§ 4. - Należności za dzierżawę nieruchomości wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi, użytkowanych przez spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

Monitor Polski

M.P.1952.A-61.930

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.
§  4.
1.
Od zakładów przemysłu rolnego ustala się czynsz dzierżawny oddzielnie za obiekt przemysłowy wraz z budynkami przemysłowymi i gospodarczymi, związanymi z produkcją przemysłową, i oddzielnie za użytki rolne (rola, łąki, pastwiska, sady, wody zarybione itp.).
2.
Dla lokali użytkowych, w których znajdują się urządzenia techniczne lub które służą jako urządzenia pomocnicze przy wykonywaniu produkcji (magazyny surowca lub produktu, biura, składy uboczne, warsztaty reperacyjne itp.), ustala się czynsz dzierżawny obliczony od 1 m2 powierzchni użytkowej w wysokości przewidzianej uchwałą Prezydium Rządu z dnia 21 czerwca 1950 r. w sprawie czynszów za lokale użytkowe, wynajmowane przez jednostki administracji państwowej oraz instytucje i przedsiębiorstwa uspołecznione (Monitor Polski Nr A-77, poz. 889).
3.
Za podstawę obliczenia czynszu dzierżawnego od urządzeń technicznych oraz eksploatacji kopalin nie podlegających przeróbce (np. torfowiska, kamieniołomy, piaskownie itp.) przyjmuje się obrót uwidoczniony bądź w księgach zakładu, bądź ustalony przez wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej. Na tej podstawie ustala się roczną wysokość czynszu dzierżawnego w procentach wartości wyprodukowanego produktu brutto, z tym że przy ustalaniu tego procentu należy brać pod uwagę okoliczności warunkujące stopień opłacalności produkcji, jak stan urządzeń technicznych, położenie zakładu, koszty stałe zależne od ciągłości ruchu i wielkości zakładu itp.
4.
Dla zakładów czynnych nie posiadających urządzeń technicznych bądź o ile urządzenia te stanowią niewielki uboczny i pomocniczy składnik głównego zadania produkcyjnego (samodzielne magazyny, słodownie, elewatory itp.) należy ustalać czynsz dzierżawny jedynie od 1 m2 powierzchni użytkowej w trybie uchwały Prezydium Rządu z dnia 21 czerwca 1950 r. (ust. 2).
5.
Wymiar czynszu dzierżawnego nie może być niższy od kwoty amortyzacyjnej urządzeń technicznych.
6.
Podstawy wymiaru i wysokości czynszów dzierżawnych, ustalone dla zakładów przemiałowych tabelą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 10 października 1947 r., powinny być stosowane bez zmian.
7.
Podwórza, tereny składowe itp., związane z wykonywaniem produkcji przemysłowej, lokale mieszkalne i gospodarcze, związane pośrednio z produkcją zakładu (mieszkania pracowników, pomieszczenia ich inwentarzy, budynki związane z produkcją rolną zakładu) oraz nieczynne obiekty przemysłowe unieruchomione przez spółdzielnię "Samopomoc Chłopska" lub z nakazu kompetentnych władz są zwolnione od opłacania czynszu dzierżawnego. Na spółdzielni, użytkującej obiekt zwolniony od czynszu dzierżawnego, ciąży obowiązek dokonywania remontów zachowawczych.

II.