§ 2. - Obliczanie obciążenia dróg lokalnych oraz ustalanie wielkości udziału uspołecznionych jednostek gospodarczych w kosztach inwestycji drogowych i utrzymania dróg lokalnych.

Monitor Polski

M.P.1964.65.311

Akt utracił moc
Wersja od: 25 września 1964 r.
§  2.
1.
Obciążenie ogólne ruchem drogowym (Q) może być obliczane dwiema metodami:
1)
metodą średniej arytmetycznej dobowego obciążenia drogi (§ 3 ust. 1),
2)
metodą średniej ważonej dobowego obciążenia drogi (§ 3 ust. 2).
2.
Obciążenie ogólne ruchem drogowym (ust. 1) drogi lokalnej w tonach ustala się na podstawie pomiaru ruchu drogowego, dokonywanego przez 6 dni w roku (doby pomiarowe) w okresie pomiędzy 1 maja a 31 października danego roku kalendarzowego.
3.
Za dobę pomiarową uważa się okres od godziny 6 rano jednego dnia do godziny 6 rano dnia następnego.
4.
Pomiar ruchu drogowego przeprowadza się w ciągu jednej doby pomiarowej w miesiącu, przy czym w każdym miesiącu przeprowadza się go w innym dniu tygodnia, tak aby wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem niedziel były objęte pomiarem.
5.
Metodę obliczania obciążenia ogólnego drogi (ust. 1), ilość punktów pomiarowych na danej drodze, ich rozmieszczenie oraz dzień pomiaru ustala właściwy zarząd drogi; dzień pomiaru powinien być najbardziej typowy dla ruchu na danej drodze.
6.
Szczegółowy sposób przeprowadzania pomiarów ruchu drogowego i ustalania obciążenia ogólnego drogi ruchem drogowym określony jest w załączniku do niniejszej instrukcji.