Określenie źródeł i sposobu finansowania wynalazczości pracowniczej.

Monitor Polski

M.P.1951.A-70.911

Akt utracił moc
Wersja od: 8 października 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 lipca 1951 r.
w sprawie określenia źródeł i sposobu finansowania wynalazczości pracowniczej.

Na podstawie art. 25 dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 428) zarządza się, co następuje:
1.
Artykuły powołane w niniejszym zarządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 428).
2.
Powołane w zarządzeniu "przepisy o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej" oznaczają przepisy uchwały Nr 291 Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 1951 r. w sprawie wynagradzania twórców pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień (Monitor Polski Nr A-36, poz. 446).
3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o ministrach i ministerstwach - rozumie się przez to również kierowników centralnych urzędów i centralne urzędy;
2)
o centralnych zarządach - należy przez to rozumieć centralne zarządy wchodzące w skład ministerstw lub inne jednostki równorzędne;
3)
o komisjach wynalazczości i centralnych komisjach wynalazczości - należy przez to rozumieć organy powołane na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 lipca 1951 r. w sprawie określenia organów właściwych do przyjmowania i oceniania pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień i do rozstrzygania sporów o wysokość wynagrodzenia za te wynalazki, udoskonalenia techniczne i usprawnienia, jak również trybu postępowania tych organów (Monitor Polski Nr A-66, poz. 869);
4)
o projekcie bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć projekt pracowniczego wynalazku, udoskonalenia technicznego lub usprawnienia.
Finansowanie wynalazczości pracowniczej obejmuje:
1)
wynagrodzenie twórców pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień;
2)
wynagrodzenia i premie za pomoc techniczną w opracowaniu projektów;
3)
premie za współudział w realizacji projektów;
4)
wynagrodzenia technicznych przedstawicieli kierownictwa zakładów pracy w klubach techniki i racjonalizacji;
5)
wynagrodzenia członków komisji wynalazczości i centralnych komisji wynalazczości oraz rzeczoznawców za udział w posiedzeniach;
6)
wydatki związane z utrzymaniem klubów techniki i racjonalizacji;
7)
wydatki związane z urządzaniem konkursów wynalazczości pracowniczej;
8)
koszty prenumeraty wydawnictw Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej i innych wydawnictw z dziedziny wynalazczości;
9)
inne wydatki związane z realizowaniem zadań w zakresie wynalazczości pracowniczej, przewidziane w przepisach wydawanych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Wynagrodzenia twórców pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień, obliczone na podstawie przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej, wypłacane są ze środków obrotowych tego zakładu pracy, w którym projekt został zastosowany.
W przypadkach, gdy wynalazek, udoskonalenie techniczne lub usprawnienie zostały zastosowane w większej ilości zakładów pracy, zakłady te - po obliczeniu wynagrodzenia należnego twórcy projektu na podstawie przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej - przekazują je do zakładu zatrudniającego twórcę projektu w celu wypłacenia twórcy. Właściwy minister może zarządzić wypłatę wynagrodzenia przez inną podległą mu jednostkę organizacyjną. Wypłata wynagrodzenia następuje z zachowaniem § 32 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej.
Właściwy centralny zarząd - jeżeli projekt został zastosowany w zakładach pracy podległych jednemu centralnemu zarządowi - bądź departament techniki właściwego ministerstwa - jeżeli projekt został zastosowany w zakładach pracy podległych różnym centralnym zarządom - obowiązane są prowadzić na podstawie sprawozdań zainteresowanych zakładów kontrolę należnych i wypłaconych wynagrodzeń twórcom projektów, które zostały zastosowane więcej niż w jednym zakładzie pracy.
Premie za udzieloną pomoc techniczną stosownie do art. 19 wypłaca ze środków obrotowych zakład pracy, który zlecił udzielenie pomocy.
Wypłata premii za współudział w realizacji projektów zgodnie z §§ 36-39 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej dokonywana jest ze środków obrotowych zakładu pracy.
1.
Stałe wydatki związane z finansowaniem wynalazczości pracowniczej, a w szczególności:
1)
wydatki na utrzymanie klubów techniki i racjonalizacji oraz koszty prenumeraty czasopism dla tych klubów;
2)
wynagrodzenie technicznego przedstawiciela kierownictwa zakładu pracy w klubie techniki i racjonalizacji;
3)
wynagrodzenia członków komisji wynalazczości i rzeczoznawców za udział w posiedzeniach;
4)
koszty prenumeraty wydawnictw Urzędu Patentowego R. P. i innych wydawnictw z dziedziny wynalazczości,

pokrywane są również ze środków obrotowych poszczególnych zakładów pracy.

2.
Wydatki związane z wynagradzaniem członków centralnych komisji wynalazczości i rzeczoznawców za udział w posiedzeniach tych komisji pokrywane są z budżetów centralnych zarządów.
1.
Stałe wydatki związane z finansowaniem wynalazczości, o których mowa w § 8 ust. 1, oraz wydatki określone w §§ 3, 6 i 7, odnoszące się do projektów, których efekt ekonomiczny (obniżenie kosztów własnych) jest uwzględniony w planach finansowych zakładów pracy, i do projektów objętych § 12 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej, powinny być włączone do planów finansowych zakładów pracy.
2.
Wypłaty na cele, określone w §§ 3, 6, 7 i 8 ust. 1, w ramach obowiązujących przepisów powinny być dokonywane również w tych przypadkach, gdy przekraczają planowane na ten cel kwoty.
3.
Przepisy ust. 2 nie mają zastosowania do instytutów naukowo-badawczych.
Wydatki przewidziane w § 2 odnoszące się do projektów, mających zastosowanie w jednostkach budżetowych, pokrywane są z budżetu, przy zachowaniu obowiązujących przepisów w zakresie klasyfikacji budżetowej.
Za projekty, o których mowa w § 13 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej, wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez centralną komisję wynalazczości i zatwierdzone przez właściwego ministra wypłaca się z budżetu właściwego ministerstwa.
Wszystkie wydatki, związane z realizacją i stosowaniem pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień, powinny być pokrywane ze środków obrotowych i odnoszone normalnie - w myśl obowiązujących w tej mierze przepisów - w ciężar właściwej pozycji kosztów, z tym, że koszty specjalne (wykonanie modeli, prototypów, pomocy warsztatowych, opłaty patentowe, próby, doświadczenia, gromadzenie dokumentacji itp.), o ile związane są z realizacją projektu, w wyniku którego nastąpi uruchomienie nowej produkcji, mogą być przejściowo aktywowane.
1.
Nakłady inwestycyjne związane z zastosowaniem projektów dokonywane są na zasadach i w trybie ustalonych w przepisach dotyczących planowania i finansowania inwestycji pozalimitowych oraz inwestycji nie scentralizowanych i scentralizowanych limitowych.
2. 3
(uchylony).
3. 4
(uchylony).
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Jednocześnie tracą moc:
1)
Instrukcja 9/F Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departamentu Finansowego) z dnia 12 października 1949 r. w sprawie finansowania kosztów związanych z realizacją i uruchomieniem usprawnień pracowniczych;
2)
Instrukcja 11/F Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departamentu Finansowego) z dnia 19 października 1949 r. w sprawie sfinansowania nakładów majątkowych powstałych w związku z realizacją usprawnień pracowniczych.
1 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1953 r. (M.P.54.A-18.326) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1954 r.
2 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1953 r. (M.P.54.A-18.326) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1954 r.
3 § 13 ust. 2 uchylony przez § 20 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 20 września 1955 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i doskonalenia produkcji, realizowania projektów racjonalizatorskich oraz uruchomienia produkcji ubocznej artykułów powszechnego użytku (M.P.55.87.1063) z dniem 8 października 1955 r.
4 Art. 13 ust. 3 uchylony przez § 20 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 20 września 1955 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i doskonalenia produkcji, realizowania projektów racjonalizatorskich oraz uruchomienia produkcji ubocznej artykułów powszechnego użytku (M.P.55.87.1063) z dniem 8 października 1955 r.