Określenie szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej.

Monitor Polski

M.P.1963.32.165

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1963 r.

ZARZĄDZENIE Nr 61
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 kwietnia 1963 r.
w sprawie określenia szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej.

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1959 r. Nr 14, poz. 75, Nr 17, poz. 108 i z 1963 r. Nr 14, poz. 74) zarządza się, co następuje:
Do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na odbywanie studiów lub pobieranie nauki uprawnieni są poborowi będący studentami (słuchaczami, uczniami):
1)
uniwersytetów, politechnik, akademii, szkół głównych i innych szkół wyższych,
2)
wyższych szkół zawodowych (dziennych i wieczorowych),
3)
studiów nauczycielskich, kulturalno-oświatowych, bibliotekarskich oraz państwowych kursów nauczycielskich,
4)
szkół (studiów) zawodowych dla absolwentów średnich szkół ogólnokształcących,
5)
techników przemysłowo-pedagogicznych,
6)
średnich szkół zawodowych, do których warunkiem przyjęcia jest ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej,
7)
państwowych szkół artystycznych II stopnia,
8)
państwowych szkół morskich,
9)
państwowych szkół rybołówstwa morskiego,
10)
4-letnich szkół średnich – w okresie pobierania nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego, w którym kończą 21 lat życia,
11)
5-letnich szkół średnich – w okresie pobierania nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego, w którym kończą 22 lata życia.
Przewidziane w § 1 uprawnienia przysługują również słuchaczom lub studentom studiów zawodowych, specjalnych albo wieczorowych w szkołach wyższych oraz uczniom szkół średnich dla pracujących.
1.
Udzielenie odroczenia studentom (słuchaczom, uczniom) określonym w §§ 1 i 2 następuje w trybie i na zasadach przewidzianych w przepisach o poborze i udzielaniu odroczeń zasadniczej służby wojskowej.
2.
Podstawę do udzielenia odroczenia stanowi zaświadczenie o odbywaniu studiów (pobieraniu nauki), wydane przez dziekana wydziału szkoły wyższej (dyrektora, kierownika szkoły).
3.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2, powinno w szczególności zawierać:
1)
pełną nazwę szkoły, w której student (słuchacz, uczeń) odbywa studia (pobiera naukę), oraz nazwę wydziału szkoły wyższej i kierunek studiów,
2)
adres w miejscu stałego zamieszkania studenta (słuchacza, ucznia), a w razie czasowego pobytu poza stałym miejscem zamieszkania – również adres w miejscu pobytu czasowego,
3)
nazwisko i imię, imiona rodziców oraz datę i miejsce urodzenia studenta (słuchacza, ucznia),
4)
określenie roku studiów, na którym student (słuchacz) odbywa studia (klasy, w której uczeń pobiera naukę), oraz czas trwania studiów (nauki) w szkole,
5)
jeżeli student (słuchacz, uczeń) powtarza dany rok studiów (nauki) – stwierdzenie tego faktu i jego przyczyny,
6)
miejsce i datę wysławienia zaświadczenia, odcisk pieczęci okrągłej szkoły oraz podpis dziekana wydziału szkoły wyższej (dyrektora, kierownika szkoły).
4.
O przerwaniu studiów (nauki) przez studenta (słuchacza, ucznia), któremu wydano zaświadczenie, jak również o nie promowaniu ucznia do następnej klasy uprawniającej do uzyskania odroczenia bądź o skreśleniu studenta (słuchacza, ucznia) z listy studentów (słuchaczy, uczniów) organ wystawiający zaświadczenie obowiązany jest zawiadomić w ciągu 7 dni wojskową komendę rejonową właściwą dla miejsca zamieszkania studenta (słuchacza, ucznia).
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do:
1)
uczniów (słuchaczy) szkół prowadzonych przez organizacje i instytucje oraz osoby prawne i fizyczne na podstawie art. 39 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160), z wyjątkiem szkół prowadzonych przez organizacje zawodowe, spółdzielcze i młodzieżowe,
2)
studentów podlegających obowiązkowi wojskowego szkolenia studentów.
Traci moc zarządzenie nr 44 Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1960 r. w sprawie określenia szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej (Monitor Polski z 1960 r. Nr 35, poz. 174 i z 1962 r. Nr 82, poz. 386).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.