Należności za dzierżawę nieruchomości wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi, użytkowanych przez spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

Monitor Polski

M.P.1952.A-61.930

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 24 czerwca 1952 r.
w sprawie należności za dzierżawę nieruchomości wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi, użytkowanych przez spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

Na podstawie ust. 15 uchwały Nr 135 Prezydium Rządu z dnia 8 marca 1952 r. w sprawie uzdrowienia finansów spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" zarządza się, co następuje:
I.
1.
Dla użytków rolnych jednostką podstawową do ustalania czynszu dzierżawnego jest hektar. Wysokość czynszu za 1 ha ustala się w granicach od 0,5 do 3 q żyta, w zależności od warunków ekonomicznych (pobliże skupisk ludzkich), jakości gleby, rodzaju użytków (łąka, rola, pastwisko, nieużytek itp.), warunków klimatycznych i wysokości nad poziomem morza (okres wegetacyjny, góry itp.), kultury rolnej oraz specyficznych przyczyn mogących mieć wpływ na rentowność dzierżawionych gruntów.
2.
Od budynków związanych z gospodarką rolną nie ustala się dodatkowego czynszu, o ile są użytkowane wyłącznie do celów z nią związanych.
Dla zakładów i gospodarstw ogrodniczych obowiązują stawki przewidziane w instrukcji Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 26 czerwca 1945 r. jako dolna granica ustalonego czynszu dzierżawnego.
Za wody zarybione wysokość stawek czynszu dzierżawnego ustala się według niżej podanej tabeli od 1 ha lustra wody w stosunku rocznym:
PołożenieStaw zasilany+
^wodami opadowymiwodami przepływowymi
1) we wsi200 kg żyta150 kg żyta
2) wśród pól150 kg żyta100 kg żyta
3) wśród łąk i pastwisk100 kg żyta100 kg żyta
4) w lasach i na torfowiskach75 kg żyta75 kg żyta
5) dla jezior położonych na własnym obwodzie rybackim10 kg żyta+
1.
Od zakładów przemysłu rolnego ustala się czynsz dzierżawny oddzielnie za obiekt przemysłowy wraz z budynkami przemysłowymi i gospodarczymi, związanymi z produkcją przemysłową, i oddzielnie za użytki rolne (rola, łąki, pastwiska, sady, wody zarybione itp.).
2.
Dla lokali użytkowych, w których znajdują się urządzenia techniczne lub które służą jako urządzenia pomocnicze przy wykonywaniu produkcji (magazyny surowca lub produktu, biura, składy uboczne, warsztaty reperacyjne itp.), ustala się czynsz dzierżawny obliczony od 1 m2 powierzchni użytkowej w wysokości przewidzianej uchwałą Prezydium Rządu z dnia 21 czerwca 1950 r. w sprawie czynszów za lokale użytkowe, wynajmowane przez jednostki administracji państwowej oraz instytucje i przedsiębiorstwa uspołecznione (Monitor Polski Nr A-77, poz. 889).
3.
Za podstawę obliczenia czynszu dzierżawnego od urządzeń technicznych oraz eksploatacji kopalin nie podlegających przeróbce (np. torfowiska, kamieniołomy, piaskownie itp.) przyjmuje się obrót uwidoczniony bądź w księgach zakładu, bądź ustalony przez wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej. Na tej podstawie ustala się roczną wysokość czynszu dzierżawnego w procentach wartości wyprodukowanego produktu brutto, z tym że przy ustalaniu tego procentu należy brać pod uwagę okoliczności warunkujące stopień opłacalności produkcji, jak stan urządzeń technicznych, położenie zakładu, koszty stałe zależne od ciągłości ruchu i wielkości zakładu itp.
4.
Dla zakładów czynnych nie posiadających urządzeń technicznych bądź o ile urządzenia te stanowią niewielki uboczny i pomocniczy składnik głównego zadania produkcyjnego (samodzielne magazyny, słodownie, elewatory itp.) należy ustalać czynsz dzierżawny jedynie od 1 m2 powierzchni użytkowej w trybie uchwały Prezydium Rządu z dnia 21 czerwca 1950 r. (ust. 2).
5.
Wymiar czynszu dzierżawnego nie może być niższy od kwoty amortyzacyjnej urządzeń technicznych.
6.
Podstawy wymiaru i wysokości czynszów dzierżawnych, ustalone dla zakładów przemiałowych tabelą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 10 października 1947 r., powinny być stosowane bez zmian.
7.
Podwórza, tereny składowe itp., związane z wykonywaniem produkcji przemysłowej, lokale mieszkalne i gospodarcze, związane pośrednio z produkcją zakładu (mieszkania pracowników, pomieszczenia ich inwentarzy, budynki związane z produkcją rolną zakładu) oraz nieczynne obiekty przemysłowe unieruchomione przez spółdzielnię "Samopomoc Chłopska" lub z nakazu kompetentnych władz są zwolnione od opłacania czynszu dzierżawnego. Na spółdzielni, użytkującej obiekt zwolniony od czynszu dzierżawnego, ciąży obowiązek dokonywania remontów zachowawczych.

II.

1.
Wniosek co do wysokości czynszu dzierżawnego (z wyjątkiem czynszu od zakładów przemysłu rolnego) przedstawia komisja w składzie:
1)
przedstawiciela wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium terenowo właściwej powiatowej rady narodowej – jako przewodniczącego;
2)
terenowo właściwej gminnej rady narodowej;
3)
zainteresowanej spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
2.
Dla gospodarstw ogrodniczych i obiektów przemysłowych należy w skład komisji powołać z głosem doradczym rzeczoznawcę.
3.
W skład komisji wnioskujących czynsz dla zakładów przemysłowych wchodzi przedstawiciel wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium wojewódzkiej rady narodowej jako przewodniczący (zamiast przedstawiciela powiatowego).
1.
Szczegółowy protokół w sprawie czynszu dzierżawnego sporządza komisja w trzech egzemplarzach (otrzymują: prezydium wojewódzkiej rady narodowej – wydział rolnictwa i leśnictwa, prezydium powiatowej rady narodowej – wydział rolnictwa i leśnictwa i spółdzielnia "Samopomoc Chłopska").
2.
Umowa dzierżawna, spisana przez wydział rolnictwa i leśnictwa na podstawie protokołu komisji, podlega zatwierdzeniu przez prezydium powiatowej rady narodowej w odniesieniu do gospodarstw rolnych, ogrodnictwa i wód zarybionych, w odniesieniu zaś do obiektów przemysłowych – przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej na podstawie opinii prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
W razie sprzeciwu zainteresowanej spółdzielni "Samopomoc Chłopska" co do proponowanej przez większość komisji wysokości czynszu dzierżawnego wysokość czynszu ustala Ministerstwo Rolnictwa po zapoznaniu się z opinią Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

III.

Czynsz dzierżawny ustalony dla użytków rolnych, ogrodniczych i rybnych płatny jest w terminie do 1 listopada, dla obiektów zaś przemysłowych – w dwóch ratach: do 1 kwietnia i do 1 listopada każdego roku.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.