§ 8. - Obowiązek dowozu przesyłek drobnych do stacji kolejowych oraz ich odwożenie z tych stacji.

Monitor Polski

M.P.1963.32.166

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1963 r.
§  8.
1.
Wydział komunikacji może zwalniać państwowe jednostki organizacyjne na ich wniosek od obowiązku korzystania z usług PKS przy dowozie i odwożeniu przesyłek.
2.
Przy rozpatrywaniu wniosków o zwolnienie od obowiązku korzystania z usług PKS przy dowozie i odwożeniu przesyłek należy w szczególności brać pod uwagę:
1)
zagadnienie szybkiego opróżniania magazynów kolejowych przez odbiorców przesyłek i usprawnienie pracy na stacji kolejowej,
2)
inne okoliczności uzasadniające udzielenie zwolnienia, występujące u określonych państwowych jednostek organizacyjnych.
3.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, może być udzielone państwowej jednostce organizacyjnej również na wniosek PKS w razie nie dysponowania przez PKS taborem samochodowym, odpowiednim ze względu na swoiste cechy i właściwości przesyłki, np. do przewozu przesyłek o wyjątkowo dużych rozmiarach i ciężarze itp.
4.
Jeżeli PKS podjęły obsługę państwowych jednostek organizacyjnych w zakresie dowozu (odwożenia) przesyłek, mogą być zwolnione od tego obowiązku po zapewnieniu tym jednostkom innych możliwości dowozu i odwożenia przesyłek pojazdami samochodowymi.
5.
O zwolnieniu państwowej jednostki organizacyjnej i od obowiązku korzystania z usług PKS przy dowozie i odwożeniu przesyłek, wydział komunikacji zawiadamia DOKP i PKS.
6.
Zwolnienie powinno być cofnięte, jeżeli okoliczności stanowiące podstawę zwolnienia przestały istnieć.