Rozdział 2 - Podstawowe zadania planu na 1965 r. - Narodowy plan gospodarczy na 1965 r.

Monitor Polski

M.P.1964.87.415

Akt nienormatywny
Wersja od: 22 grudnia 1964 r.

II.

Podstawowe zadania planu na 1965 r.

W roku 1965 należy utrwalić równowagę gospodarczą osiągniętą w 1964 r, podnieść poziom spożycia oraz stworzyć warunki do dalszego, szybkiego rozwoju gospodarki narodowej w okresie następnego planu 5-letniego na lata 1966-1970. W tym celu narodowy plan gospodarczy stawia na rok 1965 następujące podstawowe zadania:
1)
Należy zapewnić dalszy wzrost stopy życiowej przez wzrost płacy realnej i spożycia, między innymi w drodze możliwie pełnego dostosowania asortymentu i jakości towarów do potrzeb ludności. W szczególności należy zapewnić wyraźniejszą poprawę zaopatrzenia rynku w podstawowe artykuły spożywcze, w tym zwłaszcza w mięso, oraz dążyć do poprawy zaopatrzenia rynku w artykuły włókiennicze.
2)
Należy dążyć do dalszego rozwoju handlu zagranicznego jako warunku rozwoju całej gospodarki narodowej i podniesienia stopy życiowej. Należy zapewnić wzrost eksportu i importu przy szczególnym zwróceniu uwagi na wzrost eksportu maszynowego. Należy uzyskać poprawę równowagi handlu zagranicznego w obrotach z obszarem wolnodewizowym.
3)
W celu poprawy zaopatrzenia rynku oraz wzrostu eksportu należy utrzymać stosunkowo wysokie tempo wzrostu produkcji przemysłowej i osiągnąć dalsze zwiększenie tempa produkcji przemysłu maszynowego oraz w miarę możliwości surowcowych - również przemysłu spożywczego.
4)
Należy podjąć środki mające na celu przezwyciężenie ujemnych skutków niekorzystnych zbiorów pasz w roku 1964, dążąc do uzyskania dalszego wzrostu pogłowia trzody chlewnej oraz przeciwdziałając możliwym tendencjom do zmniejszenia pogłowia bydła.
5)
Należy zapewnić przyspieszenie tempa inwestowania przy jednoczesnym usprawnieniu działalności inwestycyjnej, skoncentrowaniu nakładów na najważniejszych dla gospodarki narodowej obiektach oraz uzyskaniu postępu w przyspieszeniu terminów oddawania nowych obiektów do użytku.
6)
Należy kontynuować politykę oszczędnego gospodarowania siłą roboczą, opierając rozwój ekonomiczny kraju przede wszystkim na wzroście wydajności pracy oraz na usprawnieniach organizacyjnych.
7)
Należy osiągnąć istotne postępy w dziedzinie obniżki kosztów własnych, w szczególności w przemyśle i budownictwie, oraz dostosować zapasy produktów gotowych i materiałów oraz produkcji w toku do niezbędnych potrzeb gospodarki narodowej.
8)
W celu uzyskania dalszego wzrostu wydajności pracy oraz obniżki kosztów własnych należy stworzyć odpowiednie warunki do pełnej realizacji zadań w dziedzinie postępu technicznego. Należy otoczyć szczególną opieką i kontrolą placówki badawcze, konstrukcyjne i technologiczne i zwrócić szczególną uwagę na szybkie wdrażanie do praktyki osiągnięć nauki i techniki oraz zapewnienie wysokiego poziomu technicznego przygotowanych do produkcji nowych wyrobów, zwłaszcza maszyn i urządzeń.