państwa lub interesu publicznego, zawiadamiając o tym niezwłocznie władze kontrolowanej jednostki,
b)
dotyczących trybu i zasad wykonywania kontroli przez podległe organa kontroli.

Odpisy wydanych zarządzeń i orzeczeń winny być nadsyłane do właściwych organów Najwyższej Izby Kontroli.

§  16.
Wszystkie sprawy podlegające na podstawie obowiązujących przepisów skierowaniu do władz powołanych do ścigania przestępstw - organa kontroli kierują bezpośrednio do tych władz z wnioskiem o wszczęcie dochodzenia, zawiadamiając jednocześnie zwierzchnika administracyjnego kontrolowanej jednostki, Departament Kontroli oraz właściwy organ Najwyższej Izby Kontroli.
§  17.
Organa i inspektorzy kontroli nie ponoszą odpowiedzialności za stan organizacji, administracji, gospodarki i funkcjonowania kontrolowanych jednostek, natomiast są odpowiedzialni za rzetelne stwierdzenie stanu faktycznego i jego odtworzenie.
§  18.
Inspektorzy kontroli legitymują się niezależnie od legitymacji służbowych osobnymi delegacjami, podpisanymi przez kierownika lub zastępcę właściwego organu kontroli. Dyrektor Departamentu Kontroli, wicedyrektorzy, jak również dyrektorzy biur kontroli, głowni inspektorzy względnie kierownicy inspektoratów i ekspozytur uprawnieni są do przeprowadzania kontroli w zakresie ich kompetencji bez specjalnego upoważnienia, a tylko z mocy zajmowanego stanowiska na podstawie legitymacji służbowej.
§  19.
Jednostki podlegające kontroli obowiązane są udzielać organom kontroli w zakresie ich właściwości oraz poszczególnym inspektorom kontroli w związku z ich czynnościami żądanych wyjaśnień ustnych lub pisemnych, wglądu do ksiąg, akt, dokumentów itp. oraz wszelkiej pomocy i ułatwień służbowych.

Organa kontroli mają prawo wzywania świadków, biegłych i osób interesowanych, w myśl przepisów o postępowaniu administracyjnym.

§  20.
Na żądanie organów kontroli władze i organa Ministerstwa Przemysłu Lekkiego obowiązane są delegować swych pracowników, posiadających specjalne wykształcenie lub wiadomości, do pomocy w czynnościach kontrolnych lub w charakterze rzeczoznawców.
§  21.
Wszystkie departamenty i biura Ministerstwa Przemysłu Lekkiego oraz urzędy i instytucje, zakłady i przedsiębiorstwa typu centralnego - obowiązane są dostarczać Departamentowi Kontroli w ustalonej przezeń liczbie egzemplarzy - odpisy zarządzeń, instrukcji, okólników itp. dotyczących organizacji, administracji, gospodarki i funkcjonowania jednostek resortu oraz udzielać informacji w zakresie przewidzianym uprawnieniami kontroli.

Powyższe stosuje się odpowiednio do uprawnień organów kontroli niższych stopni wobec urzędów, instytucji i przedsiębiorstw ich stopnia.