Rozdział 4 - Zawieszenie postępowania wyjaśniającego - Określenie organów właściwych do orzekania w sprawach szkód wyrządzonych Urzędowi Ochrony Państwa, zasad postępowania wyjaśniającego i trybu postępowania w sprawach wydawania orzeczeń o odszkodowaniu, nadawania klauzuli wykonalności oraz umarzania należności z tytułu szkód.

Monitor Polski

M.P.1997.76.724

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1997 r.

Rozdział  4

Zawieszenie postępowania wyjaśniającego

§  20.
1.
Jeżeli ustalenie okoliczności mających istotne znaczenie dowodowe uzależnione jest od wyników postępowania: sądowego, w sprawach o wykroczenia, dyscyplinarnego lub w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej, postępowanie wyjaśniające zawiesza się do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w tym postępowaniu.
2.
W przypadku innej długotrwałej przeszkody uniemożliwiającej prowadzenie postępowania wyjaśniającego może być ono zawieszone, do czasu ustąpienia tej przeszkody, nie dłużej jednak niż na sześć miesięcy.
3.
Postanowienie o zawieszeniu postępowania wyjaśniającego wydaje zarządzający jego przeprowadzenie na podstawie wniosku funkcjonariusza prowadzącego postępowanie.
4.
Orzeczenia o uniewinnieniu wydane w postępowaniach, o których mowa w ust. 1, są wiążące dla organów orzekających w sprawach szkód.
§  21.
Kierownik jednostki organizacyjnej Urzędu Ochrony Państwa może zwrócić się do właściwego organu o udostępnienie bądź nadesłanie akt do wglądu. Za zgodą tych organów, z akt mogą być dokonywane odpisy lub sporządzane kserokopie dokumentów mających znaczenie dla postępowania wyjaśniającego.
§  22.
1.
Postanowienie o zawieszeniu postępowania wyjaśniającego doręcza się funkcjonariuszowi występującemu w charakterze osoby odpowiedzialnej za szkodę.
2.
O zawieszeniu postępowania powiadamia się:
1)
komórkę prowadzącą ewidencję materiałową,
2)
właściwą komórkę finansową.