Ochrona tajemnicy państwowej przy dokonywaniu zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków obiektów ważnych ze względu na obronę lub bezpieczeństwo Państwa.

Monitor Polski

M.P.1957.6.38

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 1957 r.

ZARZĄDZENIE NR 8
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 stycznia 1957 r.
w sprawie ochrony tajemnicy państwowej przy dokonywaniu zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków obiektów ważnych ze względu na obronę lub bezpieczeństwo Państwa.

Na podstawie art. 15 dekretu z dnia 26 października 1949 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 55, poz. 437) zarządza się, co następuje:
1.
Dokonywanie zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków obiektów i przedmiotów zastrzeżonych wymaga zezwolenia właściwych organów państwowych.
2.
Obiektami i przedmiotami zastrzeżonymi są:
a)
obiekty wojskowe, sprzęt wojenny i uzbrojenie oraz zorganizowane oddziały żołnierzy; nie są natomiast zastrzeżonymi obiektami wojskowymi - w rozumieniu zarządzenia - defilujące w czasie uroczystości oddziały żołnierzy i luźne, nie stanowiące określonych elementów organizacyjnych grupy żołnierzy, jak również budynki nie strzeżone,
b)
zakłady przemysłowe, górnicze i energetyczne, części tych zakładów oraz poszczególne ich urządzenia i maszyny, jak również związane z nimi instytuty, zakłady naukowo-badawcze, laboratoria i biura projektowo-konstrukcyjne,
c)
kolejowe rampy, parowozownie, elektrowozownie, ośrodki elektrotrakcyjne (budynki i urządzenia), ogólny widok układu torów i ich połączeń na stacjach węzłowych, lotniska, porty morskie i rzeczne, wiadukty, mosty, tunele oraz urządzenia hydro-techniczne, śluzy, stacje pomp itp.),
d)
urządzenia łączności (stacje i rozgłośnie radiowe, telefoniczne, telegraficzne i inne),
e)
bazy materiałowo-sprzętowe i magazyny państwowe.
3.
Dokonywanie zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków obiektów określonych w ust. 2, a znajdujących się w zarządzie lub pod nadzorem jednostek spółdzielczych wymaga zezwolenia właściwych organów spółdzielczości.
1.
Właściwymi do udzielania zezwoleń określonych w § 1 ust. 1 są ministrowie lub kierownicy urzędów centralnych, do których należy sprawowanie nadzoru nad obiektem stanowiącym przedmiot fotografowania, filmowania, rysunku lub szkicu, albo upoważnieni przez nich kierownicy urzędów, instytucji, przedsiębiorstw oraz zakładów.
2.
Zezwoleń na dokonywanie zdjęć obiektów określonych w § 1 ust. 3 udziela właściwy naczelny organ spółdzielczy.
3.
Zezwolenia, o których mowa w ust. 1 lub 2, nie upoważniają do dokonywania zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków z góry, na których występowałyby obiekty zastrzeżone. Na dokonywanie takich zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków udziela zezwoleń minister lub kierownik urzędu centralnego określony w ust. 1 albo właściwy naczelny organ spółdzielczy w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
4.
Zasady i tryb udzielania zezwoleń normują odrębne przepisy wydane przez Prezesa Rady Ministrów, właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych i właściwy naczelny organ spółdzielczy.
Zasady dotyczące zdjęć fotograficznych i filmowych oraz rysunków i szkiców dokonywanych dla celów służbowych przez urzędy, instytucje lub zakłady w zakresie obiektów własnych, jak również dokonywanych przez organy wojskowe lub Milicji Obywatelskiej, regulują osobne przepisy.
W zakresie dokonywania zdjęć aerofotogrametrycznych stosuje się przepisy dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o prawie dokonywania zdjęć aerofotogrametrycznych (Dz. U. Nr 24, poz. 160).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.