Określenie stanowisk w lotnictwie cywilnym, objętych ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Monitor Polski

M.P.1975.24.155

Akt utracił moc
Wersja od: 8 sierpnia 1975 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 24 lipca 1975 r.
w sprawie określenia stanowisk w lotnictwie cywilnym, objętych ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Na podstawie § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1968 r. w sprawie wygaśnięcia niektórych umów ubezpieczenia zawartych przez uspołecznione zakłady pracy (Dz. U. Nr 32, poz. 218) zarządza się, co następuje:
Ustala się w załączniku do niniejszego zarządzenia wykaz stanowisk w lotnictwie cywilnym, na których zatrudnieni pracownicy podlegają ubezpieczeniu przez zakłady pracy i na koszt tych zakładów od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w związku z zatrudnieniem.
Traci moc zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 9 kwietnia 1969 r. w sprawie określenia stanowisk w lotnictwie cywilnym, w odniesieniu do których mogą być zawierane umowy ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (Monitor Polski Nr 16, poz. 127).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1975 r.

ZAŁĄCZNIK

Wykaz stanowisk

w lotnictwie cywilnym, na których zatrudnieni pracownicy podlegają ubezpieczeniu przez zakłady pracy i na koszt tych zakładów od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w związku z zatrudnieniem.

1) Dowódca statku powietrznego, II pilot, pilot (skoczek spadochronowy) doświadczalny, instruktor: samolotowy, szybowcowy, balonu wolnego, śmigłowcowy, spadochronowy, nawigator, mechanik pokładowy, radiooperator pokładowy, radiotelefonista pokładowy oraz pracownicy - słuchacze kursów przygotowujących na te stanowiska, w czasie praktycznego szkolenia w powietrzu.

2) Główny inspektor i inspektor państwowego organu nadzoru nad personelem lotniczym, inspektor do spraw bezpieczeństwa lotów, kierownik komórki szkolenia lotniczego w lotniczej jednostce organizacyjnej, kierownik komórki nadzoru nad lotami (skokami spadochronowymi) w lotniczej jednostce organizacyjnej, inspektor szkolenia techniczno-lotniczego, szef wyszkolenia lotniczego, będący członkami personelu latającego lub wykonujący w lotach czynności nadzoru nad szkoleniem lotniczym.

3) Główny inspektor i inspektor (rzeczoznawca) państwowego organu lotniczego nadzoru technicznego, wykonujący czynności nadzoru i sprawdzania statków powietrznych w locie.

4) Pracownicy inżynieryjno-techniczni (inżynierowie, technicy, mechanicy), wykonujący czynności w lotach próbnych (kontrolnych i doświadczalnych), oblotach technicznych i lotach eksploatacyjnych statków powietrznych.

5) Lekarz, felczer, pielęgniarka, sanitariusz, wykonujący czynności służby sanitarnej w locie na statkach powietrznych w lotnictwie sanitarnym.

6) Steward, wykonujący czynności w locie na statkach powietrznych w lotnictwie komunikacyjnym.

7) Operator fotograficzny i operator filmowy, wykonujący zdjęcia w czasie lotu na statkach powietrznych.

8) Osoby personelu pokładowego, zatrudnione przy wykonywaniu i nadzorze wykonywania zdjęć fotogrametrycznych na statkach powietrznych w locie.

9) Pracownicy zatrudnieni na statkach powietrznych przy wykonywaniu pomiarów i kontroli naziemnych urządzeń zabezpieczenia ruchu lotniczego, jak również przy nadzorze tych czynności.

10) Pracownicy zatrudnieni w lotniczych jednostkach organizacyjnych, odbywający statkiem powietrznym podróż służbową związaną z wykonywaniem nadzoru lotniczego.